צרעת חברתית - ויקרא י"ד | עופר בורין

מאת: עופר בורין התמונה 123RF ת.פרסום: 05/12/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

בפרק הזה ניתנת תורת הטהרה. כלומר, מה צריך לעשות כדי לטהר אדם שהיה מצורע והצרעת עברה לו. אז לפני שהאדם שנרפא מצרעת יכול לחזור להיות חלק מהחברה, עליו לעבור טכס טהרה שמבצע כוהן:
הטכס כולל שימוש בשתי ציפורים, שאחת מהן עוברת שחיטה והשנייה משולחת לחופשי. הטכס כולל גם עץ ארז, שתי תולעים ואזוב, המשמשים, יחד עם דם הציפור השחוטה, כחלק מתבלין למים בכלי חרס אותם מטפטפים על המצורע והם מטהרים אותו.
הטכס כולל גם גילוח של כל שערות הגוף, רחצת הגוף, ישיבה מחוץ לאוהל במשך 7 ימים ולבסוף, איך לא, העלאת קורבן אשם וקורבן חטאת - עוד שתי כבשים שמחזירות את נפשותיהן לבורא עולם.
מה שתיארתי כאן, זה רק חלק מטכס ממושך שנראה לי לקוח מאיזה ספר מתכונים של מכשפות. ייתכן ויש כאן סמלים מאוד מאוד עמוקים, אבל יש כאן סכנה גדולה של הפיכת תורת הטהרה, שהיא חלק מעבודת הכוהן, לאמונה בכשפים ומרקחות מרפאות נפש ומגינות על האדם, שיעשה בהן שימוש ע"י רמאים ושרלטנים. 
חשוב להבין שהמהות של כל הטכס הזה, היא בסה"כ דרך מעשית שבה האדם המטוהר מקבל "תעודת" חזרה לחברה מה"טבע" המיוצג ע"י הכוהנים.
כל זה לחלוטין לא רלוונטי לחיים במאה ה-21 במדינת ישראל. ייתכן ואפשר לאמץ את רעיון קבלת "תעודת" חזרה לחברה באופן שבו האדם הנרפא ממחלה קשה יתרום מזמנו או מכספו כדי לעזור לאחרים שעדיין חולים במחלה. סוג של אמירת תודה שתלווה במעשה ממשי.
החלק השני של הפרק מתחיל במשפט הבא:
לד) כִּי תָבֹאוּ אֶל-אֶרֶץ כְּנַעַן אֲשֶׁר אֲנִי נֹתֵן לָכֶם לַאֲחֻזָּה וְנָתַתִּי נֶגַע צָרַעַת בְּבֵית אֶרֶץ אֲחֻזַּתְכֶם
אלוהים נותן נבואה למשה: כשתגיעו לארץ כנען המובטחת לכם, אני, אלוהים, אגרום לכך שהארץ תהפוך לנגועה בצרעת!!
אלוהים, מבטיח צרעת לעם הנבחר בארץ המובטחת!!
הנבואה הזו, היא למעשה אמירה נוקבת על המין האנושי. גם כאשר עם מקבל את עצמאותו, הוא צריך לדעת להתמודד עם נגעים ציבוריים שיפשטו בו. כמו אנשים, שבפרק הקודם ראינו שפושטת בהם צרעת בגלל בעיות נסתרות בגוף ובנפש שלהם, כך גם עם יסבול מתופעות גלויות מכוערות בגלל תקלות התנהגותיות שלו כעם. ולכל מי שחשב שהעם הנבחר חסין מכל זה, בא אלוהים ואומר: לא רק שאינכם חסינים, אני בעצמי אדאג שהפגמים שלכם יהיו גלויים לעיני כול. כלומר – עם אחר אולי יכול להסתיר את פגמיו, לכם אני לא אתן שזה יקרה.
כל זה מאוד מתקשר אצלי ליחס של מדינת ישראל לאתיופים.
כל זה מאוד מתקשר אצלי ליחס של מדינת ישראל לפערים העצומים בחברה הישראלית.
כל זה מאוד מתקשר אצלי ליחס של מדינת ישראל לפלשתינים וסירובה להתקדם באופן אקטיבי לשלום מאז רצח רבין.
כל זה מאוד מתקשר אצלי למחזה האגו-צנטריות המדהים שמגלים 120 הנבחרים שלנו.
כל זה מאוד מתקשר אצלי למימדי השחיתות הציבורית הנחשפת לעינינו בחקירות ראש הממשלה, שרים, נשיאים, חברי כנסת, רבנים וראשי ערים בישראל.
נראה לי שדרוש תיקון פנימי מאוד גדול של החברה הישראלית, ושום קורבנות כבשים לא יעזרו כאן.