הגבירה עתליה - דבה"י ב' כ"ג | דודו פלמה

מאת: דודו פלמה , תחריט גוסטב דורה ת.פרסום: 24/06/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

על השאלה למה בתרבות הייצוג נשים בעלות עצמה בא לידי מיצוי בתיאורן כנשים רעות, ניתן לענות בהרבה אופנים. 

אפשר לבוא ולומר שנשים הן רעות מטבען. שהן מרושעות. שהן מכשפות. כי ככה זה בחיים. כי נשים דעתן קלה. כי הן פתייניות. כי יש להן קול מסוכן כמו בנות גשרית בחולית ולכן קול אישה ערווה. למי ששואל אז כל התשובות נכונות. משום שמי שברא את השאלות והתשובות היה גבר.

וביהדות מאחורי היחס המלא אור ואהבה לאישה שיופיה של בת מלך פנימה. וכל אישה ובת מדליקה נרות שבת. והאישה היא זו שמחנכת את הילדים. תורת אם.
אבל מאחורי כל האור מתקיים רשע נשי שרק הולך ומתעצם עד שהוא מאיים לכלותנו הגברים שמנהלים את העולם בתבונה ולא בהיסטריה שהיא תכונה נשית כמובן. כי היסטריה נובעת מן הרחם, כידוע לכל. 
אז בעצם מאחורי כל האור הרך הזה של נרות השבת בעצם מסתתר פחד גברי קמאי גדול, שהעולם הפטריארכלי ישוב וינוהל על ידי נשים חכמות. ושהן ייטיבו לעשות זאת מהגבר.

לילית לא רצתה לשכב תחת אדם משום שלטענתה "נבראנו שווים". וברוריה תלתה את עצמה כאות אזהרה לכך שנשים המתווכחות עם הבעל יסיימו את חייהן באופן נורא. 
ב`סיפורה של שפחה` הדיסטופיה שכתבה הסופרת הקנדית מרגרט אטווד הופכים את הנשים לשפחות רבייה. כי צריך להבין שרעיון השוויון הנורא הזה בין גברים לנשים מהלך אימים על הגברים.

וכך גם עתליה. כנראה אישה נבונה שהפכה להיות "גבירה" ושסיימה את חייה כמו שראוי לה לסיימם כשהיא נשחטת. ומי שבעצם מעוללת לה את כל זה תהיה איך לא יהושבע בתה שלה "כי כאם כך ביתה". כי כל הנשים הן אותו הדבר.

כך שבסופו של יום אנחנו יוצאים מהסיפור הקשה הזה על עתליה צמאת הדמים עם לקח חד וברור, שצריך להיזהר מנשים כאלה הרוצות לשלוט בגבר ואחר כך בעולם, ושברור לכל שדרכן אל השלטון תהיה רצופה בגוויות, אם אפשר של ילדיהן שלהן רחמנא ליצלן. 
-----------------------------------------------------------
בתחריט הנפלא של גוסטב דורה אפשר לראות איך ניראית תמונת העולם מבעד לעיניים גבריות: הגברים הטובים מגיעים חמושים מכף רגל ועד ראש כדי להושיע אותנו מעונשה של המרשעת הזאת עתליה, שקמה עלינו לכלותנו, ובעצם היא נראית חסרת ישע וחסרת הגנה לחלוטין. 
ולסיכום כמו ששר הזמר ג`יימס בראון:

This is a man`s world
This is a man`s world
But it wouldn`t be nothing
Nothing without a woman or a girl