אתנחתא קומית - אסתר א' | עופר בורין

מאת: עופר בורין, התמונה - ושתי ממאנת להופיע בפי המלך. Edwin Long [Public domain], via Wikimedia Commons ת.פרסום: 08/02/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

אחרי קהלת הפילוסוף העגמומי והבלי העולם המדכאים שלו, אנחנו עוברים למגילת אסתר הנפתחת בפרק שניראה כמו איזו קומדיה על מלך וממלכה חסרי כל הגיון.
המלך: אחשוורוש.
ממלכתו אדירה וחולשת על 127 מדינות מהודו ועד כוש.
המלך עורך משתה של 180 יום לכל שריו, עבדיו, חייליו ושרי 127 המדינות עליהן חולשת ממלכתו. 180 יום! הפקרות וסיאוב עליזים עד זרא. ראוותנות, רעבתנות ורהבתנות מטורפים.
ולאחר אותם 180 יום הוא מוסיף עוד שבעה ימי משתה לכל תושבי עיר הבירה ששמה שושן.
המשתה הנוסף נערך בחצר גינתו של המלך. 
כולם שותים וסובאים כדת וכדין. המגילה מציינת שכול הסביאה וההוללות היו על פי חוק ואיש לא אולץ לנהוג שלא לפי רצונו ומנהג עמו. פשוט מדינת הוללות שהיא גן עדן דמוקרטי.
ובמקביל למשתה של המלך, גם מלכתו "ושתי" מקיימת משתה לכל הנשים שבבית מלכותו של אחשורוש. מעניין כמה נשים היו לאחשורוש החביב.
ואז, ביום ה-187 למשתה המטורף, ממש בסופו, המלך השיכור מחליט לקרוא לושתי אליו כדי להתגאות מול כל נתיניו ביופיה של אשתו. "החפצה" סטייל העולם העתיק.
הוא שולח את סריסיו להביא את ושתי אליו לבושה בכתר בלבד. 
הוא רוצה להראות אותה במערומיה.
הקומדיה המוטרפת מתחזקת עם השמות ההזויים של הסריסים: מהומן, בזתא, חרבונא, בגתא, אבגתא, זותר, כרכס. שבעה סריסים עם שמות מוזרים.
אבל ושתי מחליטה שלא לשתף פעולה עם התצוגה שמתכנן אחשורוש ומסרבת להתייצב לראווה.עד כאן!
יב) וַתְּמָאֵן הַמַּלְכָּה וַשְׁתִּי, לָבוֹא בִּדְבַר הַמֶּלֶךְ, אֲשֶׁר, בְּיַד הַסָּרִיסִים; וַיִּקְצֹף הַמֶּלֶךְ מְאֹד, וַחֲמָתוֹ בָּעֲרָה בוֹ. 

אחשורוש חוטף קריזה ומיד מתרחש מהפך בעלילה.
המשתה נעלם וישיבת חכמים נקראת לייעץ למלך מה לעשות עם המלכה הסוררת.
ממש קבינט מלחמה מתכנס עם חכמים ששמותיהם הזויים כשמות הסריסים: כרשנא, שתר, אדמתא, תרשיש, מרס, מרסנא, ממוכן. חבורה חביבה של חכמים.
ממוכן מיד מתאושש מ 187 ימי המשתה המטורף וטוען שיש לנהוג בחומרה רבה במלכה הסוררת. המלך חייב להראות לכל נשות הממלכה האדירה שלו, שלנשים אסור להמרות את פי הגברים, משום שאם זה יקרה יבוא אסון גדול על הסדר החברתי שבו הגברים שולטים והנשים עושות מה שאומרים להן.
להופיע ערומות, לסרוג כיפות או כל פעולה אחרת שהגבר המושל בהן יחפוץ בה.
ממוכן מציע למלך אחשורוש להוציא צוו מלכותי לכל קצוויי הממלכה המודיע על בגידת ושתי בסדר החברתי וקורא לשלוח בנות שאחת מהן תיבחר להחליף אותה.
תחרות מיס יוניברס הראשונה בעולם מוכרזת בממלכת פרס ומדי.
והמלך מקבל את עצתו של ממוכן ושולח את הצוו לכל המדינות. כל מדינה מקבלת את הצוו בשפתה כדי למנוע אי – הבנות.
כא) וַיִּיטַב, הַדָּבָר, בְּעֵינֵי הַמֶּלֶךְ, וְהַשָּׂרִים; וַיַּעַשׂ הַמֶּלֶךְ, כִּדְבַר מְמוּכָן. כב וַיִּשְׁלַח סְפָרִים, אֶל-כָּל-מְדִינוֹת הַמֶּלֶךְ--אֶל-מְדִינָה וּמְדִינָה כִּכְתָבָהּ, וְאֶל-עַם וָעָם כִּלְשׁוֹנוֹ: לִהְיוֹת כָּל-אִישׁ שֹׂרֵר בְּבֵיתוֹ, וּמְדַבֵּר כִּלְשׁוֹן עַמּוֹ. {ס}

זהו. תם פרק א`.
מצחיק, משונה, ניראה לא מציאותי ולא הגיוני.
מתוך הסיפור הזה עתיד לצמוח סיפור הצלה מפתיע של העם היהודי בגולת פרס ומדי.
פעמים רבות התפרצה אלימות נגד היהודים בעולם מתוך איזו מצוקה כלכלית או אחרת במדינה בה הם חיו.
במקרה של ממלכת פרס ומדי, לא הייתה כל מצוקה כלכלית. הממלכה פורחת, עורכת משתאות אינסוף וניראה שהכול מתנהל על מי מנוחות ואלכוהול.