בְּתֹף וּמָחוֹל - תהלים פרק ק"נ |מני גל

מאת: מני גל התמונה 123 RF ת.פרסום: 18/09/17
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

מאה וחמישים מזמורים מילאו את ימי בששת החודשים האחרונים. כשהתחלתי במשימת הכתיבה בהשראת ספר תהלים, חשבתי: מה כבר אפשר לכתוב על מאה וחמישים מזמורים? האם אעמוד במשימה, ואצליח לחדש משהו בכל יום? והנה אני עומד מול המזמור האחרון, וכאילו לא מאמין, שאכן הצלחתי...

עוצמתם הגדולה יותר של מזמורי התהלים מצויה, לדעתי הצנועה, באותם פסוקי תפילה אינטימיים שבין היחיד לאלוהיו, שבהם מבטא המשורר את מצוקותיו, ומייחל למענה ולישועה מאת האל. תפילת היחיד של מזמורי תהלים מרגשת במיוחד, ויתכן שהיא שעשתה את קריאת המזמורים לפעולה כה נפוצה בקרב בני עמנו.

לעומת זאת, הפסוקים הרבים המבקשים מאלוהים להעניש את הרשעים – אלה עוררו בי התנגדות גדולה, וזאת משום שההבחנה הדיכוטומית שבין צדיק לרשע אינה נראית לי מציאותית. היא מאפשרת למאמין לחלק את עולמו האנושי ל`טובים` ול`רעים`, כאשר הרעים הם, כמובן כל אלה שאינם אנשי שלומנו, אינם דומים לנו, או שצרכיהם מתנגשים עם אלה שלנו. האפשרות ליישב סכסוכים, לסלק אי הבנות, למצוא פשרות הדדיות, או להכיר טוב יותר את הצד השני – אפשרות זו אינה מוצעת במזמורי התהלים.

מקומה של ירושלים ומקומו של המקדש דומיננטיים יחסית בספר תהלים. כמה מזמורים הפעילו אצלי את הדמיון, וראיתי אותם בעיני רוחי נקראים בקול או מושרים על ידי מקהלת לוויים בחצרות המקדש, כשקהל העולים לרגל משמש להם קהל מאזין, או משתתף פעיל בקריאה ובשירה.

מצאתי בספר תהלים עושר לשוני מרשים במיוחד, וזאת, אולי, משום שסגנון המזמורים מזכיר שירה, ולא פרוזה. העברית הספרותית של העת החדשה חבה חוב גדול מאד לספר תהלים.

התוכן המרגש והסגנון השירתי `הזמינו` מלחינים בכל התקופות ללוות את הפסוקים במנגינות. המגוון ענק – משירי עם, דרך פיוטים וניגוני תפילה ועד ליצירות קלאסיות בכל השפות.

אפשר להאזין במשך שעות ליצירות מוסיקליות שנכתבו למזמור ק"נ, ואני אחתום את דפי ספר תהלים שלי בהצגת שתי יצירות בלבד, יצירות שהולחנו בעת האחרונה.

רק לאחרונה הופיע לחנו החדש של יונתן רזאל למזמור ק"נ, בביצועו של המלחין, תרומה יפה משלו לאוסף הגדול של לחני `הללויה בצלצלי שמע`. הנה הוא כאן:

הַלְלוּ אֵל בְּקָדְשׁוֹ
https://www.youtube.com/watch?v=WnaAkVrhqLk

יצירה אחרת, של להקת `מִקֶּדֶם`, גם היא חדשה יחסית, וראויה להאזנה:

הַלְּלוּהוּ בְּתֵקַע שׁוֹפָר
https://www.youtube.com/watch?v=U_lt6RqHRFU

אחרי `נווה תלאות ו-`עכשיו אני עף` הסינגלים הראשונים שבישרו על האלבום החדש, שטפו את הרדיו וחיממו את הלב, נרגשים להגיש לכם סינגל שלישי `הללויה`. שיר מקסים, מלא...
YOUTUBE.COM