איך אנו נראים מבחוץ?  במדבר כ"ג  |מני גל

מאת: מני גל התמונה ויקיפדיה ת.פרסום: 25/01/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

עד עתה צילמנו את האירועים הדרמטיים מתוך מחנה ישראל. מאז שיצאנו ממצרים איבדנו את הפרספקטיבה, את משמעות האירועים בעיני המצרים, וחווינו את החוויות כבני ישראל. רעבנו ללחם, צמאנו למים, למדנו להכיר את האלוהים שלנו, על כל המוזרויות שלו, ולמרות שסופר לנו על תחנת היעד של המסע המפרך במדבר, חיינו מיום ליום, התגבשנו כעם, מרדנו ונענשנו, והכל בתוך המסגרת הלאומית שלנו.

וכעת יש לנו הזדמנות לראות את בני ישראל מנקודת מבטו של עם אחר, הצופה בציבור הענק הזה, המתקרב אל הטריטוריה הלאומית שלו, והוא מהווה סכנה ממשית.

בספר שופטים נקרא על האיום המדייני, על אותם המונים הרכובים על גמלים, החודרים ללא רשות אל נחלות שבטי ישראל, ומשמידים את היבולים. כאן, בספר במדבר, אנו רואים תמונת מראה של אותו איום הבא מהמדבר, ואותו איום הוא אנו בעצמנו.

וַיָּגָר מוֹאָב מִפְּנֵי הָעָם מְאֹד, כִּי רַב הוּא, וַיָּקָץ מוֹאָב מִפְּנֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל.

הפחד ברור. עם ישראל רב, ולאחר שניזון במדבר השומם בחסדי שמים במן ובשליו, הוא עומד להיכנס לארץ נושבת. כאן ישתנו כללי המשחק. אמנם אלוהים לא הודיע על ביטול הקצבאות, אבל הפיתוי לקחת את מה שהארץ מציעה, יבולים חקלאיים ומי מעיינות, גדול מאד. המואבים חוששים, ובצדק.

וַיֹּאמֶר מוֹאָב אֶל זִקְנֵי מִדְיָן: עַתָּה יְלַחֲכוּ הַקָּהָל אֶת כָּל סְבִיבֹתֵינוּ כִּלְחֹךְ הַשּׁוֹר אֵת יֶרֶק הַשָּׂדֶה.

מלך מואב מדמה את בני ישראל לשור גדול ורעב, המלחך את ירק השדה, ואין מי שיוכל לעצור אותו. כמו גינת הירק השוממה לאחר שהשור השקיט בה את רעבונו, כך תיראה ארץ מואב אחרי שבני ישראל יעברו בה.

הִנֵּה עַם יָצָא מִמִּצְרַיִם, הִנֵּה כִסָּה אֶת עֵין הָאָרֶץ, וְהוּא יֹשֵׁב מִמֻּלִי.

כך מתאר בלק מלך מואב את הנחיל האנושי שהופיע בגבול ארצו. תיאור זה מזכיר מאד תיאורים של התקפת ארבה. בני ישראל עדיין לא פלשו לתחומי ממלכת מואב, אבל הם יושבים ממול, ובלק חושב מה עליו לעשות כדי למנוע מהם את הפלישה.

כניסת בני ישראל אל ארץ כנען, אם כן, אינה כניסה חלקה. ארץ כנען וסביבותיה אינן ארץ שוממת. יושבי הארץ רואים בבני ישראל ציבור עוין ומסוכן. עמלקים וכנענים בדרום הארץ מנעו בכוח את הכניסה הישירה, וגרמו לבני ישראל לבצע עיקוף ענק מזרחה, ואחר צפונה; יש בהם, כמו הכנענים, יושבי ערד, או האמורים בחשבון, או עוג מלך הבשן, אשר יצאו למלחמה עם בני ישראל, ונוחלים תבוסה; את הטריטוריות של אדום ומואב עקפו בני ישראל, והם יגלו בהמשך, כי גם יושבי ארץ כנען אינם אורזים מזוודות ונוטשים את מולדתם.