גיאוגרפיה מואבית -  במדבר ל"ב |  מני גל

מאת: מני גל, התמונה מצבת מישע ת.פרסום: 07/02/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

עֲטָרוֹת וְדִיבֹן וְיַעְזֵר וְנִמְרָה וְחֶשְׁבּוֹן וְאֶלְעָלֵה וּשְׂבָם וּנְבוֹ וּבְעֹן.

לפנינו רשימה מפורטת למדי של ערים או עיירות בתחומי ארץ מואב. חלק משמות אלה מופיעים בפסוקי מקרא אחרים.

בישעיהו נ`: כִּי שַׁדְמוֹת חֶשְׁבּוֹן אֻמְלָל גֶּפֶן שִׂבְמָה בַּעֲלֵי גוֹיִם הָלְמוּ שְׂרוּקֶּיהָ עַד יַעְזֵר נָגָעוּ ... עַל-כֵּן אֶבְכֶּה בִּבְכִי יַעְזֵר.

ביהושע י"ג: וּבָעֵמֶק בֵּית הָרָם וּבֵית נִמְרָה וסֻכּוֹת וְצָפוֹן

בבמדבר כ"א: כִּי חֶשְׁבּוֹן עִיר סִיחֹן מֶלֶךְ הָאֱמֹרִי

בישעיהו ט"ו: מַשָּׂא מוֹאָב כִּי בְּלֵיל שֻׁדַּד עָר מוֹאָב נִדְמָה כִּי בְּלֵיל שֻׁדַּד קִיר מוֹאָב נִדְמָה: ... בְּחוּצֹתָיו חָגְרוּ שָׂק עַל גַּגּוֹתֶיהָ וּבִרְחֹבֹתֶיהָ כֻּלֹּה יְיֵלִיל יֹרֵד בַּבֶּכִי: וַתִּזְעַק חֶשְׁבּוֹן וְאֶלְעָלֵה עַד יַהַץ נִשְׁמַע קוֹלָם עַל כֵּן חֲלֻצֵי מוֹאָב יָרִיעוּ נַפְשׁוֹ יָרְעָה לּוֹ.

עוד מקור טקסטואלי קדום בו נזכרים מקומות אלה היא הכתובת של מצבת מישע מלך מואב.

וְאִש גָד יָשַב בְּאֶרֶץ עֲטָרֹת מֵעֹלָם.

לֵךְ אֱחֹז אֶת נְבֹה עַל יִשְרָאֵל.

וּמֶלֶךְ יִשְרָאֵל בָּנָה אֶת יַהַץ (יהצה) וַיֵשֶב בָּה.

חלק משמות המקומות האלה חזרו והופיעו בכתבים מאוחרים יותר. בכתבים אלה מתואר לעתים המיקום הגיאוגרפי, מה שמוסיף לזיהוי המקום. נדגים את הדבר באמצעות ההתייחסות של היסטוריונים רומיים לעיר חשבון:

על פי ההיסטוריון יוספוס פלביוס, המלך החשמונאי אלכסנדר ינאי כבש את העיר. העיר נותרה בשליטת ממלכת החשמונאים עד לאחר תקופתו של המלך הורדוס. בימי הקיסר אלאגבאלוס הוטבעו בעיר מטבעות. אוסביוס מתאר את חשבון כ-"עיר סיחון האמורי ... עיר מפורסמת בערביה. נמצאת בהרים אשר ממול יריחו כ-20 מיל מהירדן...". אוסביוס מציין את מיקומם של אתרים מקראיים נוספים, כמו אלעלה, יעזר, מידבא, מנית והר נבו יחסית לחשבון.

ואילו עדויות מדעיות נוספות יש לנו על קיומם של מקומות אלה? שמותיהם של תלים עתיקים שנחפרו, והם מצביעים על קיום ישוב בהם בתקופת ההתנחלות, ושמות כפרים ותלים, הקיימים עד היום: עטרות היא, אולי, חירבת עטרוז; דיבון היא, אולי, דיבאן; נמרה היא, אולי, תל נמרין; וחשבון השתמרה בשמו של ואדי חיסבאן.