כור היתוך. וְתָנוּחַ וְתַעֲמֹד לְגֹרָלְךָ לְקֵץ הַיָּמִין. - דניאל י"ב | דודו פלמה

מאת: כתיבה וציור דודו פלמה ת.פרסום: 11/03/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

 וַיֹּאמֶר לֵךְ דָּנִיֵּאל: כִּי סְתֻמִים וַחֲתֻמִים הַדְּבָרִים עַד עֵת קֵץ. יִתְבָּרְרוּ וְיִתְלַבְּנוּ וְיִצָּרְפוּ רַבִּים, וְהִרְשִׁיעוּ רְשָׁעִים, וְלֹא יָבִינוּ כָּל רְשָׁעִים; וְהַמַּשְׂכִּלִים יָבִינו. וּמֵעֵת הוּסַר הַתָּמִיד וְלָתֵת שִׁקּוּץ שֹׁמֵם יָמִים אֶלֶף מָאתַיִם וְתִשְׁעִים. אַשְׁרֵי הַמְחַכֶּה וְיַגִּיעַ: לְיָמִים אֶלֶף שְׁלֹשׁ מֵאוֹת שְׁלֹשִׁים וַחֲמִשָּׁה. וְאַתָּה לֵךְ לַקֵּץ; וְתָנוּחַ וְתַעֲמֹד לְגֹרָלְךָ לְקֵץ הַיָּמִין.


נדמה לי שדניאל מתנבא כאן בקטע החמוד הזה, על שני אירועים שעתידים להתרחש בעתיד הרחוק.
הנבואה הראשונה: יתבררו ויתלבנו ויצרפו רבים. וְיִצָּרְפוּ רַבִּים, כלומר בכור היתוך ממש כמו שבן גוריון התכוון. לאסוף לכאן לארץ ישראל, יהודים מכל קצוות תבל, ומהרבה תרבויות ושפות, ולהתיך אותם בכור היתוך לעם חדש. 

אולי זה היה הכרחי אבל התוצאות של זה היו הרות אסון. נדמה לי שדברים שכתבה חנה אזולאי הספרי בשנת 1995, כאשר סירטה "שחור" יצא לאקרנים, יבהירו היטב את ממדי האסון:

בניגוד למה שאנשים רבים חושבים, אני לא מגדירה עצמי מזרחית.
הלוואי שיכולתי. אני ישראלית. הישראלי החדש, שהוא ברובו דור שני של מהגרים מארצות שונות, תוצר של תרבות בחיתולים. תוצר עקר משורשים ולא חשוב מי אשם או לא אשם. 
קטונתי מלהאשים גדולי אומה כבן גוריון, שהחליט על מדיניות של כור היתוך ובכך נטל ממני את תרבותי, כמו שנטל מיוצאי אירופה את תרבותם. 
אם אשפוט את המדיניות הזו לקולא אומר שהייתה צו השעה. במבט לאחור אני טוענת שיצאנו גם נפסדים וגם נשכרים. נשכרים בכך שיש לנו מדינה וממשלה ואנו אדונים לגורלנו, נפסדים בכך שאין לנו תרבות משלנו…

אני רוצה לסיים בשיר שכתבתי פעם, באמצע כתיבת התסריט, המבטא את תחושותיי בצורה הכי מדויקת שאני יכולה:

אילו ידעתי היכן שוכנים אבות אבותיי,
הייתי באה בין קברותיהם, 
ויונקת, ויונקת ויונקת, 
ואוכלת ושותה, ושבעה, 
ובאה ביניכם,
ומראה לכם מי אני.
אבל אני לא יודעת היכן הם שוכנים, 
ולא באתי בין קברותיהם, 
ולא ינקתי, ולא אכלתי, ולא שבעתי, 
ובאתי ביניכם, 
צמוקה, ורעבה, 
וטרפתי מכל הבא ליד.
טריפה… טריפה… טריפה"…

(חנה אזולאי הספרי / "הארץ" 3/3/95)

--------------------------------------------------------

והנבואה השנייה: כי סתומים וחתומים הדברים עד עת קץ... וְאַתָּה לֵךְ לַקֵּץ; וְתָנוּחַ וְתַעֲמֹד לְגֹרָלְךָ לְקֵץ הַיָּמִין: כאשר תבוא עת קץ יתבררו הדברים. דניאל מתנבא על קץ הימין. ונדמה לי שכבר באה העת לקץ הימין. נגדשה הסאה. כי אם לא יבוא לשלטון הימין קץ יבוא קיצנו שלנו המר במהרה. 
וְתָנוּחַ וְתַעֲמֹד לְגֹרָלְךָ לְקֵץ הַיָּמִין. אמן ואמן.
------------------------------------------
קריקטורה, הרסתי לבד. (למען האמת ישנם לו גם שותפים. אם כבר מחלקים קרדיטציה)