לְהַשְׁמִיד וְלַהֲרֹג וּלְאַבֵּד - אסתר ח' |דודו פלמה

מאת: דודו פלמה התמונה מתוך הסרט "הטיהור" ת.פרסום: 19/02/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

וַיִּשְׁלַח סְפָרִים בְּיַד הָרָצִים בַּסּוּסִים רֹכְבֵי הָרֶכֶשׁ, הָאֲחַשְׁתְּרָנִים בְּנֵי הָרַמָּכִים. אֲשֶׁר נָתַן הַמֶּלֶךְ לַיְּהוּדִים אֲשֶׁר בְּכָל עִיר וָעִיר, לְהִקָּהֵל וְלַעֲמֹד עַל נַפְשָׁם, לְהַשְׁמִיד וְלַהֲרֹג וּלְאַבֵּד אֶת כָּל חֵיל עַם וּמְדִינָה הַצָּרִים אֹתָם, טַף וְנָשִׁים; וּשְׁלָלָם לָבוֹז.

הסיטואציה השלטונית הנכלולית הזאת המאפשרת שיסוי והסתה בין המגזרים והקבוצות השונות המרכיבות את החברה, מזכירה מאוד את מה שקורה היום בחברה הישראלית. 
מה שיותר מעניין שמה שקורה בפרק ח` שבו אחשורוש מצד אחד איננו מבטל את האישור להשמיד את היהודים, אבל מצד שני מאפשר מטוב ליבו ליהודים להתגונן. ובעצם לעשות "להם" את מה ש"הם" רוצים לעשות לנו באישורו. ההרשאה הזאת של אחשורוש בוראת למעשה יחידת זמן מוגדרת שבה יהיה מותר לכולם לעשות לכולם מה שהם רוצים. שזה אומר בעיקר "להרוג להשמיד ולאבד". 

הנהנה העיקרי מהמצב המוגדר הזה יהיה, שם כמו גם פה אצלנו היום, השליט. ואגב השליט שלנו היום מתחיל להזכיר מאוד בהתנהגותו הקירקסית את השליט משם. בכל אופן הם חולקים מל"ט משותף.

הסיטואציה הזאת מאוד מזכירה לי את מה שקורה בסרט "הטיהור". 
הסרט מתאר את ארצות הברית לאחר ש"נולדה מחדש" עם שיעורי פשע ואבטלה בשיאי שפל של כל הזמנים. וזאת לאחר שהממשלה הנהיגה אירוע שנתי מסורתי: למשך לילה אחד, במשך 12 שעות החושך, הנקראות "הטיהור", כל פעילות פלילית כולל רצח, גניבה ואונס, מוכרזת כחוקית. 
הטיהור נועד לשמש כקתרזיס עבור העם האמריקאי, ולאפשר להם לפרוק את כל הרגשות השליליים שלהם, בכל דרך שימצאו לנכון. ההרג הרב המאפיין את ליל הטיהור תורם גם לשליטה בגידול האוכלוסייה.

ובחזרה לשושן. ההבדל הגדול בין היהודים לגויים הוא שליהודים יש מוסר לחימה. ולכן הם שומרים על טוהר הנשק ובביזה אינם שולחים את ידם. להרוג כן. להשמיד כן. לאבד כן. אבל בביזה לא שלחו את ידם. 
אולי כדאי לעדכן את מרדכי בנושא מסעות לפולין של בני נוער משושן. 
כמה מסעות שכאלה לפולין ייפתרו עד מהרה גם את התקלה הזאת.

***

עיר דרך יסורים בכל דרך. בכל תחנה.
זרועת פאלוסים כסופים פולטים כרטיסי חניה בלי עודף כסף.
עיר בירה לנהגי מוניות גסים עבריינים מנתקים מונים מונים צליינים.
עיר מפגינים יורקים על מפגינים ושוטרים בריונים חובטים בלאומנים
ושמאלנים ופלסטינים וחסידים חסונים שעירים ושמנים ואנתרופולוג
ומשלחת ניאו היסטוריונים בהיסטריַת הקץ. 


עיר קיר.
עיר ויברציות קשות באויר.
עיר אין נביא בעיר. עיר לֵך תכתוב לה שיר.

(רמי דיצני, מתוך `ארץ זבה` ספר שירים)
---------------------------------------------------