יְסֻד הַמַּעֲלָה - עזרא ז' | אורי הייטנר

מאת: אורי הייטנר התמונה: מאת תמר הירדני - תערוכת קבע במוזיאון חצר היישוב הישן, GFDL, https://he.wikipedia.org/w/index.php?curid=719969 ת.פרסום: 20/03/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

הגענו לפרק ז וכאן אנו פוגשים לראשונה את גיבור הספר – עזרא הסופר. הפרק נפתח בעץ המשפחה שלו, ששורשיו באהרון הכהן, אחי משה.

עזרא עולה לארץ בראש קבוצה של מנהיגות דתית, כשליח המלך, לעמוד בראש ההנהגה הרוחנית והמשפטית של האוטונומיה היהודית בא"י.

****

פרס ישראל על מפעל חיים שניתן היום ליהודה הראל, אבי ההתיישבות בגולן, אינו רק הכרה ממלכתית בתרומתו הגדולה של האיש המיוחד הזה למדינת ישראל, ולא רק במשמעות הלאומית הגדולה של ההתיישבות הציונית הפורחת בגולן, אלא בכלל – בציונות, בערך החלוציות, בערך ההגשמה, בערך ההתיישבות.

במאמריי לאורך פרקי התנ"ך, אני מציין את שמותיהם של יישובים ששמם נקבע בהשראת פרקי התנ"ך.

היום, אני עושה זאת בשמחה רבה מתמיד.

יסוד המעלה – ההגייה הנפוצה של שם המושבה בעמק החולה – יְסוֹד המעלה, הוא שגוי. שמה של המושבה בת ה-135 הוא יְסֻד הַמַּעֲלָה. השם לקוח מפסוק מספר עזרא, מן הפרק שלנו: "כִּי בְּאֶחָד לַחֹדֶשׁ הָרִאשׁוֹן הוּא יְסֻד הַמַּעֲלָה מִבָּבֶל", כלומר תחילת העליה מבבל. חלוצי העליה הראשונה שהקימו את המושבה, ראו עצמם כשבי ציון בתום גלות בבל. את השם הציע מנהיג חלוצי יסוד המעלה אפרים פישל סלומון (1849-1924).

בית עזרא – המושב בית עזרא, בין אשדוד ואשקלון, שהוקם בידי חלוצים שעלו מבבל (עיראק) ב-1950, קרוי על שמו של עזרא הסופר, שעלה אף הוא, כמותם, מבבל.

זרחיה – מושב העובדים זְרַחְיָה, במועצה האזורית שפיר, בקרבת צומת קסטינה, הוקם ב-1950 בידי חלוצים שעלו מאיראן. הוא נקרא על שם אחד מאבותיו של עזרא הסופר. "עֶזְרָא בֶּן שְׂרָיָה בֶּן עֲזַרְיָה בֶּן חִלְקִיָּה. בֶּן שַׁלּוּם בֶּן צָדוֹק בֶּן אֲחִיטוּב. בֶּן אֲמַרְיָה בֶן עֲזַרְיָה בֶּן מְרָיוֹת. בֶּן זְרַחְיָה...".