עוד ועוד על המלך נמרוד - בראשית י`|  מני גל

מאת: מני גל ת.פרסום: 26/07/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

השלכת צדיקים אל כבשן האש היא סיפור החוזר על עצמו בארם נהריים. דורות רבים אחרי אברהם, יושלכו שלושת רעיו של דניאל אל כבשן האש על ידי נבוכדנצאר מלך בבל. גם הם, כמו אברהם, יצאו מבין להבות האש ללא פגע. הנה מה שמסופר בבראשית רבה, ל"ח י"ג:

נטלו ומסרו לנמרוד. אמר לו (נמרוד לאברהם): עבוד לאש. אמר לו אברהם: ואעבוד למים, שמכבים את האש? אמר לו נמרוד: עבוד למים! אמר לו: אם כך, אעבוד לענן, שנושא את המים? אמר לו: עבוד לענן! אמר לו: אם כך, אעבוד לרוח, שמפזרת עננים? אמר לו: עבוד לרוח! אמר לו: ונעבוד לבן אדם, שסובל הרוחות (=שיש בתוכו "רוח", כלומר נשמה)? אמר לו: מילים אתה מכביר, אני איני משתחוה אלא לאוּר (=לאש) - הרי אני משליכך בתוכו, ויבא אלוה שאתה משתחוה לו ויצילך הימנו!...

מדרש זה אודות אברהם ונמרוד מצא את ביטויו ברומנסה ספרדית, המתחילה במילים המוכרות הבאות, בשפת לדינו:

Kuando el Rey Nimrod al kampo salía
mirava en el syelo i en la estreyería
vido una luz santa en la Djudería
ke avía de naser Avraham Avinu.

Avraham Avinu, Padre kerido
Padre bendicho, luz de Yisrael
Avraham Avinu, Padre kerido
Padre bendicho, luz de Yisrael.

הרומנסרו האהוב הזה מספר בבתים רבים את הסיפור כולו: המלך נמרוד צפה בכוכבים, וחזה את לידת אברהם, והוא חשש מאד מהבשורה הזאת. הוא ציווה את המיילדות כולן להמית כל בן זכר שיוולד (מצלצל לכם מוכר? אגדות דומות סופרו על משה ועל ישוע). אשתו ההרה של תרח הרגישה כי היא עומדת ללדת, יצאה אל השדה, מצאה מערה וילדה שם את אברהם. התינוק, שהיה מצוין בכשרונות למכביר, שלח את אמא הביתה, בהרגיעו אותה, כי הוא ימצא את מזונו ויסתדר באופן עצמאי. לימים שבה האם, ולא הכירה את הבן שגדל לתפארת. הוא שלח מסר למלך נמרוד, ובו הוא מצהיר על האל האחד בו הוא מאמין. המשך הסיפור – כמו בבראשית רבה... השיר מסתיים במילות ברכה לתינוק זכר חדש שנולד, לאבי התינוק, למוהל ולסנדק, ומשתף בשמחת ברית המילה גם את אליהו הנביא.

 

https://www.youtube.com/watch?v=K46KupeQ3eg