חידת שיר השירים | מיכאל פדידה

מאת: מיכאל פדידה ת.פרסום: 11/04/17
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

מהו שיר השירים? האם הוא לקט של:

א.     שירי אהבה

ב.      שירי חתונה

ג.      שירי רועים

ד.     שירי טבע?

 התשובה: כל האפשרויות נכונות. אבל האם יש משהו ששוזר את כל זרי השירים הנפלאים האלה, שלא נס ליחם, ליחידה אינטגרטיבית אחת?

הנה נסיון לפתרון החידה: השירים הם כולם פרי הזיות של נערה מתבגרת. היא מדמיינת שהיא מתאהבת ברועה ומנהלת איתו רומן דמיוני. מהי הייתה אומרת לו לו פגשה אותו ומה הוא היה משיב לה. בסופו של דבר הם ינשאו ובחתונתם ישירו שירי חתונה, שאולי היה מקובל לשיר במקום מגוריה.

יש לשים לב שהיא מעולם לא פגשה את אביר נעוריה. היא מדמה שהוא דופק על פתח ביתה. היא פותחת לו לאחר היסוסים ואז מתברר לה שהוא חמק עבר. היא מסתובבת בעיר  באמצע הלילה כדי לחפשו, אך לשוא. היא מעוררת את חשדם של השומרים בעיר שאף מכים אותה. היא מכריזה בראש חוצות על מחלתה: היא חולת אהבה.

המפתח לפתרון חידת שיר השירים מצוי בפרק הסיום שלו: "אחות לנו קטנה ושדים אין לה... אם חומה היא נבנה עליה טירת כסף ואם דלת היא נצור עליה לוח ארז". האחים רואים שאחותם מתבגרת והם חוששים שאולי תשרך דרכיה וכבודם יפגע. הם מבחינים  שהיא שקועה בהזיות על אהבה דמיונית והם לא רחוקים מהאמת.

משפט הסיום: "ברח דודי ודמה לך לצבי או לעופר האיילים על הרי בשמים" שחוזר בניסוחים שונים לאורך המגילה חושף את הסוד שלה: האוהבים מעולם לא נפגשו וכל המגילה היא פרי רוחה הסוערת והרומנטית של נערה מתבגרת.

הערה

הטריגר לפרשנות הנ"ל היא משפט מתוך פירוש אבן עזרא על שיר השירים: "נערה...ראתה רועה [עובר] וחשקה בו והתאותה (בלבה) ואמרה: מי יתן וישיקני פעמים רבות וכאילו שמע אותה".