אוזניו המתוקות של המן- אסתר ז' | דודו פלמה

מאת: דודו פלמה ציור: נחלת הכלל, ליקוט המן. ת.פרסום: 18/02/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

 וַיֹּאמֶר חַרְבוֹנָה אֶחָד מִן הַסָּרִיסִים לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ, גַּם הִנֵּה הָעֵץ אֲשֶׁר עָשָׂה הָמָן לְמָרְדֳּכַי אֲשֶׁר דִּבֶּר טוֹב עַל הַמֶּלֶךְ עֹמֵד בְּבֵית הָמָן גָּבֹהַּ חֲמִשִּׁים אַמָּה; וַיֹּאמֶר הַמֶּלֶךְ תְּלֻהוּ עָלָיו. וַיִּתְלוּ אֶת הָמָן עַל הָעֵץ אֲשֶׁר הֵכִין לְמָרְדֳּכָי; וַחֲמַת הַמֶּלֶךְ שָׁכָכָה. 


מרדכי ממציא את אוזן המן
------------------------------

ויהי אחר הדברים האלה מרדכי, המכונה "יהודי", האיש הממולח ששתל את אשת חיקו הנצחית המכונה ביתו בארמון המלך הפרסי, המן ניתלה על עץ 50 אמה גובהו, עץ שהוכן במיוחד למרדכי. כל הלילה ישב המן וליטף את החבל בערגה כשהוא מדמיין איך הוא נכרך סביב צווארו המתועב של מרדכי וכשעצם את עיניו שמע את הצליל היבש של מפרקתו הנשברת. 

אבל אין מדברים על החבל בבית התלוי. ולכן התכנסנו כאן בעצם כדי לברר איך הומצא המעדן הקרוי בפי היהודים "אוזן המן". 
ובכן כך היה הדבר. מרדכי שהיה גדול בתורה, זכר שהמן מתואר בספר שמות, פרק ט"ז, פסוק ל`א כמשהו ש"הוא כזרע גד לבן, וטעמו כצפיחית בדבש". ומאחר שעוד מקודם כבר עמדנו על כך שמרדכי הוא בחור ממולח שיודע לנצל הזדמנויות, מותר לכם להניח שאמר לעצמו בשקט "אני חייב לטעום את אוזן המן, ולברר אחת ולתמיד אם היא באמת מתוקה כמו שכתוב בספר שמות". 

מרדכי לקח סולם גבוה, עלה אל המן שהיה תלוי לו שם באוזניו המחודדות, חתך לו אוזן אחת ונגס בה בזהירות. 
אנשים בשושן יספרו אחר כך לילדיהם איך הם ראו את מרדכי רץ ברחובות שושן וצועק "אאוריקה, אאוריקה, היא מתוקה". וכך נולד בשושן הסטארט אפ הגדול של מרדכי היהודי. מפעל ענק לייצור אוזני המן מתוקות, בטעמי פרג ושוקולד. ומרדכי גרף מיליונים וחי בעושר ואושר בשושן עד שמת ונקבר עם אסתר ליד קיבוץ ברעם.

חז"ל ששנאו את הרעיון שיהודים אוכלים חלקי גוף של גויים ניסו להשבית שמחה ולהילחם בתופעה באמצעות כמה מדרשים מפוקפקים המתאמצים להוכיח שהמן לא באמת ניתלה על עץ ועובדה שצאצאיו לומדים תורה בבני ברק יחד עם יוסל`ה שוכמכר. 
אבל כמובן שאת עם ישראל לא עשו באצבע, ולכן איש לא מאמין להם עד היום. ועובדה היא שעד היום כאשר משתטחים על קברות מרדכי ואסתר ליד קיבוץ ברעם בוקעות מן האדמה אוזניו המתוקות של המן ואנחנו חוטפים אותן מנופפים ברעשנים ומקימים מהומה גדולה ורווים הרבה נחת. 
---------------------------------------------
ליקוט המן, ציור משנות ה-60 של המאה ה-15 נחלת הכלל