וְהֵחֵלּוּ לִבְנוֹת אֶת בֵּית הָאֱלֹהִים - עזרא ה' | אורי הייטנר

מאת: אורי הייטנר © Can Stock Photo / quka ת.פרסום: 18/03/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

פרק ד הסתיים בספר הלבן של אַרְתַּחְשַׁשְׂתְּא, בעקבות מכתב ההסתה של הזרים שהתיישבו בארץ בתקופת מלכות בבל, שהתכחש להצהרת כורש ואסר על המשך המהלך ההיסטורי של בניית הבית השני. הבניה אכן הופסקה, עַד שְׁנַת שְׁתַּיִם לְמַלְכוּת דָּרְיָוֶשׁ מֶלֶךְ פָּרָס.

מה קרה בשְׁנַת שְׁתַּיִם לְמַלְכוּת דָּרְיָוֶשׁ? האם דָּרְיָוֶשׁ ביטל את האיסור? בפרק ה אנו קוראים על חידוש מפעל הבניה. אֲזַי קָמוּ זְרֻבָּבֶל בֶּן שְׁאַלְתִּיאֵל וְיֵשׁוּעַ בֶּן יְהוֹצָדָק, וְהֵחֵלּוּ לִבְנוֹת אֶת בֵּית הָאֱלֹהִים אֲשֶׁר בִּירוּשָׁלַיִם. מי התיר להם לבנות?

התשובה לכך ניתנת בתחילת הפרק: וְנִבָּא חַגַּי הַנָּבִיא וּזְכַרְיָה בֶּן עִדּוֹא הַנְּבִיאִים, עַל הַיְּהוּדִים אֲשֶׁר בִּיהוּדָה וּבִירוּשָׁלַיִם, בְּשֵׁם אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל אֲלֵיהֶם. ובהמשך, בתיאור תחילת הבניה, שוב מוזכרת תמיכתם הרוחנית של הנביאים: וְעִמָּהֶם נְבִיאֵי הָאֱלֹהִים תּוֹמְכִים אוֹתָם.

מה אמרו חגי וזכריה? נפתח את ספר חגי, ושם נמצא את התשובה. "הַעֵת לָכֶם אַתֶּם לָשֶׁבֶת בְּבָתֵּיכֶם סְפוּנִים וְהַבַּיִת הַזֶּה חָרֵב... עֲלוּ הָהָר וַהֲבֵאתֶם עֵץ וּבְנוּ הַבָּיִת וְאֶרְצֶה בּוֹ וְאֶכָּבְדָה". כלומר הנביא נזף ביישוב היהודי על שאינו בונה את הבית ומורה ליהודים לקום ולעשות מעשה. ומתי זה קרה? כך נאמר בחגי: "בִּשְׁנַת שְׁתַּיִם לְדָרְיָוֶשׁ הַמֶּלֶךְ בַּחֹדֶשׁ הַשִּׁשִּׁי בְּיוֹם אֶחָד לַחֹדֶשׁ". ואיך הגיבה הנהגת היישוב? "וַיָּבֹאוּ וַיַּעֲשׂוּ מְלָאכָה בְּבֵית יְהוָה צְבָאוֹת אֱלֹהֵיהֶם. בְּיוֹם עֶשְׂרִים וְאַרְבָּעָה לַחֹדֶשׁ בַּשִּׁשִּׁי בִּשְׁנַת שְׁתַּיִם לְדָרְיָוֶשׁ הַמֶּלֶךְ".

כלומר, בניית המקדש חודשה באופן בלתי לגאלי. המושל, תַּתְּנַי פַּחַת עֵבֶר הַנָּהָר, ניסה להורות להם לחדול מעבודה. היהודים הסבירו את מעשיהם בזכותם ההיסטורית, במצוות דתם ובלגיטימיות החוקית בעקבות הצהרת כורש.

הפחה ציטט את תשובתם במכתב השאילתא ששיגר למלך, ובו ביקש הנחיות כיצד לפעול. הוא מבקש ממנו לבדוק בארכיון אם אכן ניתנה הצהרת כורש.

הדבר המעניין והיפה, הוא שהיהודים לא עצרו את הבניה עד שתגיע תשובה, אלא המשיכו לפעול במלוא המרץ ולקבוע עובדות בשטח.