יום הבוחר - שמות ט'| עופר בורין

מאת: עופר בורין ;התמונה פיקסהביי ת.פרסום: 03/10/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

קצת פוליטיקה,
העם, אינו מרוצה ממנהיגיו, ויוצא נגדם במחאות ממחאות שונות: מחאת האוהלים, הפגנות, סיסמאות "מושחתים נמאסתם", כתבות בעיתונות, שביתות ועוד.
המנהיגים סובלים את המחאות בשקט. הם פיתחו כבר עור של פיל. הם מתהלכים במסדרונות הכנסת והממשלה ונראה שאין הם מוטרדים כלל.
מדי פעם, הם מקיימים בחירות וכדי להבטיח את שרידותם בשלטון, ממלאים את העם בהבטחות. ממש מתחננים: טעינו, חטאנו, נשתפר, אנחנו לא אשמים, בבקשה תבחרו באנו שוב והפעם נהייה בסדר.
והעם - קונה את ההבטחות והולך לקלפי, ובוחר שוב את אותם מנהיגים. ואז, רגע אחרי הבחירות, הם שוב עוטים את עור הפיל וחוזרים לסורם.
ומה בפרק- משה חובט בפרעה, מכות נוראיות. פרעה - ממש לא מתרשם. אבל מדי פעם מבטיח שהנה הוא יהיה בסדר ואפילו מודה שהוא חוטא:
כז) וַיִּשְׁלַח פַּרְעֹה וַיִּקְרָא לְמשֶׁה וּלְאַהֲרֹן וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם חָטָאתִי הַפָּעַם יְהוָֹה הַצַּדִּיק וַאֲנִי וְעַמִּי הָרְשָׁעִים:.

מעניין איך קושר פרעה את חטאיו, עליהם משלם בעיקר העם המצרי, ואומר "אני ועמי הרשעים". זו התנהגות פחדנית של מנהיג המזהה את עצמו וחטאיו עם "חטאי" עמו. איזו נבזות פחדנית.

משה מסיר את המכות ואז:
לד) וַיַּרְא פַּרְעֹה כִּי-חָדַל הַמָּטָר וְהַבָּרָד וְהַקֹּלת וַיֹּסֶף לַחֲטֹא וַיַּכְבֵּד לִבּוֹ הוּא וַעֲבָדָיו:

אז כשנלך לבחור, בשנה הקרובה, חשוב לזכור ולבחור מנהיגים שאינם מרמים אותנו כשנוח להם, אינם מזהים את עצמם כאילו הם העם ואינם מתחנפים אלינו כשהם צריכים אותנו.

אסור להתבלבל.
ביום הבוחר, אנחנו משה והם פרעה!