על מה נענש משה - במדבר כ' | עופר בורין

מאת: עופר בוריו התמונה PIXABUY ת.פרסום: 21/01/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

בתחילת הפרק הזה מתה מרים, אחות משה. מספרים שהעם מאוד אהב אותה. בפרק הזה זה לא ניכר. אין עצב ואין אבל. מתה מרים, קוברים אותה וממשיכים הלאה: 
א) וַיָּבֹאוּ בְנֵי-יִשְֹרָאֵל כָּל-הָעֵדָה מִדְבַּר-צִן בַּחֹדֶשׁ הָרִאשׁוֹן וַיֵּשֶׁב הָעָם בְּקָדֵשׁ וַתָּמָת שָׁם מִרְיָם וַתִּקָּבֵר שָׁם

בסוף הפרק הזה מת אהרון. אחיו של משה.
כאן יש טכס רב רושם של העברת הכהונה מאהרון לאלעזר בנו ואח"כ העם מתאבל במשך 30 ימים.
כז) וַיַּעַשֹ משֶׁה כַּאֲשֶׁר צִוָּה יְהוָֹה וַיַּעֲלוּ אֶל-הֹר הָהָר לְעֵינֵי כָּל-הָעֵדָה:
כח) וַיַּפְשֵׁט משֶׁה אֶת-אַהֲרֹן אֶת-בְּגָדָיו וַיַּלְבֵּשׁ אֹתָם אֶת-אֶלְעָזָר בְּנוֹ וַיָּמָת אַהֲרֹן שָׁם בְּרֹאשׁ הָהָר וַיֵּרֶד משֶׁה וְאֶלְעָזָר מִן-הָהָר:
כט) וַיִּרְאוּ כָּל-הָעֵדָה כִּי גָוַע אַהֲרֹן וַיִּבְכּוּ אֶת-אַהֲרֹן שְׁלשִׁים יוֹם כֹּל בֵּית יִשְֹרָאֵל:

בתווך, בין שתי האובדנים האלה, סיפור הסלע ממנו יצאו מים להשקות את העם הצמא. אלוהים אמר למשה ואהרון לדבר אל הסלע. הסלע יוציא מים שירוו את צימאון העם ויכבו את הבעירה שיש בהם, בעירת הייאוש:
ח) קַח אֶת-הַמַּטֶּה וְהַקְהֵל אֶת-הָעֵדָה אַתָּה וְאַהֲרֹן אָחִיךָ וְדִבַּרְתֶּם אֶל-הַסֶּלַע לְעֵינֵיהֶם וְנָתַן מֵימָיו וְהוֹצֵאתָ לָהֶם מַיִם מִן-הַסֶּלַע וְהִשְׁקִיתָ אֶת-הָעֵדָה וְאֶת-בְּעִירָם

ומשה בוחר לשאת נאום תוכחה אל העם ולהכות בסלע, פעמיים:
י) וַיַּקְהִלוּ משֶׁה וְאַהֲרֹן אֶת-הַקָּהָל אֶל-פְּנֵי הַסָּלַע וַיֹּאמֶר לָהֶם שִׁמְעוּ-נָא הַמֹּרִים הֲמִן-הַסֶּלַע הַזֶּה נוֹצִיא לָכֶם מָיִם:
יא) וַיָּרֶם משֶׁה אֶת-יָדוֹ וַיַּךְ אֶת-הַסֶּלַע בְּמַטֵּהוּ פַּעֲמָיִם וַיֵּצְאוּ מַיִם רַבִּים וַתֵּשְׁתְּ הָעֵדָה וּבְעִירָם:

ואחרי זה אלוהים מודיע לאהרון ומשה שהם לא יזכו להיכנס לארץ ישראל עם כל העם. אומרים שזה בגלל שמשה לא דיבר אל הסלע כפי שאלוהים הנחה, אלא היכה בו עם המטה. אני לא חושב שזה ההסבר משום שאם כך, מה אשם אהרון? ומה הקטנוניות הזו של אלוהים?
ההסבר בעיני הוא החלק של דוגמא אישית הקשור למנהיגות.
משה ואהרון הם מנהיגי העם, מנהיגי דור המדבר. אלוהים נותן פרק לעם ישראל לדורותיו על דוגמא אישית ומשמעותה כשאתה מנהיג. אתה לא יכול ליהנות מפירות המנהיגות שלך אם אנשיך לא נהנים ממנה!!

כעת, ספור קצר. כל קשר בינו למציאות בת ימינו מקרי בהחלט:
א. ולא היה מים לעם ישראל ויפנו למשה לעזרה. 
ב. וישלח אלוהים את יוסי (לנגוצקי) משבט גד, וימצא יוסי מים כלואים בתוך סלע ויבוא אל משה ויספר למשה. 
ג. ומשה עייף היה ולא מרוכז. ויבוא יצחק בן (תשובה) משבט לוי ויאמר למשה – תנני ואוציא אני את המים מהסלע. הינה אני מביא איתי את נובל (האנרגי`), מומחה מארץ אדום.
ד. ויבטיח יצחק בן (תשובה) משבט לוי כי המים יהיו טובים מאוד ויספיקו לעם ישראל כולו לימים רבים. 
ה. ויבקשו יצחק בן (תשובה) ונובל (האנרגי`) אשר אתו כי יסכים משה שרוב המים יוכלו הם למכור לעמים אחרים ולעם ישראל יתנו חלק המים המספיק להם למחיה ל 20 שנה. 
ומשה עייף ולא מרוכז היה ויחתום משה בפני יצחק ונובל על מגילת הזכויות על המים שבסלע.
ו. ויבט אלוהים על המחזה, ויהיה הדבר רע בעיני אלוהים. הנה דור המדבר גוזל את המים הטובים מדורות רבים שיבואו אחריו.
המשך הסיפור – כל אחד לעצמו. אני רק מזכיר מה קרה כל פעם שדברים היו רעים בעיני אלוהים....