עָם לְבָדָד יִשְׁכֹּן - במדבר כ"ג | אורי הייטנר

מאת: אורי הייטנר, ציור ועיבוד תמונה יונה ארזי ת.פרסום: 26/01/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

אורי הייטנר
במדבר כג:  - פורסם לראשונה לפני כ-3.5 שנים

שוב ושוב בלק דורש מבלעם לקלל את ישראל, ובלעם פותח את פיו ומברך את ישראל. 
המסר החשוב ביותר מסיפור בלעם, בעיניי; מסר חשוב לפרט, לקהילה ולמדינה, הוא שאין קללה שאי אפשר להפוך אותה לברכה.
****

באחת מברכותיו אומר בלעם על ישראל "הֶן עָם לְבָדָד יִשְׁכֹּן וּבַגּוֹיִם לֹא יִתְחַשָּׁב". האמנם זאת ברכה? אולי דווקא קללה? בידוד מדיני אינו ברכה. לא בכדי, אויבי ישראל מנהלים מזה שנים רבות מערכת דה-לגיטימציה לישראל, בניסיון נואל לבודדה. אולם ניתן לפרש את הפסוק אחרת – ציפיה מישראל להיות מדינת מופת, חברת מופת, חברה צודקת, שעיני העולם נשואות אליה. אני מעדיף לפרש זאת כך, כדרישה להיות טובים יותר.

*****

אתמול הגדרתי את בלעם כנביא אמת. ואם בנביאי אמת עסקינן, מי בימינו נביא אמת יותר מבנימין זאב הרצל, שביום ג` הקרוב, כ` בתמוז, נציין 111 שנים למותו?

את ספרו "מדינת היהודים", סיים הרצל באמירה מעניינת, זווית אחרת ל"ובגויים לא יתחשב": "על כן האמן אאמין, כי יקום דור יהודים חדש ונפלא מן הארץ. המכבים יקומו לתחיה. אני חוזר על דברי הראשון: היהודים אשר ירצו, ישיגו את מדינתם. הגיעה השעה, כי נחיה חופשים על אדמתנו ושאננים נמות בארץ מולדתנו. חופשתנו תביא חופש לכל העמים, באשרנו יתעשרו ובגדולתנו יגדלו גם הם. ואשר ננסה לפעול שם רק למען אושרנו והצלחתנו, ממנו תוצאות ברכה ואושר לכל לבני האדם".

איפה פוגשת נבואתו של הרצל את המציאות?

"אין מדד שבודק את התרומה של מדינה ספציפית לאנושות, וגם לא תרומה פר-קפיטה לאנושות. קשה ליצור מדד כזה. אבל אפשר לנסות. יצירת מדד כזה מחייבת בדיקת פרמטרים שבהם התוצר של מדינה מסוימת מועיל למדינות אחרות או משמש דוגמה למדינות אחרות.

ישראל האמתית היא המדינה שמסייעת למדינות החלשות ביותר בגידולים חקלאיים, במערכות השקיה יעילות, בפיתוח תרופות. כאשר וירוס קטלני פגע בשדות הגידול של סין (יצרנית העגבנות הגדולה בעולם, 32 מיליון בשנה), ישראל, עם זן עמיד לווירוס, סייע לשיקום הייצור במדינת הענק. הסיוע הישראלי אינו מפתיע, משום שישראל מובילה את הטבלה העולמית בתחום פיתוח זנים עמידים לפגעי טבע ובגידולים מיוחדים בתנאי מזג אוויר קשים. כאשר יותר ויותר ילדים באתיופיה נדבקו באיידס, התגייסו חוקרים ישראליים כדי לסייע לצמצם את ממדי התופעה. כאשר פגע רעש אדמה בהאיטי, בית החולים הישראלי היה הבולט ביותר בשטח. ישראל גם מצויה במקום הראשון בעולם במחזור מי שופכין, ומערכות השקיה שלה הן היעילות והחסכוניות ביותר בעולם. חממות חקלאיות מישראל פזורות בעשרות מדינות עולם שלישי. חוקרים ישראליים, שנה אחרי שנה, מקבלים, באופן יחסי, יותר מענקי מחקר ממועצת המחקר האירופית, אחד הגופים החשובים ביותר בעולם לעידוד מחקרים. ישראל היא המדינה שמשקיעה במחקר ופיתוח יותר מכל מדינה אחרת.

זו ישראל האמתית. מדינה שהתרומה שלה פר-קפיטה לאנושות היא מהגבוהות, אם לא הגבוהה ביותר".

בן דרור ימיני, "תעשיית השקרים".