לא יַאֲמִינוּ לָךְ - שמות ד'|  מני גל

מאת: מני גל ת.פרסום: 26/09/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

וְהָיָה אִם לֹא יַאֲמִינוּ לָךְ, וְלֹא יִשְׁמְעוּ לְקֹל הָאֹת הָרִאשׁוֹן, וְהֶאֱמִינוּ לְקֹל הָאֹת הָאַחֲרוֹן. וְהָיָה אִם לֹא יַאֲמִינוּ גַּם לִשְׁנֵי הָאֹתוֹת הָאֵלֶּה, וְלֹא יִשְׁמְעוּן לְקֹלֶךָ, וְלָקַחְתָּ מִמֵּימֵי הַיְאֹר, וְשָׁפַכְתָּ הַיַּבָּשָׁה וְהָיוּ הַמַּיִם אֲשֶׁר תִּקַּח מִן הַיְאֹר וְהָיוּ לְדָם בַּיַּבָּשֶׁת

אלוהים מצייד את משה בשלושה אותות, שבאמצעותם יוכל לשכנע את פרעה ואת חרטומיו שדבריו ראויים להישמע, שכן מי שמסוגל לחולל מעשי כשפים, יש לו גם דיבור עם כוחות שמימיים.

האם יספיקו האותות האלה לשכנע את המצרים שעליהם להיענות לדרישת משה לשחרר את עם העבדים? יתכן שכן, אך האל מתכנן מהלך מורכב יותר.

וַיֹּאמֶר יְהֹוָה אֶל מֹשֶׁה בְּלֶכְתְּךָ לָשׁוּב מִצְרַיְמָה רְאֵה כָּל הַמֹּפְתִים אֲשֶׁר שַׂמְתִּי בְיָדֶךָ וַעֲשִׂיתָם לִפְנֵי פַרְעֹה וַאֲנִי אֲחַזֵּק אֶת לִבּוֹ וְלֹא יְשַׁלַּח אֶת הָעָם

התסריט האפשרי של כניעת פרעה לדברי משה, המחוזקים בשלושת האותות המאגיים, תסריט זה נפסל על ידי אלוהים, שאולי חבל לו על כעשרה פרקים בספר שמות, שייחתכו ממנו. אלוהים מתכנן עלילה מסובכת וארוכה יותר. הלהטים שיבצע משה לעיני פרעה יהיו דווקא אפקטיביים, אבל אלוהים יפעיל מנגנון פיסיקלי מתוחכם, שיכביד את לב פרעה. מה אפשר להבין מזה? פרעה יבין שיש לו עסק עם אלוהים רב כוח, אבל לבו (גאוותו? כעסו?) לא ייתן לו לעשות את הצעד הנכון, ולהיפטר מעם העבדים הפרובלמטי הזה.

התפתחות זו בעלילה מציבה סימני שאלה גדולים על דמויותיהם של משה ושל פרעה. אם ציפינו לדרמה אנושית, למאבק אדירים בין שתי דמויות ענק, משה ופרעה, נכונה לנו אכזבה רבתי. הגיבור היחידי של עלילה זו הוא אלוהים. כוח השפעתו של משה על פרעה אינו רלוונטי לתוצאה. גם פרעה, שחז"לינו אוהבים לייחס לו רשעות קיצונית, זכאי להערכה מחודשת. מרגע זה אין לו רצון עצמאי.

מי שמאמין בכוחו ובצדקתו של מנהל העולם, יכול להמשיך להתבשם מהדרמטיות של העלילה, שתתפתח לקטסטרופה בקנה מידה היסטורי עבור המצרים, ולאירוע לאומי מכונן עבור בני ישראל. מי שמצפה מבני אנוש לקחת אחריות על חייהם ועל יחסיהם עם זולתם, יתאכזב מהסיפור, ויאבד עניין. ראו, הוזהרתם!