ולא זכר... בראשית מ"ד | מיכאל פדידה

מאת: מיכאל פדידה, התמונה ויקיפדיה, ג'יימס טיסו ת.פרסום: 12/09/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

יוסף פתר את החלומות של פרעה בהיותו בן 30. עברו 13 שנה מאז נמכר לפוטיפר. יעברו עוד 9 שנים, עד שהוא יתוודע לאחיו ואביו יזכה לראותו. פרשנים רבים תמהו מדוע לא יצר יוסף קשר עם אביו, דרך שליח לפחות, במשך כל השנים האלה. השאלה מתייחסת בעיקר לשנים בהן היה משנה לפרעה. (הרמב"ן חשב שיוסף היה יכול ליידע את אביו שהוא בין החיים, עוד בהיותו פקיד חשוב אצל פוטיפר).

הפרשנים המסורתיים התחבטו בשאלה זו ונתנו לה תשובות שונות. לי נראית התשובה הבאה: מרגע שיוסף התמנה למשנה למלך ועמד בראש אדמיניסטרציה שהייתה צריכה להכין מלאי גדול של חיטה לשנות הרעב, הוא נשאב לתפקיד בכל הווייתו. בינתיים הוא גם התחתן עם אשה מצרית ממשפחת כהנים והחליט להפנות עורף לעברו המיוסר ולאחיו הבוגדנים. זאת אנו למדים מהשם שנתן לבנו הבכור: מנשה. הנימוק שלו למתן השם: "כי נשני [השכיח אותי] אלהים את כל עמלי [סבלי] ואת כל בית אבי".

יתכן גם שהוא חשש שחידוש הקשר עם משפחתו, יפגע במעמדו, שכן יתברר שהוא בא ממשפחה של רועי צאן, שנחשבו לנחותים על ידי המצרים ("כי תועבת מצרים כל רועה צאן").

כאשר אחיו באו לשבור שבר הוא נתקל בהם ורק אז העבר שלו קם לתחייה והפך לרלוונטי לגביו. הוא לא מתוודע מיד לאחיו, כי רצה להביא אותם לידי חרטה על שמכרו אותו וגם רצה לבחון אם החרטה שלהם כנה, דרך יחסם לבנימין. זוהי המשמעות של הפסוקים: "ויכר יוסף את אחיו והם לא הכירוהו. ויזכור יוסף את החלומות אשר חלם להם". כל הצרות של יוסף – הקנאה של אחיו ומכירתו – מקורם בחלומותיו המתנשאים. מרגע זה ואילך, העביר יוסף את אחיו סדרת חינוך שרק בסופה, התוודע אליהם ויצר סוף סוף קשר עם אביו.

סביר להניח שאז נודע ליעקב שבניו מכרו את יוסף לעבד ולכן סלח לו על השנים הרבות שבהן התאבל עליו. מכל מקום, המספר לא מדווח שיעקב ביקר את יוסף על הנתק הממושך שלו ממשפחתו. יתכן שאפילו הזדהה איתו בעניין הזה, שכן גם הוא לא יצר קשר עם הוריו במשך 20 שנה בהן שהה אצל לבן.

לסיכום –

"ולא זכר שר המשקים את יוסף וישכחהו". משפט זה בא לרמוז (לפי "מידה כנגד מידה"), שגם יוסף מדחיק את זיכרון משפחתו ועברו. הזיכרון ישוב אליו, כאשר יפגוש את אחיו שבאו לשבור שבר במצרים: "ויזכור יוסף את החלומות אשר חלם להם".