הללויה - תהילים קמ״ח | מני גל

מאת: מני גל בתמונה הקנטוריה מאת לוקה דלה רוביה ת.פרסום: 16/09/17
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

מה זה `לְהַלֵּל`?
בתפילת הקדיש סוגרת המילה `יתהלל` רשימה של שבע מילים, נרדפות לכאורה, המוצמדות לשמו הקדוש של האל:

יִתְבָּרַךְ וְיִשְׁתַּבַּח וְיִתְפָּאֵר, יִתְרוֹמֵם וְיִתְנַשֵּׂא וְיִתְהַדָּר, יִתְעַלֶּה וְיִתְהַלָּל שְׁמֵהּ דְקֻדְשָׁא, בְּרִיךְ הוּא. 

מוכר גם צירוף המילים השכיח `שֶׁבַח וְהַלֵּל`. גם שם התואר `מְהֻלָּל` תורם משהו להבנת הפועל הזה. נראה ש`להלל` – משמעותו בדרך כלל היא לומר דברי שבח למישהו בפני מישהו אחר. כשאנו מהללים פלוני, אנו רוצים שאחרים ישמעו את דברי השבח, ושערכו יעלה בעיני השומעים.

האם ההלל מכוון רק לאל? על פי המקורות המקראיים, זו המשמעות הבסיסית. במרוצת הדורות למדנו להלל גם בני אנוש, ואפילו למדנו להלל את עצמנו, כלומר `לְהִתְהַלֵּל`.

מזמור קמ"ח אינו היחיד העוסק בהילול האל. סגנונו אופייני גם למספר מזמורים אחרים, בהשתמשו במילה `הַלְּלוּיָהּ`, שהיא הֶלְחֵם של שתי מילים: הַלְּלוּ יָהּ. מילה זו מקנה למזמור אופי של קריאה חגיגית לציבור להלל את האל. זו דרך מורכבת לשלב את השבח לאל עם ההזמנה לציבור להיות מעורב באופן פעיל בהִלּוּלוֹ. לא קשה להעלות בדמיון טקס בבית המקדש, שבו הכוהנים או הלוויים עומדים לפני הציבור ומעודדים אותו להזדהות באופן פעיל ובקול רם עם דברי השבח לאל.

דברי ההלל לאל במזמור קמ"ח מכוונים בעיקר לעובדת היותו האל הבורא. וכך מוזכרים במזמור המים הקדמוניים שהורמו בעת הבריאה מעל השמים, מלאכי מרום וכל צבא השמים. גם אלה נקראים לקחת חלק בטקס ההלל לאל. במזמור מוזכרים עוד יצורים ששרדו על הארץ או מתחתיה מאז ימי בריאת העולם – תנינים וכל תהומות. מבין תופעות הטבע מוזכרות אלה, המעוררות פליאה ואימה גם כיום – אש וברד, שלג וקיטור ורוח סערה. כל אלה, וגם בעלי החיים ובני האדם המאכלסים את האדמה, ואיתם גם מנהיגי החברה האנושית – מלכים, שרים ושופטים – כולם נקראים להלל את ה`.

הפסוקים הסוגרים את המזמור מסכמים תחילה את תהילתו של האל (יְהַלְלוּ אֶת שֵׁם יְהוָה, כִּי נִשְׂגָּב שְׁמוֹ לְבַדּוֹ, הוֹדוֹ עַל אֶרֶץ וְשָׁמָיִם), וחותמים באיזכור קצר של תהילתו של האל כאל הלאומי שלנו (וַיָּרֶם קֶרֶן לְעַמּוֹ, תְּהִלָּה לְכָל חֲסִידָיו, לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל, עַם קְרֹבוֹ, הַלְלוּיָהּ!).

מהי מטרת הִלּוּל האל? המחשבה הראשונה, המייחסת לתהילות האל את המשאלה לקבל ממנו משהו בתמורה, נפסלת, שכן במזמורים רבים, כמו במזמורנו זה, אין נקשרת לתהילה כל תפילה או בקשת עזרה. נראה שהתהילה לאל מבטאת רגש אמיתי של פליאה והערכה למי שעל פי המאמינים עיצב את עולמנו הטוב, והוא מנהלו, למרות כל החריקות, על הצד הטוב ביותר. מטרה נוספת לשירת התהילה היא העלאת ערכו של האל המהולל בעיני קהל המאמינים, פעולה מאד מקובלת גם ביחסי ציבור בתחומי הפוליטיקה או בעולם הבידור.