למה צחקה שרה - בראשית י"ח | דודו פלמה

מאת: דודו פלמה ת.פרסום: 07/08/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

 וַתִּצְחַק שָׂרָה בְּקִרְבָּהּ לֵאמֹר: אַחֲרֵי בְלֹתִי הָיְתָה לִּי עֶדְנָה וַאדֹנִי זָקֵן. וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל אַבְרָהָם: לָמָּה זֶּה צָחֲקָה שָׂרָה לֵאמֹר, הַאַף אֻמְנָם אֵלֵד וַאֲנִי זָקַנְתִּי. הֲיִפָּלֵא מֵיְהוָה דָּבָר; לַמּוֹעֵד אָשׁוּב אֵלֶיךָ, כָּעֵת חַיָּה וּלְשָׂרָה בֵן.

כאשר שרה שומעת בהיותה מאחורי כנף האוהל הדקה שהיא עומד ללדת היא פורצת בצחוק גדול בקירבה. אלוהים לא עושה הנחות ומגיב מיד על הצחוק המתפרץ והמריר הזה ושואל את אברהם "למה צחקה שרה?".

וכאן נולדות כמה תמיהות קטנות. מה מצא לו הקדוש ברוך הוא לברר עם אברהם למה צחקה שרה? מה, הוא לא יכול לשאול את שרה עצמה? אלוהים הרי דיבר עם הגר לפני שני פרקים, אז מדוע שלא ידבר גם עם שרה?

ובכלל הרי בפרק הקודם, פרק יז, גם אברהם צוחק צחוק מאוד דומה, שכנראה גם הוא נבע מאותו מקור "וַיִּפֹּל אַבְרָהָם עַל פָּנָיו וַיִּצְחָק; וַיֹּאמֶר בְּלִבּוֹ הַלְּבֶן מֵאָה שָׁנָה יִוָּלֵד?" ולמרות שצחוקו של אברהם הוא גלוי לעומת צחוקה של שרה שהוא בְּקִרְבָּהּ, אלוהים לא מקפיד איתו ורק עונה לו במרומז שלילד יקראו יצחק, כלומר אלוהים הוא שמעניק לו את שמו הכל כך מחייב "יצחק".

לפרשנים יש הסברים מאוד גבריים להבדל בין התגובה של אלוהים לצחוקה של שרה, לעומת תגובתו לצחוקו של אברהם. שרה צחקה צחוק של לעג הם אומרים, ואילו אברהם צחק צחוק של פליאה מלאה באמונה. חחח הסבר פרשני די מצחיק. כי בכל אופן די ברור מהפשט שהצחוק הנשי החבוי הפריע לאלוהים יותר מהצחוק הגברי הגלוי. אולי כי ככה זה אצל גברים שהאל שלהם הוא גברי כמוהם.

צחוקם של אביו אברהם ואמו שרה נתן לו את שמו יצחק. אבל הרבה צחוק לא הביא לו שמו. ישמעאל ציחק איתו, ואחר כך גם אלוהים כאשר יורה לאביו לעקוד אותו ולהעלות אותו לקורבן. יצחק אינו צוחק אבל אברהם מתגלגל מצחוק. כאילו יצחק יצחק כל הדרך אל המוקד. אלוהים נתן ואלוהים לקח, יהי שם אלוהים מבורך.

יצחק שעתיד להיוולד כעת חיה, הוא אבינו היחידי ששמו לא ישתנה במהלך חייו הלא מצחיקים. בניגוד לאברם אבינו שהיה לאברהם, ויעקב אבינו התחמן שהפך לישראל. אבל יצחק לא צחק הרבה במהלך חייו. ובעיקר פחד מאוד מאלוהים, הליצן הזה שנתן לו את שמו "יצחק".

ורק יעקב בנו מגלה שלאלוהים קראו בביתו של יצחק "פחד יצחק". החיבור הכה נורא ששוכן בתפר שבין הצחוק לפחד. בסופו של יום אלוהים מתברר כסוג של ליצן מבעית מהסרטים, שהוא לפי מחקרים הדמות שהכי מפחידה ילדים. מה שנקרא איזה צחוק "פחד אלוהים".

-----------------------------------------

בצילום: ליצן מפחיד