הַזִּכָּרוֹן - עזרא ו'|אורי הייטנר

מאת: אורי הייטנר, ויקיפדיה, נחלת הכלל ת.פרסום: 19/03/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

צרי יהודה לא בחלו בכל דרך להכשיל את שיבת ציון – את שיבת העם היהודי למולדתו ובניינה. הם פעלו בדרכי טרור - מְרַפִּים יְדֵי עַם יְהוּדָה ובדרכים מדיניות – לחץ על המעצמה הפרסית.

הנושא הגיע להכרעת המלך דריוש, והוא הורה לבדוק בארכיון את טענת היהודים על אודות הצהרת כורש, שנתנה להם צ`רטר בינלאומי למפעלם. אכן, הבדיקה העלתה את "הַזִּכָּרוֹן".

שְׁנַת אַחַת לְכוֹרֶשׁ הַמֶּלֶךְ, כּוֹרֶשׁ הַמֶּלֶךְ שָׂם צַו: בֵּית הָאֱלֹהִים אֲשֶׁר בִּירוּשָׁלַיִם הַבַּיִת יִבָּנֶה, מָקוֹם שֶׁזּוֹבְחִים זְבָחִים וִיסוֹדָיו מוּקָמִים, רוּמוֹ אַמּוֹת שִׁשִּׁים, רָחְבּוֹ אַמּוֹת שִׁשִּׁים. נִדְבָּכִים שֶׁל אֶבֶן גָּלָל שְׁלשָׁה, וְנִדְבָּךְ שֶׁל עֵץ אֶחָד, וְהַהוֹצָאָה מִבֵּית הַמֶּלֶךְ תִּנָּתֵן. וְאַף כְּלֵי בֵּית הָאֱלֹהִים שֶׁל זָהָב וָכֶסֶף, אֲשֶׁר נְבוּכַדְנֶצַּר הוֹצִיא מִן הַהֵיכָל אֲשֶׁר בִּירוּשָׁלַיִם וְהוֹבִיל לְבָבֶל, יָשִׁיבוּ, וְיֵלֵךְ לַהֵיכָל אֲשֶׁר בִּירוּשָׁלַיִם לִמְקוֹמוֹ, וְתוֹרִיד בְּבֵית הָאֱלֹהִים.

דריוש ביטל, למעשה, את הספר הלבן של ארתחששתא, אִשְׁרֵר את הצהרת כורש ונרתם למימושה. הוא הודיע על העונש הצפוי למחבלים בבניין הבית – גזר דין מוות. הבית השני נחנך, ועם ישראל חגג בו לראשונה את הפסח.