צדיק ה' בכל דרכיו ואת הרשעים ישמיד - תהילים קמ״ה | מני גל

מאת: מני גל התמונה PIXABAY ת.פרסום: 11/09/17
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

 

שׁוֹמֵר יְהוָה אֶת כָּל אֹהֲבָיו, וְאֵת כָּל הָרְשָׁעִים יַשְׁמִיד.

עולמו של המאמין התמים והנאמן, פשוט ומצויר בצבעי שחור ולבן. מלמעלה – אלוהים אחד, הוא אשר יצר את הכל, הוא אשר מנהל את כל המערכת, הוא אשר יודע ומכיר את כל בריותיו. ולמטה, על פני אדמה, בני אנוש שחורים ולבנים, רשעים וצדיקים, כופרים ומאמינים. האל הטוב, שתכונותיו הן חסד ועוז, מעניק מטובו ביד רחבה לכל הצדיקים, המבקשים ממנו את לחמם, ורודף את אויביהם הרשעים להישמדם עדי עד.

הזהו תיאור מציאותי של החברה האנושית ושל גורל בני האדם?

שני יהודים מאמינים נקלעים למריבה קשה ונוראה. כל אחד פונה אל האל בתפילה ובבקשה ממנו, שייפרע מיריבו, שכן רשע הוא. מה יעשה האל? מי מהשנים צדיק? ואולי שניהם צדיקים? ואולי, מה שנראה הגיוני יותר, שניהם אינם צדיקים?

החלוקה לשחור וללבן מתאימה לראייתם השטחית של בני אדם, המנסים להלביש על תמונת המציאות את מה שנוח להם לראות בה. כך רואים כל בני חמולה מלוכדת את כל מי שמחוץ למשפחה כאדם פסול, והם יעשו צרות גם לבן המשפחה שאיתרע מזלו והתאהב בבת של משפחה אחרת או שבט אחר. כך רואים בני עם אחד את הזרים החיים בקרבם, ואפילו יעשו זרים אלה את כל המצופה מהם כדי להתאים את סגנון חייהם לסגנון המקובל פה – הם לא יתנו להם הנחות.

ומשנקלענו לקונפליקט עם `אחרים`, כמה נוח יהיה להלביש עליהם כינויים המקטינים אותם, או שוללים מהם את הזכות להיקרא בני-אנוש.

בואו נעשה תרגיל מחשבתי. נקח את החברה הישראלית כולה, ונפצח במלאכת הטיהור שלה מכל הרשעים. נתחיל בפושעים, שעברו עבירות חמורות על דיני המדינה; נצרף אליהם עבריינים כבדים אחרים, המנצלים את זולתם לטובתם הכלכלית ואשר משלמים להם שכר רעב בעבור עבודתם; כעת נצרף למכלאה גם רשעים פחות מובהקים, כמו קמצנים בעלי ממון שלעולם לא יסייעו לאנשים קשי יום, או אטומי לב, שלא ירשו לבתם להינשא לבנך, גם אם מאוהבים הם אהבת נפש, או ציניקנים מרי נפש, שכל דבר שתאמר הם יפרשו לרעה, או אדישים הלוקים בחטא ההתעלמות מעוול שנעשה מול עיניהם. המשיכו בסילוק כל מי שנאמר עליו שהוא פשיסט או סמולן, פנאט או מיליטריסט, פציפיסט מחורבן או עוכר ישראל. נותרתם כמעט לבד, נכון? אז מה, הגיוני שאלוהים יחסל את כל אלה בעבור חופן צדיקים, שכל גדולתם בהיותם קונפורמיים, אומרי הן או פלגמאטיים?

אם אלוהים שומר את כל אוהביו, את מי ישמור האל של שונאיכם? גם להם בתי תפילה, גם להם אלוהים, והם רואים אתכם כרשעים...

`הנמיכו ציפיותיכם ממני` – יאמר אלוהים. `אני מסתפק בזה שבראתי עולם יפה וטוב, היכול להזין את כולכם. המריבות שביניכם אינן מענייני. זה לא הוגן שתבקשו ממני לשפוט ביניכם. מכאן, למעלה, שום דבר אינו נראה צבוע בשחור ובלבן. ככה זה הרבה יותר מעניין, וזה מאפשר לכם גם להשתנות בעתיד. המריבות שלכם מציגות את כולכם בעיני כרשעים. אז מה, אשמיד את כולכם? עשיתי זאת כבר פעם, ונשבעתי שלא אחזור על צעד דרסטי זה. מי שישמיד את העולם, אם בכלל, תהיו אתם!`