לא בצדקתך - דברים ט' | עופר בורין

מאת: עופר בורין , עיבוד תמונה יונה ארזי ת.פרסום: 25/02/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

משה ממשיך בנבואות הזעם שלו, רגע לפני הכניסה לארץ ישראל.
משה נותן כאן פרק מאלף בהבנת חטא היוהרה של עם ישראל.
אתם תכבשו את הארץ ותנצחו את יושביה הענקים והגיבורים. אבל הניצחון הזה הוא ניצחון שיחזיק מעמד רק אם תתנהגו בארץ באופן שונה מיושבי הארץ הנוכחיים. הארץ אינה שלכם! זכותכם על הארץ מותנית בהתנהגותכם. ואם לא תתנהגו כראוי, הארץ תילקח מכם:
ד אַל-תֹּאמַר בִּלְבָבְךָ בַּהֲדֹף יְהוָה אֱלֹהֶיךָ אֹתָם מִלְּפָנֶיךָ לֵאמֹר בְּצִדְקָתִי הֱבִיאַנִי יְהוָה לָרֶשֶׁת אֶת-הָאָרֶץ הַזֹּאת וּבְרִשְׁעַת הַגּוֹיִם הָאֵלֶּה יְהוָה מוֹרִישָׁם מִפָּנֶיךָ. ה לֹא בְצִדְקָתְךָ וּבְיֹשֶׁר לְבָבְךָ אַתָּה בָא לָרֶשֶׁת אֶת-אַרְצָם כִּי בְּרִשְׁעַת הַגּוֹיִם הָאֵלֶּה יְהוָה אֱלֹהֶיךָ מוֹרִישָׁם מִפָּנֶיךָ וּלְמַעַן הָקִים אֶת-הַדָּבָר אֲשֶׁר נִשְׁבַּע יְהוָה לַאֲבֹתֶיךָ לְאַבְרָהָם לְיִצְחָק וּלְיַעֲקֹב.

מדהים – ארץ ישראל לא ניתנת לעם ישראל כי הוא עם צודק או טוב יותר מאחרים. היא ניתנת רק בגלל שאלוהים הבטיח אותה לאברהם יצחק ויעקב ובגלל שמי שגר בה היום הוא רשע. המשמעות היא ברורה – הארץ בפעם הזאת ניתנת בגלל ההבטחה. היא תישאר שלכם רק אם תהיו אנשי צדק וישרי לב. כלומר – היא תישאר שלכם רק אם תבחרו בטוב, בחיים.

עד היום, אומר משה לעם, הוכחתם שאינכם ראויים למתנה שאלוהים הבטיח לתת לכם – ארץ ישראל. אתם עם בכיין, לא מאמין, מתלונן, בוגדני, והביטוי המתאר אתכם הוא "עם קשה עורף". קשה עורף זה לא רק עקשן. קשה עורף זה גם עם שאינו רואה מה קורה סביבו, שעסוק בעצמו, שרואה רק דרך אחת לפניו ואינו משנה את דרכיו גם לנוכח שינויי הזמן והתנאים:
ו וְיָדַעְתָּ כִּי לֹא בְצִדְקָתְךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ אֶת-הָאָרֶץ הַטּוֹבָה הַזֹּאת לְרִשְׁתָּהּ כִּי עַם-קְשֵׁה-עֹרֶף אָתָּה. ז זְכֹר אַל-תִּשְׁכַּח אֵת אֲשֶׁר-הִקְצַפְתָּ אֶת-יְהוָה אֱלֹהֶיךָ בַּמִּדְבָּר לְמִן-הַיּוֹם אֲשֶׁר-יָצָאתָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם עַד-בֹּאֲכֶם עַד-הַמָּקוֹם הַזֶּה מַמְרִים הֱיִיתֶם עִם-יְהוָה.

דע לך עם ישראל – אתה מקבל את הארץ לא כי אתה צודק. אתה מקבל את הארץ כשאתה "עם קשה עורף" ועליך לשנות זאת כי אחרת אלוהים יכעס וירצה להשמיד אותך, ואז אני משה, לא אהיה כאן כדי להציל אתך:
יז וָאֶתְפֹּשׂ בִּשְׁנֵי הַלֻּחֹת וָאַשְׁלִכֵם מֵעַל שְׁתֵּי יָדָי וָאֲשַׁבְּרֵם לְעֵינֵיכֶם. יח וָאֶתְנַפַּל לִפְנֵי יְהוָה כָּרִאשֹׁנָה אַרְבָּעִים יוֹם וְאַרְבָּעִים לַיְלָה לֶחֶם לֹא אָכַלְתִּי וּמַיִם לֹא שָׁתִיתִי עַל כָּל-חַטַּאתְכֶם אֲשֶׁר חֲטָאתֶם לַעֲשׂוֹת הָרַע בְּעֵינֵי יְהוָה לְהַכְעִיסוֹ.

הבאתי לכם את הלוחות, ונאלצתי לשבור אותם ולהתחנן עליכם כי אתם בניתם עגל זהב ואלוהים רצה עקב כך להשמיד אתכם.
=====
מכל זה אני לומד שלמעשה אין כלל קדושה לארץ ישראל או לעם ישראל בפני עצמם. רק חיבור של עם ישראל, היושב בארץ ישראל, ומתנהג באופן צודק וישר לב, בהתאם לנסיבות ולא בקשיחות ובקשיות עורף – רק חיבור כזה יוצר מצב שאפשר לכנותו "מצב של קדושה" שאז נוכל להתמודד מול עמים אחרים, חזקים ככל שיהיו, ללא עזרה וניסים מאלוהים.

מדינת ישראל של 2019 הולכת ומתקרבת להגשמה של נבואת הזעם של משה. חטא הגאווה והכוח גובר על צדקת הדרך ויושר הלב והתוצאה הצפויה היא חורבן בית שלישי. אז, נחזור לגלות ונוכל להתגאות בעוד 2000 שנה של שמירת גחלת היהדות ללא מימוש עצמאות מדינית בארץ ישראל.
לא חבל?!