גּוֹלָן בַּבָּשָׁן - דבה"י א' ו' | אורי הייטנר

מאת: אורי הייטנר, התמונה 123RF קלעת נמרוד, www.123rf.com/profile_gkuna ת.פרסום: 19/04/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

הפרק עוסק בהתיישבות שבט לוי בארץ ישראל. לשבט לוי אין נחלה משלו. תפקידו הוא להתפזר ברחבי הארץ, לשבת בערי לוויים בתוך נחלות השבטים השונים, ולשרת את העם כמורי הוראה. ערי הלוויים הם גם ערי מקלט.

בין הערים המוזכרות בפרק, בנחלת חצי שבט המנשה שבעבר הירדן המזרחי, נמנית העיר גּוֹלָן בַּבָּשָׁן. במקרא, גולן אינה חבל ארץ אלא עיר, בתוך חבל הבשן. ספק האם העיר נקראת גּוֹלָן או גּוֹלָן בַּבָּשָׁן. גּוֹלָן בַּבָּשָׁן מוזכרת לראשונה בספר דברים, כחלק מנחלת מנשה. הפסוק המלא: לִבְנֵי גֵּרְשׁוֹם, מִמִּשְׁפַּחַת חֲצִי מַטֵּה מְנַשֶּׁה, אֶת גּוֹלָן בַּבָּשָׁן וְאֶת מִגְרָשֶׁיהָ וְאֶת עַשְׁתָּרוֹת וְאֶת מִגְרָשֶׁיהָ.

בשנה שעבר חגגנו יובל לחידוש ההתיישבות בגולן. בכל הפרסומים לא דובר על יובל להתיישבות, אלא על יובל לחידוש ההתיישבות. לא ארץ נוכריה כבשנו והתיישבות יהודית בגולן אינה המצאה שלנו. במשך דורות רבים היה הגולן אזור עם התיישבות יהודית רחבה וענפה, ואנו חזרנו הביתה, לחונן עפרות ארצנו. ובחג העצמאות הזה, מדינת ישראל מביעה באופן ממלכתי את הוקרתה למפעל הציוני החשוב והמוצלח שיצרנו, בהענקת פרס ישראל על מפעל חיים ליהודה הראל, אבי ההתיישבות בגולן.

בכל פעם שאני קורא בתנ"ך אזכור של הגולן, אוחזת בי התרגשות, כאילו פגשתי מכר ותיק.

****

בין שמות הלוויים המוזכרים בפרק מופיע שמו של משורר: מִבְּנֵי הַקְּהָתִי הֵימָן הַמְשׁוֹרֵר בֶּן יוֹאֵל בֶּן שְׁמוּאֵל.

אברהם מאיר הברמן (1901-1980) היה משורר ישראלי וחוקר הספרות העברית בימי הביניים, מחוקרי מדעי היהדות הפוריים ביותר. שמו הספרותי היה הימן הירושלמי. ההשראה לשמו היא מן המשורר הימן מבני הקהתי.

שמות מוזרים המופיעים בפרק – זִמָּה (!), צאצאו של גרשום, ו...תַּחַת, שהוא נכדו של אוריאל. ואיך קוראים לבן של תחת? בֶּן תַּחַת, כמובן. אלא איך?

 

---

Copyright: gkuna / 123RF Stock Photo זכויות היוצר