מקימים צבא. לא כור היתוך - במדבר א' | עופר בורין

מאת: עופר בורין, התמונה ויקיפדיה, הגדת אמסטרדם ת.פרסום: 25/12/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

פרק היערכות לקראת המאבקים הצבאיים הצפויים לעם לקראת כניסתו לארץ ישראל.

בשלב הזה עדיין לא ידוע לעם שלמעשה צפויים הם לעוד עשרות שנים של נדודים במדבר והמחשבה היא שהינה "אוטוטו" נכנסים לארץ ישראל וצפויה שם התנגדות שיש להיערך לקראתה.
ההיערכות כוללת מפקד של כל הזכרים בני 20 ומעלה שיהיו "יוצאי צבא" – כלומר יהיו חלק מהלוחמים.

כולם לוחמים!! אין פטורים, אין שחרורים, אין חלוקה לפי פרופיל, קב"א או דפ"ר, אין ישיבות הסדר, אין משתמטים, אין "תורתם אומנותם". כולם נספרים כחלק מ"יוצאי צבא" (כלומר כאלה שיוצאים מהאזרחות ונכנסים לצבא!!):
ג) מִבֶּן עֶשְֹרִים שָׁנָה וָמַעְלָה כָּל-יֹצֵא צָבָא בְּיִשְֹרָאֵל תִּפְקְדוּ אֹתָם לְצִבְאֹתָם אַתָּה וְאַהֲרֹן:

מעניין גם לראות כיצד מתבצע המפקד – בחלוקה לשבטים!! 
מכל שבט ממנה אלוהים מפקד שבט, וכל שבט פוקד את כמות האנשים שהוא מעמיד לפיקודו של אותו מפקד. בממוצע כל שבט מעמיד כ 50,000 אנשים וסה"כ אנשי צבא מגיע לכדי 603,550 אנשים זכרים מעל גיל 20.

בשונה מכור ההיתוך שצה"ל מהווה היום (חלק ממורשת בן גוריון) – אז הצבא היה בחלוקה לפי שבטים. השבטיות הזו מלווה אותנו עד היום והיא לעיתים מכוערת מאוד ומנסה גם לחדור לצבא.
לצבא הזה לא מממנים עדיין רמטכ"ל. המפקד העליון הוא משה. יש כאן מסר ברור לאנשי הצבא – אתם פועלים מכוח המנהיגות האזרחית של משה שמקבל את כוחו מאלוהים. מזכיר מאוד את התנהלותו של בן גוריון שהיה ראש ממשלה ושר ביטחון (גם עם הקמת המדינה וגם כשחזר מפרישתו לשדה בוקר, שאז מילא את תפקיד ראש הממשלה משה שרת ושר הביטחון היה פנחס לבון). 
נראה לי שבן גוריון למד היטב את דרכו של משה והבין שכדי להבטיח את כפיפות הצבא למדינה הצעירה, במיוחד כאשר הפלמ"ח והאצ"ל והלח"י עוד מפרפרים ודורשים להישאר עצמאיים, הוא חייב להיות שר הביטחון ולוודא מקרוב שלא מבשלים לו הפיכה צבאית. למשה היה גיבוי מאלוהים. לבן גוריון לא.

ולעניין שבט לוי - יש יוצאים מהכלל – שבט לוי!!
מח) וַיְדַבֵּר יְהוָֹה אֶל-משֶׁה לֵּאמֹר:
מט) אַךְ אֶת-מַטֵּה לֵוִי לא תִפְקֹד וְאֶת-רֹאשָׁם לא תִשָּׂא בְּתוֹךְ בְּנֵי יִשְֹרָאֵל:
נ) וְאַתָּה הַפְקֵד אֶת-הַלְוִיִּם עַל-מִשְׁכַּן הָעֵדֻת וְעַל כָּל-כֵּלָיו וְעַל כָּל-אֲשֶׁר-לוֹ הֵמָּה יִשְֹאוּ אֶת-הַמִּשְׁכָּן וְאֶת-כָּל-כֵּלָיו וְהֵם יְשָׁרֲתֻהוּ וְסָבִיב לַמִּשְׁכָּן יַחֲנוּ:

מעניין איך השבט, שיצא מבנו השלישי של יעקב, לוי, שהיה ממובילי השחיטה של תושבי שכם (שמירת כבוד המשפחה במקרה של אחותם דינה), שהיה השבט אותו קרא משה אליו עם היוודע חטא העגל ואנשיו הלכו, במצוות משה, והרגו (שלא נאמר רצחו) 3000 מבני עם ישראל, הוא השבט שמקבל פטור מהשירות הצבאי. הוא מקבל משימה מיוחדת של שמירה וטיפול באוהל מועד. 
למה שבט לוי קבל פטור?
למה לא הקים משה שומרי אוהל מועד כנציגות של כלל השבטים?
שמירה וטיפול באוהל מועד זה למעשה שמירה על שלטונו של משה. זו לדעתי הסיבה שנבחר השבט הכי מקורב למשה (משה הוא משבט לוי). הם הנאמנים עליו ביותר והם כבר הוכיחו את נאמנותם העיוורת לאחר חטא העגל.

המסר לשאר השבטים ברור וחד כתער!!