מגדלי בבל  - בראשית י'  |מני גל

מאת: מני גל, התמונהThe Tower of Babel by Pieter Bruegel the Elder (1563) ת.פרסום: 29/07/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

מגדלי הזיגוראט בעברה הקדום של מסופוטמיה

סיפור מגדל בבל משמר את מסורת בניית המגדלים, שאפיינו ערים שונות במרחב מסופוטמיה. שמם של המגדלים האלה היה זיגוראט. עד היום נתגלו שרידיהם של 32 זיגוראטים במרחב הזה. אף אחד מהמגדלים האלה לא שרד במלוא גובהו, וכיום ניתן לראות רק את הבסיסים שלהם. מדובר במסורת בניה שהחלה לפני כ-4500 שנה, ונמשכה כאלפיים שנה. תפקידם היה, ככל הנראה, פולחני. גרמי מדרגות הובילו מתחתית המגדל אל קצהו העליון, שם, כנראה, היה על פי רוב מקדש, ובו עסקו הכוהנים בהקרבת קורבנות. המגדל הגבוה מבטא שאיפה להתקרב ככל האפשר אל השמיים, ולהביא את עשן הקרבנות ואת ריחם קרוב ככל האפשר אל האלים. בניגוד לפירמידות המצריות, לא שימשו הזיגוראטים כמבני קבורה, ופנימם היה, כנראה, סתום. תיאורים של זיגוראטים העומדים על מכונם ניתן למצוא בכתבי הרודוטוס היווני מהמאה החמישית לפנה"ס.
ארכיאולוגים שחפרו בתל בביל שליד בגדד היו סבורים, כי גילו את יסודותיו של מגדל בבל, מבנה המכוּנה `בית יסוד שמים וארץ`, וכי זה המבנה שעליו ידוע ממקורות בבליים כגון `אנומה אליש`. בנייתו של המבנה הזה החלה בימי נבוכדנצר הראשון, מלך בבל בזמן יציאת מצרים (המאה ה-12 לפנה"ס), על יסודות של מבנה דומה מימי חמורבי (כ-600 שנה קודם לכן). משום מה הופסקה הבנייה זמן מה לאחר תחילתה והושלמה רק בימי נבוכדנצר השני (מחריב בית המקדש הראשון), כ-600 שנה אחר-כך.
הרודוטוס תיאר את הזיגוראט של העיר בבל כך: האורך והרוחב של הבסיס תשעים מטר, למבנה שבע קומות, גובהו כתשעים מטר (כמו בניין של שמונה עשרה קומות) ובראשו מקדש.
זה היה כנראה המבנה המרשים ביותר באזור. אל הקומות הובילו גַרמֵי מדרגות, ובדרך היו מושבים כדי לנוח. בראש המגדל היה מקדש גדול ובו מיטה ושולחן זהב, אבל לא היו בו פסלים.

אלכסנדר מוקדון, שניצח את הפרסים בשנת 331 לפנה"ס וקיבל לידיו את כל מסופוטמיה, נתן הוראה לבנות מחדש את הזיגורט של בבל. אנשים רבים השתתפו בפירוק השרידים ובפינוי ההריסות של הזיגורט הקדום. אך עם מותו של אלכסנדר מוקדון בשנת 323 לפנה"ס נגנז הרעיון לבנות את מגדל בבל מחדש, וכל שנותר מתכניתו היה הרס הזיגורט.

ומה הקשר בין אותם זיגוראטים לסיפור מגדל בבל? קרוב לוודאי שהסיפור הועלה על הכתב כאשר הזיגוראטים הקדומים היו כבר הרוסים, אך עדיין הרשימו בממדיהם. מראה בסיסו ההרוס של המגדל הענק העלה בדמיון כותבי הסיפור את האפשרות, שרק אל יכול היה להרוס מבנה כה גדול. מכאן קצרה הדרך להנחה, כי בוני המגדל היו חוטאים, או כי בניית המגדל עצמה היתה חטא. ומה היה אותו חטא? לא השאיפה להתקרב אל אלוהים כדי לעובדו, אלא השאיפה להתחרות באל.

האם גם היות כל תושבי בקעת שנער דוברים שפה אחת היה גם הוא חטא? לא ברור. נראה כי היכולת שלהם לדבר בשפה אחת העניקה להם כוח ויכולת התארגנות משותפת, ואולי האל הגיע למסקנה שזה מסכן את מערכת היחסים בינו לבין בני האדם. פיזורם של המורדים במרחב גדול יותר והתפלגות השפות שלהם היתה, אם כן, מעשה של `הפרד ומשול` מצד האל.

כיום הופך העולם יותר ויותר לכפר גלובאלי, ושפה אחת, היא האנגלית, נעשית מוכרת לכל, והיא מאפשרת תקשורת מקצה העולם ועד קצהו. אם נעשה שימוש נכון בכוח הזה, נוכל להיטיב עם כל יושבי תבל של הדורות הבאים, אבל שפה אחת אינה מבטיחה זאת. עלינו לרצות לשתף פעולה למען כולנו, וזו תרבות שונה מאד מהתרבות המבוססת על אלימות ועל דיכוי של עמים חלשים מאיתנו.