מכת בכורות – יש לזה מחיר - במדבר ג' | עופר בורין

מאת: עופר בורין התמונה 123RF ת.פרסום: 26/12/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

פרק מפקד הלויים.
כזכור, בפרקים הקודמים פקדו את הזכרים מגיל 20 ומעלה בכל שבטי ישראל, לבד משבט לוי. סה"כ – 603,550 לוחמים.
בפרק הזה פוקד משה את הלויים ומעמיד אותם צמודים לאוהל מועד – השומרים!
את הלויים פוקדים מגיל חודש ולא מגיל 20. הם "נחשבים" כמעט מרגע שהם נולדים. 
מספר הלויים המתפקדים – 22,000.
לט) כָּל-פְּקוּדֵי הַלְוִיִּם אֲשֶׁר פָּקַד משֶׁה וְאַהֲרֹן עַל-פִּי יְהוָֹה לְמִשְׁפְּחֹתָם כָּל-זָכָר מִבֶּן-חֹדֶשׁ וָמַעְלָה שְׁנַיִם וְעֶשְֹרִים אָלֶף:

משה מבצע, בהוראת אלוהים, תרגיל מנהיגותי מדהים:
כל אחד משבט לוי הוא למעשה תחליף לזכר שהוא בכור במשפחתו מגיל חודש.
מא) וְלָקַחְתָּ אֶת-הַלְוִיִּם לִי אֲנִי יְהֹוָה תַּחַת כָּל-בְּכֹר בִּבְנֵי יִשְֹרָאֵל

אלוהים אומר למשה לקחת את הלויים ולתת אותם לאלוהים ובתמורה לכך אלוהים ישחרר את הבנים הבכורים של כל שאר המשפחות בעם. ישחרר ממה?:
יג) כִּי לִי כָּל-בְּכוֹר בְּיוֹם הַכֹּתִי כָל-בְּכוֹר בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם הִקְדַּשְׁתִּי לִי כָל-בְּכוֹר בְּיִשְֹרָאֵל מֵאָדָם עַד-בְּהֵמָה לִי יִהְיוּ אֲנִי יְהוָֹה:

עכשיו הכל ברור – אלוהים גובה את מחיר השחרור ממצרים. 
הוא מודיע שמאחר והשחרור בוצע ע"י מכת בכורות, הרי שכל הבכורים של בני ישראל (אלה שלא מתו באותו לילה נורא במצרים, כי אלוהים "פסח" על הבתים של בני ישראל) הם למעשה שייכים לו, לאלוהים. 
עכשיו הוא עושה "החלפה", עסקת "ברטר" – משחרר את הבכורים של בני ישראל ומקבל בתמורתם את הלויים להיות המשרתים שלו! אלוהים, באמצעות שליחו משה, מתנהג כמו ה"סנדק". מיטיב עם אנשיו וגובה את המחיר בלי למצמץ.
----------
אז משה סופר את כל בכורי בני ישראל ומסתבר שהם 22,273:
מג) וַיְהִי כָל-בְּכוֹר זָכָר בְּמִסְפַּר שֵׁמֹת מִבֶּן-חֹדֶשׁ וָמַעְלָה לִפְקֻדֵיהֶם שְׁנַיִם וְעֶשְֹרִים אֶלֶף שְׁלשָׁה וְשִׁבְעִים וּמָאתָיִם:

אז יש 22,000 לויים ומולם 22,273 בכורים של בני ישראל תמורתם. לרגע נראה שיש כאן בעיה! יש 273 נפשות שאין לויים שאלוהים יוכל לקבל במקומם.
אבל אז אלוהים מתחכם ושולף את התעריף מסוף ספר ויקרא ופודה את 273 הנפשות בכסף שמועבר משבטי ישראל ל..... כן, נכון, לכוהנים!! מס גולגולת.
----------
לא יודע איך זה נראה לאחרים.
לי זה נראה כמו מעמד מזעזע שבו משה מגדיר את שבט לוי כשבט השומר על עליונות שלטון הכוהנים, משה ואלוהים על עם ישראל, תוך שימוש בזיכרון מכת בכורות ממצרים. 
המשוואה פשוטה – כל פגיעה במישהו מבני לוי או במישהו מבני הכוהנים, משמעותה מוות של בנים בכורים בתמורה. והעם, שזכר יציאת מצרים עדיין צרוב בליבו, שומע, מפנים ומשתחווה:
נא) וַיִּתֵּן משֶׁה אֶת-כֶּסֶף הַפְּדֻיִם לְאַהֲרֹן וּלְבָנָיו עַל-פִי יְהוָֹה כַּאֲשֶׁר צִוָּה יְהוָֹה אֶת-משֶׁה:

אלוהים ומשה נותנים לנו שיעור מאלף בביצור השילטון–שימוש בפחד! זה מזכיר למישהו את הערבים הנוהרים לקלפות באוטובסים של השמאל?
----------
מי מאתנו שמקיים, עם לידת בכורו, את מנהג פדיון הבן – זה המקור למנהג.
אז במקום להקריב ילדים ל"מולך" משלמים כסף.