כולם שווים. לא להדחף! - במדבר ז' |עופר בורין

מאת: עופר בורין התמונה סטוקפרש ת.פרסום: 02/01/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

פרק מיוחד מאוד – הארוך ביותר בתורה: 99 פסוקים.
בפרק משתמש הכותב בטכניקת cut and paste. 12 פעמים משוכפל הקטע המתאר את המנחה שהביאו שבטי ישראל לאוהל מועד עם סיום בנייתו. הנה תיאור המנחה שמביא ראשון השבטים, יהודה:
יב) וַיְהִי הַמַּקְרִיב בַּיּוֹם הָרִאשׁוֹן אֶת-קָרְבָּנוֹ נַחְשׁוֹן בֶּן-עַמִּינָדָב לְמַטֵּה יְהוּדָה: 
יג) וְקָרְבָּנוֹ קַעֲרַת-כֶּסֶף אַחַת שְׁלשִׁים וּמֵאָה מִשְׁקָלָהּ מִזְרָק אֶחָד כֶּסֶף שִׁבְעִים שֶׁקֶל בְּשֶׁקֶל הַקֹּדֶשׁ שְׁנֵיהֶם מְלֵאִים סֹלֶת בְּלוּלָה בַשֶּׁמֶן לְמִנְחָה:
יד) כַּף אַחַת עֲשָֹרָה זָהָב מְלֵאָה קְטֹרֶת:
טו) פַּר אֶחָד בֶּן-בָּקָר אַיִל אֶחָד כֶּבֶשֹ-אֶחָד בֶּן-שְׁנָתוֹ לְעֹלָה: 
טז) שְֹעִיר-עִזִּים אֶחָד לְחַטָּאת:
יז) וּלְזֶבַח הַשְּׁלָמִים בָּקָר שְׁנַיִם אֵילִם חֲמִשָּׁה עַתּוּדִים חֲמִשָּׁה כְּבָשִֹים בְּנֵי-שָׁנָה חֲמִשָּׁה זֶה קָרְבַּן נַחְשׁוֹן בֶּן-עַמִּינָדָב:

והתיאור הזה חוזר במדויק 12 פעמים עבור כל אחד מהשבטים.
ברור שהרעיון כאן הוא לתת במה לכל אחד מהשבטים באופן שוויוני לחלוטין והחזרה המלאה והמדויקת, באה להדגיש זאת במיוחד – כולם שווים בפני אלוהים (לפחות בנקודת ההתחלה) מצד אחד וכולם גם פועלים בתיאום הדדי מבלי שמישהו מהשבטים מנסה לבלוט מעל האחרים.
עם ישראל, על מגוון שבטיו, פועל בתיאום, בשוויון ובהרמוניה. 
התורה, הידועה בקמצנותה במילים, לא חוסכת מילים כדי להדגיש זאת בפנינו.

שמתי לב שהסדר המופתי, שבו כל שבט מביא מנחתו ביום אחר, מבלי להידחף בתור, לא היה ברור מאליו. שני הפסוקים המקדימים את המחזה ההרמוני הזה מעידים על כך:
י) וַיַּקְרִיבוּ הַנְּשִֹאִים אֵת חֲנֻכַּת הַמִּזְבֵּחַ בְּיוֹם הִמָּשַׁח אֹתוֹ וַיַּקְרִיבוּ הַנְּשִֹיאִם אֶת-קָרְבָּנָם לִפְנֵי הַמִּזְבֵּחַ:
יא) וַיֹּאמֶר יְהוָֹה אֶל-משֶׁה נָשִֹיא אֶחָד לַיּוֹם נָשִֹיא אֶחָד לַיּוֹם יַקְרִיבוּ אֶת-קָרְבָּנָם לַחֲנֻכַּת הַמִּזְבֵּחַ:

הנשיאים, כלומר ראשי השבטים, מתקרבים עם זבח הקורבנות למזבח. הם מתקרבים כולם, ואז מתערב אלוהים ואומר למשה – "נשיא אחד ליום, נשיא אחד ליום....".
כבר אז, לפני 3000 שנה, היינו נדחפים בתור.
למזלנו – אז אלוהים היה בשטח ודאג לסדר (וגם הוא נדרש לחזור על ההנחיה פעמיים). והיום? היום אנחנו צריכים לדאוג לסדר ולהרמוניה בחברה בעצמינו.
אז בפעם הבאה כשאתם רואים ישראלים נדחפים בתור, תתנו להם את פרק ז` בספר במדבר לקריאה.