שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ - תהילים קמ"ט | אורי הייטנר

מאת: אורי הייטנר , התמונה ויקיפדיה ת.פרסום: 16/09/17
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

הרב משה סופר שרייבר (1762-1839), הלא הוא החת"ם סופר, הוא מחולל הזרם האורתודוכסי ביהדות. האורתודוכסיה היא זרם חדש ביהדות, שקם כריאקציה להשכלה ולרפורמה.

סיסמתו של החת"ם סופר, שאותה הציג כאילו הייתה הלכה, הייתה "חדש אסור מן התורה". כביכול, התורה אוסרת כל דבר חדש. זו הגישה החרדית עד היום – התנגדות לכל חידוש, באשר הוא חידוש.

הסיסמה הזאת היא עיוות, או אם נרצה מדרש יצירתי במיוחד, של משפט מן הגמרא, העוסק ב"איסור חדש", האיסור לאכול מן התבואה החדשה לפני הנפת העומר בפסח. אומרת על כך הגמרא, שהאיסור הזה היא מדאורייתא, מן התורה, ובניגוד למרבית המצוות החקלאיות, אין הוא מצווה התלויה בא"י, אלא מתקיים בכל העולם, ובלשון הגמרא: "חדש אסור מן התורה בכל מקום" (מסכת קידושין לח ע"ב).

את האיסור הנקודתי הזה תרגם החת"ם סופר לאיסור מדאורייתא על כל חידוש, כביכול. הפרדוקס הוא, שהאיסור הזה הוא כשלעצמו חידוש גדול, רפורמה של ממש ביהדות, שתמיד התקדמה בחידושי תורה. ומי מודע לכך יותר מן החת"ם סופר, שכינויו ניתן לו על שם ספרו... חידושי תורת משה (חת"ם).

גם משורר תהלים אינו מפחד מחידושים. להיפך, הוא קורא לשיר לה` שיר חדש.

****

ממשיכי דרכו של החת"ם סופר, החרדים, התנגדו לציונות מראשיתה ולחמו בה, הרי "חדש אסור מהתורה", ומה הם מפריעים את מנוחתנו בכל מיני חידושים של עליה בחומה?

ועד היום הם נשארו אנטי ציונים, והם משתמטים משירות מצה"ל. מה להם ערבות הדדית, חידושים כמו "כל ישראל ערבין זה בזה"? מה להם חידוש כמו "האחיכם יבואו למלחמה, ואתם תשבו פה?!" מה להם חידוש כמו שהשתתפות במלחמת מצווה מחייבת גם חתן מחופתו?

אבל הציונים לקחו בכל הרצינות את "שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ".

נכון, החדש הזה הוא גם ישן. 
שִׁיר שֶׁהוּא עַתִּיק מִיַּיִן 
וּמָתוֹק מִדְּבַשׁ
שִׁיר שֶׁהוּא כְּבֶן אַלְפַּיִם
וּבְכָל יוֹם חָדָשׁ.

כך, במילות מזמורה של נעמי שמר "שירו של אבא", המתאר את הדור של אביה, שבנה את הבית השלישי, את ארץ ישראל המתחדשת, את מדינת ישראל.

 
 
95 people reached