דִּבְרֵי נִרְגָּן כְּמִתְלַהֲמִים - משלי י"ח | אורי הייטנר

מאת: אורי הייטנר ת.פרסום: 12/10/17
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

נִרְגָּן הוא אדם מתלונן וממורמר כרוני, מלא תלונות ותרעומת כרימון, תמיד מתרעם ורואה רק רע רק רע.

יש אזרחים רבים כאלה במדינה ויש חברים כאלה בכל קהילה.

אומר החכם מכל אדם:
דִּבְרֵי נִרְגָּן כְּמִתְלַהֲמִים.
דבריו של הנרגן הם התלהמות, שיש בה אלימות. הפאסיב אגרסיב של הנרגן מאוד אגרסיבי, מאוד מתלהם, מאוד אגוצנטרי וחסר התחשבות, ובסופו של דבר פוגע מאוד: וְהֵם יָרְדוּ חַדְרֵי בָטֶן.

מניסיוני הקהילתי והציבורי למדתי, שנרגנות היא תכונת אופי. צירוף המילים המקובל "נרגן זקן", עושה עוול לזקנים. הניסיון שלי הוא שנרגן זקן = נרגן צעיר + ככה וככה שנים.

מי שמספר כמה היום הכל רע אבל לפני 20 שנה היה פה נפלא, הוא זה שלפני 20 שנה סיפר כמה היום הכל רע אבל לפני 10 שנים היה נפלא, וגם עשר שנים קודם הוא סיפר כמה הכל רע אבל "היה פה שמח לפני שנולדתי".

מי שבבגרותו מקטר על כך שהצעירים השתלטו ודחקו את הוותיקים, הוא לרוב זה שבצעירותו קיטר על כך שהוותיקים חוסמים את הצעירים.

הנרגן הוא אדם רגיש מאוד. כל כך רגיש, עד שהכל סביבו נאלצים להסתובב על בהונות רגליהם ולא לנשום, כדי שלא ייפגע מנשימתם, חלילה. אבל קיים יחס הפוך בין רגישות היתר שלו לעצמו ולכבודו, לחוסר הרגישות שלו לאחרים. דִּבְרֵי נִרְגָּן כְּמִתְלַהֲמִים, כבר אמרנו?

ובקיבוץ – מי שמקטר על הרעש בחדר האוכל, הוא לרוב חבר שהילדים שלו כבר גדלו ועוד אין לו נכדים.

****

מזה שנים אחדות אני מפרסם פעמיים בשבוע פינה בעיתון המקוון "חדשות בן עזר" – "בְּיַד הלָשׁוֹן". הפינה עוסקת בענייני לשון, והבחירה בצירוף מילים מתוך הפסוק "מָוֶת וְחַיִּים בְּיַד לָשׁוֹן", נועדה להציג את החשיבות שאני מקנה לשפה העברית.

אולם הביטוי מכוון לסכנה שברכילות, בלשון הרע ובהפצת שמועות זדוניות; הוא מתכוון לתופעת השיימינג, שהיא סכנת נפשות. וגם הפסוק הזה מתקשר לדִּבְרֵי נִרְגָּן כְּמִתְלַהֲמִים וְהֵם יָרְדוּ חַדְרֵי בָטֶן.

****

ניבים נוספים שהפרק הנחיל לשפתנו הם "מָצָא אִשָּׁה מָצָא טוֹב" ו"אִישׁ רֵעִים לְהִתְרֹעֵעַ". והפרק העניק השראה לשמותיהם של שני יישובים בארץ ישראל.

מִגְדַּל עֹז – קיבוץ שיתופי דתי בגוש עציון, שעלה לקרקע ב-1977. הוקם על חורבות היישוב מגדל עדר, שעלה לקרקע ב-1927 וחרב כעבור שנתיים במאורעות תרפ"ט. שם היישוב נובע מהפסוק "מִגְדַּל עֹז שֵׁם יְהוָה, בּוֹ יָרוּץ צַדִּיק וְנִשְׂגָּב".

מַתָּן – יישוב קהילתי במזרח השרון, שעלה לקרקע ב-1995. הוא חלק מתכנית "יישובי הכוכבים", שנועדו לחזק את ההתיישבות היהודית בקו התפר, לאורך "הקו הירוק", כאחד מלקחי האינתיפאדה הראשונה. שם היישוב נובע מפסוק בפרק שלנו: "מַתָּן אָדָם יַרְחִיב לוֹ".