אתם באים אל הארץ - במדבר ל"ד | עופר בורין

מאת: עופר בורין ת.פרסום: 10/02/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

בפרק הזה מגדיר אלוהים את גבולות הארץ המובטחת.
הפרק מתחיל כך:
א) וַיְדַבֵּר יְהוָֹה אֶל-משֶׁה לֵּאמֹר:
ב) צַו אֶת-בְּנֵי יִשְֹרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם כִּי-אַתֶּם בָּאִים אֶל-הָאָרֶץ כְּנָעַן זֹאת הָאָרֶץ אֲשֶׁר תִּפֹּל לָכֶם בְּנַחֲלָה אֶרֶץ כְּנַעַן לִגְבֻלתֶיהָ:

אני מציע לקרוא את זה כך:
כי אתם באים אל הארץ,
כנען זאת הארץ,
אשר תפול לכם בנחלה
ארץ כנען לגבולותיה

אלוהים נותן לארץ את ה` הידיעה – "הארץ". באים לא סתם אל ארץ כנען. באים אל ארץ שהיא ה-ארץ. יש כאן איזו אמירה שיש חשיבות רבה לארץ ולמיקום שלה. (איך שר ההיסטוריה מחייך כשהוא חושב על עתון "הארץ" בהקשר הזה).

מוגדר כאן קשר חזק ומודגש בין פיסת הארץ הזו לבין עם בני ישראל שלימים ייקרא העם היהודי. בפסוק הזה ניתן עומק מיוחד לכך שזה המקום של העם היהודי, ולא באוגנדה למשל.
אבל יש כאן עוד משהו מעניין: הארץ אשר תפול לכם בנחלה. 
איך ארץ יכולה לפול?

כדי לנסות ולהבין למה הכוונה, נסתכל כיצד הפרק הזה מתייחס לנחלה של שניים וחצי השבטים שבעבר הירדן המזרחי. שם הארץ לא נופלת אלא נלקחת:
טו) שְׁנֵי הַמַּטּוֹת וַחֲצִי הַמַּטֶּה לָקְחוּ נַחֲלָתָם מֵעֵבֶר לְיַרְדֵּן יְרֵחוֹ קֵדְמָה מִזְרָחָה:

בעיני יש כאן כאילו מצב של יחס של אהבה בין הארץ שבעבר הירדן המערבי לבין בני ישראל. הארץ כל כך אוהבת את בני ישראל, שהיא נופלת עבורם. כמו אהוב/ה המתמסרים לבחיר/ת לבם.
ואם היא נופלת, מדוע נדרש לכבוש אותה?
=====
במאמר מוסגר – כאשר הארי פוטר נכנס לחנות של קוסמים כדי לבחור לעצמו שרביט קסמים, הוא מגלה שיש שרביט קסמים אחד מבין אלפי השרביטים שבחנות, המיועד לו ומחכה לו. שרביט הקסמים בוחר בקוסם ולא הקוסם בוחר בשרביט הקסמים. רוצה לומר – ארץ ישראל בחרה בעם ישראל (נופלת לרגליו) ולא הוא בוחר בה.
=====
בפרק הזה מונח היסוד שהיום משתמשים בו אנשי הצד הימני של המפה הפוליטית, אנשי "ארץ ישראל השלמה". שהרי, אם הארץ משולה ליצור עם רגשות, כמו רגש אהבה, אזי עפ"י משפט שלמה, אסור לחתוך אותה לשניים. היא חייבת להישאר שלמה ובידי הצד הנכון, קרי בידי היהודים.
ואני הקטן שואל – האם אל מול חתונת האהבה הזו מותר בכל זאת, במצבים כמו אלה שאנחנו נמצאים בהם היום, לחלק את הארץ האהובה כדי לשמור על החיים? כדי לשמור על מדינת ישראל כמדינת העם היהודי? 
האם מהות משפט שלמה אינה בדיוק זה. עליונות החיים?
=====
ועוד ענין חשוב עולה בפרק הזה. ענין המנהיגות.
משה מודיע לנשיאי כל השבטים כי על מלאכת כיבוש הארץ והנחלתה לבני ישראל תבוצע בהנהגת שני אנשים – אלעזר הכהן ויהושוע בין נון.
יז) אֵלֶּה שְׁמוֹת הָאֲנָשִׁים אֲשֶׁר-יִנְחֲלוּ לָכֶם אֶת-הָאָרֶץ אֶלְעָזָר הַכֹּהֵן וִיהוֹשֻׁעַ בִּן-נוּן:

שילוב כוחות בין מנהיגות דתית למנהיגות אזרחית לידי מנהיגות אחת.
חיבור בין עולם שאין בו פשרות כי מדובר בציוויי אלוהי לבין עולם שמטבעו הוא מלא בפשרות.
משה לא מכריע בין הנהגה דתית/אמונית להנהגה אזרחית. בעיני, חוסר ההכרעה הזה, בראייה של ישראל 2019, הוא משגה.