מנהיגים מייצרים מציאות - בראשית נ' | עופר בורין

מאת: עופר בורין,By Owen Jones - http://www.gallery.oldbookart.com/main.php?g2_itemId=30588, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18474307 ת.פרסום: 20/09/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

ספר בראשית מסתיים במות יעקב ובמות יוסף.
האחים קבלו בפרק הקודם ברכות מיעקב-ישראל אביהם.
בפרק הזה, עם מותו, הם מברכים בחזרה:
א) וַיִּפֹּל יוֹסֵף עַל-פְּנֵי אָבִיו וַיֵּבְךְ עָלָיו וַיִּשַּׁק-לוֹ:

רק יוסף בוכה. האחרים בכלל לא קיימים. נראה שיעקב הצליח, בחייו ובברכתו על ערש דוויי, לגרום לזה שלבד מיוסף, הבן האהוב, כל שאר האחים לא ממש עצובים.
יוסף מיד פועל לסידורי הקבורה. חונט את יעקב-ישראל, גורם לכל מצרים לבכות את מותו, ומוביל משלחת גדולה לקבורה של יעקב-ישראל במערת המכפלה, כפי שהבטיח לאביו.
והאחים, הם בכלל חוששים לחייהם מפני נקמתו של יוסף.
הם ממציאים לו דברים שאמר יעקב-ישראל (שלא מסופר שאכן אמר אותם)
טז) וַיְצַוּוּ אֶל-יוֹסֵף לֵאמֹר אָבִיךָ צִוָּה לִפְנֵי מוֹתוֹ לֵאמֹר:
יז) כֹּה-תֹאמְרוּ לְיוֹסֵף אָנָּא שָֹא נָא פֶּשַׁע אַחֶיךָ וְחַטָּאתָם כִּי-רָעָה גְמָלוּךָ וְעַתָּה שָֹא נָא לְפֶשַׁע עַבְדֵי אֱלהֵי אָבִיךָ וַיֵּבְךְ יוֹסֵף בְּדַבְּרָם אֵלָיו:

כלומר - אבא אמר לנו להגיד לך שתסלח לנו.
מעניין - אבא אמר להם ולא ישירות ליוסף?
יוסף כמובן מבין שמרמים אותו, אבל אין לו עניין בכל זה (הוא בוכה כי הוא מבין כמה שפלים האחים שלו), והוא מגלה גדלות נפש ומלמד אותנו את מידת חוסר הטעם שבנקמה:
יט) וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם יוֹסֵף אַל-תִּירָאוּ כִּי הֲתַחַת אֱלהִים אָנִי:

כלומר - ממני אין לכם מה לחשוש. אני לא אלוהים ולכן אין בי כוונה לנקמה. להיפך, אני יעזור לכם. יש גם רמז דק שיש לחשוש מאלוהים. אני אגב חושב שהחשש האמיתי לא מאלוהים הוא אלא מהמצפון האישי של כל אחד ואחד.
זה בעיני פרק שמהול בו עצב (על זה שהבנים לא מבכים את מות אביהם) וסיום של תקופה בה כיכבו גדולי האומה במופעי יחיד.

מסתבר - לאורך כל ההיסטוריה - שנדרשים מופעי יחיד. השאלה אם המציאות מייצרת מנהיגים או שהמנהיגים מייצרים מציאות נענית בספר הזה באופן ברור (לדעתי) - מנהיגים מייצרים מציאות (לעתים טובה ולעיתים פחות)