גם אני הייתי רוצה - דניאל י ' | דודו פלמה

מאת: דודו פלמה, הציור ויליאם בלייק ת.פרסום: 07/03/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

וַאֲנִי נִשְׁאַרְתִּי לְבַדִּי, וָאֶרְאֶה אֶת הַמַּרְאָה הַגְּדֹלָה הַזֹּאת, וְלֹא נִשְׁאַר בִּי כֹּחַ; וְהוֹדִי נֶהְפַּךְ עָלַי לְמַשְׁחִית, וְלֹא עָצַרְתִּי כֹּחַ. וָאֶשְׁמַע אֶת קוֹל דְּבָרָיו; וּכְשָׁמְעִי אֶת קוֹל דְּבָרָיו, וַאֲנִי הָיִיתִי נִרְדָּם עַל פָּנַי וּפָנַי אָרְצָה.

וַאֲנִי הָיִיתִי נִרְדָּם עַל פָּנַי וּפָנַי אָרְצָה - דניאל מתאר חוויה של התקף אפילפטי. התקף אפילפטי הוא מצב המוגדר כסימני מחלה חולפים, הנובעים מפעילות חשמלית מוגברת בתאי העצב במוח.
האפקט החיצוני יכול להיות חריף כמו תנועות וחבטות או מתון כמו איבוד קצר של הכרה. הוא יכול להתבטא כשינוי במצב מנטלי, תנועות טוניות או קלוניות, פרכוסים ותופעות נפשיות אחרות כמו דז`ה וו. 
לפעמים אין פרכוסים כי אם "צניחה" של כל הגוף, כאשר האדם מאבד שליטה על גופו וצונח ארצה. המונח הרפואי להתקפים חוזרים ונשנים ללא סיבה נראית לעין הוא אפילפסיה. אבל התקפים עלולים להופיע גם אצל אנשים שאינם לוקים באפילפסיה, כמו אמנים ואחרים.

הצייר והמשורר האנגלי ויליאם בלייק היה משורר נשכח אי שם במאה ה-19 והתגלה בתחילת המאה העשרים על ידי המשורר ת"ס אליוט. 
השורה הידועה מאחד שיריו "To see a world in a grain of sand. And a heaven in a wild flower", "לראות עולם בתוך גרגר של חול וחמדת עדן בפרח בר" שרטה הרבה מוחות של אוהבי שירה.

בסוף תקופת חניכותו בסדנתו של אמן התחריט ג`יימס באסייר, נשלח בלייק ע"י באסייר לצייר העתקים של איורים שהיו תלויים על קירותיהן של הכנסיות הגותיות שבלונדון. 
החוויות שעבר בלייק במנזר וסטמינסטר סייעו בגיבוש סגנונו האמנותי ורעיונותיו. שם בין כתלי המנזר, החלו להתגלות לפניו של בלייק מראות חזיון רבים כאשר באחד מהם נראו ישו ושליחיו, אבל גם מראות וחזיונות רבים אחרים המופיעים בסיפורי התנ"ך.

מספרים על משורר ששמו פרח מזיכרוני (אבל אני בטוח שצבי נח עוד מעט יזכיר לי) שקרא את שירו של ויליאם בלייק נמר Tyger וקיבל התקף אפילפסיה.

הטיגריס ויליאם בלייק
מאנגלית: דורי מנור 
מתוך "אב" גיליון 1, סתיו 1993

טיגריס! טיגריס! ברק אורות
בלילם של יערות:
מה יד-נצח תחמה
את שלמותך האיומה?

אלו תהומות, שחקים,
אש-עיניך מדליקים?
מה כנפיים לו לשאוף?
מי מהין אישים לכוף?

מה-אמן ומה-כתף,
גידי לבך ידעו לפף?
הודות למי הפעימה,
איזו יד כלילת אימה?

מה-פטיש? מה-סמוכה?
אי כורו של מוחך?
מי סדן לו, לפיתה,
שם לצרור אימות-מיתה?

כוכבים ידו מרום
רמחי-דמעות מרווי-מרום
החייך אז העושה?
הבראך בורא השה?

טיגריס! טיגריס! ברק אורות
בלילם של יערות:
מה יד-נצח תחמה
את חיל דמותך האיומה?

הערה אחרונה: יחד עם זאת ניתן להניח לאור העובדות המופיעות בתנ"ך שכנראה הבבלים היו מוסיפים למימי הנהרות חומרי הזיה. משום שגם יחזקאל בהיותו על נהר כבר רואה חזיון מרהיב של מעשה המרכבה. 
ולמען האמת, למרות כל האימה והפחד של המראות, גם אני הייתי רוצה קצת לקחת מהחומרים שדניאל ויחזקאל לקחו.
-----------------------------------------------
ציור: ויליאם בלייק, השטן לפני כס האלוהים