משה בתיבה - שמות ב' |מיכאל פדידה

מאת: מיכאל פדידה, התמונה : עיבוד ליצירתו של Alexey Tyranov: יוכבד ומרים מחביאות את משה בתיבה בין קני הסוף, 1839,ויקיפדיה ת.פרסום: 24/09/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

הקדמונים האמינו שנסיבות לידתו של אדם משפיעים על גורלו בחייו הבוגרים. די למנות כדוגמאות את יעקב, שמשון, שמואל ומשה כמובן. משה הוצפן בתיבה על היאור, כדי להצילו מגזירת פרעה על הזכרים העברים.

התיבה של משה מזכירה את תיבת נוח, ששימשה מפלט לאנושות מפני המבול. משה ניצל בתיבה מיניאטורית דומה ויעודו היה להציל את עם ישראל שריחפה עליו סכנת השמדה. שמו משה ניתן לו כי נמשה מהמים. פרשנים עמדו על כך שהיה צריך להיקרא "משוי". אך שמו משה רומז לכך שהוא ימשה [יציל] את ישראל מעבדות מצרים (ספורנו).

במהלך חייו ישחקו המים תפקיד חשוב בחייו: המכות: דם וצפרדע, קריעת ים סוף, הכאה בצור להוציא מים במסה ומריבה וחטא מי מריבה. (במי מריבה משה חטא, כי במקום לדבר אל הסלע כדי להוציא מים, הוא היכה בסלע).

משה התחנך כמצרי ואומר על כך אבן עזרא: "אולי סבב ה` זה שיגדל משה בבית המלכות, להיות נפשו על מדרגה העליונה בדרך הלמוד והרגילות, ולא תהיה שפלה ורגילה לחיות בבית עבדים...ועוד דבר אחר. כי אלו גדל בין אחיו, ויכירוהו מנעוריו, לא היו יראים ממנו, כי יחשבוהו כאחד מהם".

לאבן עזרא הייתה כאן תובנה סוציולוגית: משה הוביל את עמו לחירות, כי הוא עצמו גדל כבן חורין, דבר שהעניק לו עוצמה פנימית להוביל מאבק נגד פרעה. (ראו הערה).

נוהגים להביא את הדוגמא של דוד, שבניגוד למשה גדל במשפחה של רועי צאן, שלא הייתה משפחה מיוחסת. (זכורים דבריו של נבל הכרמלי על דוד: "מי דוד ומי בן ישי?! היום רבו העבדים המתפרצים איש מפני אדוניו"). אולם יש לזכור, שדוד בילה שנים בחצר שאול המלך וגם חי שנים אחדות בקרב הפלשתים. הוא למד מן הסתם בשנים אלה, פרק אחד או שניים בתורת השלטון. (שאול שבא ממשפחה רגילה התקבל בחוסר אמון על ידי חלק מהעם כשהומלך למלך: "ובני בליעל אמרו: מה יושיענו זה ויבזוהו" – שמואל א י`, 27).

הערה

יש עוד מקרים בהיסטוריה שבהם מנהיגים שהובילו תנועות מהפכניות עממיות, נמנו עם השכבות המבוססות בחברה. די להזכיר כדוגמא מהפכנים סוציאליסטים כמו: מרקס, לסאל ולנין, שבאו מהמעמד הבינוני. גם הרצל בא ממשפחה מבוססת והיה מעורה בחברה הלא יהודית. (בקונגרס הציוני הראשון בבזל - 1897 - התקבל הרצל בתשואות: "יחי המלך").