עורו ישנים משנתכם - דודו פלמה

מאת: כתיבה וציור דודו פלמה ת.פרסום: 20/09/17
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

"אף על פי שתקיעת שופר בראש השנה גזירת הכתוב, רמז יש בו: כלומר עורו עורו ישנים משנתכם, והקיצו נרדמים מתרדמתכם; וחפשו במעשיכם וחזרו בתשובה, וזכרו בוראכם. 
אלו השוכחים את האמת בהבלי הזמן, ושוגים כל שנתם בהבל וריק אשר לא יועיל ולא יציל--הביטו לנפשותיכם, והטיבו דרכיכם ומעלליכם; ויעזוב כל אחד מכם דרכו הרעה, ומחשבתו אשר לא טובה". (הרמב"ם משנה תורה הלכות תשובה פרק ג`)

יש משהו מאוד יפה בכך שהרמב"ם מכוון אותנו להבחין בכך שעל אף שתקיעת השופר היא גזירת הכתוב רמז יש בו: והשאלה היא מהו אותו רמז ההופך את הדברים שאומר הרמב"ם על תקיעת שופר, לבעלי משמעות ההופכת אותם על פיהם. 

כאשר קוראים את הדברים בקריאה ראשונה, ניתן לחשוב שהרמב"ם מדבר על התעוררות משֵׁנָה. אותו מעשה יומיומי מכני שעושה האדם באופן מכני בשגרת יומו. לקח לי הרבה זמן כדי להבין שהרמב"ם בעצם איננו מדבר על התעוררות משֵׁנָה, משום שהוא מתאר את ההתעוררות הרבה יותר כמעשה תודעתי מורכב ועמוק. 

ואז הבנתי שכאשר הוא מבקש מאיתנו להתעורר משנתנו, הרמב"ם רומז לנו שעלינו להתעורר מהשָׁנָה שלנו ולא מהשֵׁנָה.
הרמב"ם מתריע שאם לא נתעורר מן השנה ונשיל אותה מעלינו כנחש המשיל את עורו, ניכנס לשנה החדשה כאשר השנה הישנה עדיין עלינו. ונשחזר בשנה החדשה את השנה הישנה.
לכן כאשר קורא אלינו השופר: "עורו ישנים משנתכם!". הוא מפציר בנו להשיל מעלינו את השנה הישנה ולהיכנס מחודשים אל השנה החדשה שאף פעם עוד לא היינו בה. תתחדשו. שנה טובה.