לוגיסטיקה של חיים במדבר - במדבר ב' | מני גל

מאת: מני גל התמונה ויקיפדיה ת.פרסום: 26/12/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

לפנינו תיאור של התארגנות לוגיסטית בת-זמננו של המון אדם (עשרות אלפים!). מה דעתכם על הדמיון?

"המחנה בנוי בצורת אמפיתיאטרון, כאשר האזור בו מתגוררים המשתתפים הוא חצי עיגול של רחובות בהם מפוזרים מיצגים שונים, במרכז המעגל - האזור בו מתקיימים אירועים גדולים, ומוצבות עבודות אמנות בקנה מידה גדול.

המקדש הוא מבנה מרכזי נוסף במרכז המחנה. הוא נבנה על ידי אמנים שונים בכל שנה, ונשרף לקראת סיום ההתכנסות. שריפת המקדש היא אירוע של עצב ופרידה."

כן, זהו תיאור של אתר ה-Burning man, פסטיבל הנערך מדי שנה במדבר הסלע השחור שבצפון מדינת נבדה שבארצות הברית.

כדי להמחיש את השוני הענק בין מחנה בני ישראל במדבר להתכנסות Burning man, מעבר לעובדה שמדובר בהתכנסות לשמונה ימים בכל שנה, נציג פה את רשימת העקרונות המנחים של הפסטיבל:

* כל אחד יכול להשתתף בפסטיבל מתוך כבוד והערכת השונה ושלילת דעות קדומות.

* תרבות של נתינה ללא ציפייה לתמורה או מחויבות להחזיר טובה.

* על מנת לשמר את רוח הנתינה, כל סוג של מסחר או סחר חליפין אסור. בנוסף, המשתתפים מתבקשים שלא לבצע עסקאות, לפרסם או להפיץ רעיונות מסחריים ומותגים.

* עידוד עצמאות, עשייה עצמאית וגילוי יכולות אישיות.

* כל פעילות בפסטיבל וכל המתנות הניתנות הן תוצר של ביטוי עצמי ואף אחד חוץ מהיוצרים לא יקבע את תוכנן. למרות זאת, על הנותנים להבין ולכבד את מקומם ורצונותיהם של המקבלים.

* קהילת הפסטיבל מעודדת ומאמינה בעשייה משותפת ומקדמת כל סוג של עשייה קבוצתית, חיבור חברתי, מרחבים ציבוריים, עבודות אמנות וכל שיטות התקשורת המקדמות אותם.

* כל משתתף בפסטיבל לוקח אחריות על עצמו ועל הסובבים אותו. המארגנים פעילויות בפסטיבל יקחו אחריות על שלומם ורווחתם של המשתתפים, ויעשו זאת בהתאם לחוקי המקום והמדינה.

* מתוך רצון לשמור על הסביבה, אין להותיר פסולת או כל סימן אחר שיפגע בסביבה. חובה על כל המשתתפים לנקות את המרחב בסיומו.

ההתארגנות של מחנה Burning man מבוססת על נכונותם של המשתתפים לשתף פעולה ולכבד את צרכי הזולת בלי תמריצים חומריים ובלי סנקציות אכיפה.

וכעת נשוב אל מחנה בני ישראל, שאוכלוסייתו היא עבדים משוחררים, שאינם מורגלים בחשיבה אינדיבידואלית. המחנה מונהג על ידי עלית דתית, המציבה מעל לכולם אל תובעני וחסר רחמים. חוקיו של האל משליטים סדר ומשמעת, ומאפשרים קיום סביר בתנאי המדבר הקשים, ויתכן שעם הציבור המסוים הזה אין דרך אחרת.