אורים ותמים - ויקרא ח' | עופר בורין

מאת: עופר בורין ת.פרסום: 28/11/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

פרק שבו מכשיר משה את אהרון הכהן ובניו לעבודת הקודש, עבודת הקורבנות באוהל מועד.
אחרי כל ההנחיות על אופן בניית אוהל מועד, מלבושי הכוהנים, סוגי הקורבנות השונים וכו`, משה מוכן להדריך את אהרון הכהן, בניו וכל בני ישראל בעבודה עצמה.
משה המדריך:
ד) וַיַּעַשֹ משֶׁה כַּאֲשֶׁר צִוָּה יְהוָֹה אֹתוֹ וַתִּקָּהֵל הָעֵדָה אֶל-פֶּתַח אֹהֶל מוֹעֵד
ה) וַיֹּאמֶר משֶׁה אֶל-הָעֵדָה זֶה הַדָּבָר אֲשֶׁר-צִוָּה יְהוָֹה לַעֲשֹוֹת

חשוב ללמוד מזה שעל מנהיג / מנהל מוטלת החובה לא רק לחלק הנחיות והוראות אלא גם להדריך באופן אישי את האנשים. יש בכך מסר חשוב מאוד לאופן הרצוי של מעורבות המנהיג/מנהל בעבודה שהוא דורש מאנשיו.
לעומת המסר החיובי הזה, תפס אותי הפסוק הבא, ולא לטובה:
ח) וַיָּשֶֹם עָלָיו אֶת-הַחשֶׁן וַיִּתֵּן אֶל-הַחשֶׁן אֶת-הָאוּרִים וְאֶת-הַתֻּמִּים:

משה מניח בתוך החושן (אחד מפרטי הלבוש של אהרון הכהן) את "האורים והתומים".
מה זה או מהם ה"אורים והתומים"?
בימינו מקובל הביטוי "אורים ותומים" כהתייחסות לאדם שהוא מומחה בתחומו והוא בר-סמכא שאליו פונים בשאלות בתחום התמחותו: "תשאל את חיים, הוא האורים והתומים בנושא"
אוניברסיטת ייל שמה על סמלה את ה"אורים והתומים" בעברית ובלטינית (תחפשו בגוגל, סוג של אורים ותומים מודרני, ותראו את הסמל עליו כתוב "אורים ותומים").
קראתי קצת חומר רקע בהקשר של ה"אורים והתומים" ביהדות וגיליתי להפתעתי שהם נועדו לתפקיד של לתת תשובה לשאלות שהאדם רוצה לשאול את אלוהים.
האדם עם השאלה, מגיע לכהן הגדול שבתוך בגדיו מוטמנים ה"אורים והתומים", שואל שאלה, וה"אורים והתומים" עונים לו!
כלומר, חפצים הנמצאים ברשות הכהן הגדול, נותנים מענה לשאלות הנשאלות ע"י אנשים, כאשר המענה מגיע לכאורה מאלוהים.
הכהן הגדול וה"אורים והתומים" הם התשתית להעברת השאלות והתשובות. הנה לכם תקשורת "סלולרית" ניידת שמקשרת מזה 3000 שנה בין אלוהים לבני האדם.
האם ייתכן שזו הסיבה שבגללה רבים המאמינים הפונים בשאלות בנושאים של חיי היומיום לרבנים, כדי לקבל תשובה, ועל פיה הם פועלים? האם זו התשתית האמונית לכך שהאדם יכול שלא לקחת אחריות על מעשיו אלא לפנות לגורם מתווך לאלוהים, כמו רב, כדי לקבל תשובה? האם פנייה לחפצים כמקשרים לאלוהים לא יכולה להפוך לעבודת אלילים? עבודת החפצים?
מסתבר שיהושוע, דויד המלך ושאול המלך, התייעצו עם ה"אורים והתומים" מספר פעמים בקריירה שלהם. משום מה זה מזכיר לי את שועי הארץ ופשוטי העם שהולכים לקבל עצות ממקובלים למיניהם בעניינים עסקיים או אישיים כאלו ואחרים.
אני, ורבים כמוני, חונכו על כך שאין "אורים ותומים" שעובדים עבורנו. עלינו לחקור בכל דבר ולקבל תשובות שיספקו את ההיגיון, את ניסיון החיים או את המוסר הבסיסי שלנו. כל דבר אחר אינו אלה אחיזת עיניים.
בכל מקרה זה ביטוי יפה המביא אורים==אור ותומים==תום/שלמות לחיים של רבים.