איך אוהבים את אלהים - דברים י' | עופר בורין

מאת: עופר בורין ת.פרסום: 26/02/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

בפרק הזה חוזר משה לאירוע של מתן לוחות הברית בהר.
בפרק הקודם משה מזכיר שאת הלוחות הראשונים הוא שבר בגלל התנהגות לא ראויה של העם:
טז וָאֵ֗רֶא וְהִנֵּ֤ה חֲטָאתֶם֙ לַיהוָ֣ה אֱלֹֽהֵיכֶ֔ם עֲשִׂיתֶ֣ם לָכֶ֔ם עֵ֖גֶל מַסֵּכָ֑ה סַרְתֶּ֣ם מַהֵ֔ר מִן־הַדֶּ֕רֶךְ אֲשֶׁר־צִוָּ֥ה יְהוָ֖ה אֶתְכֶֽם ׃ יז וָאֶתְפֹּשׂ֙ בִּשְׁנֵ֣י הַלֻּחֹ֔ת וָֽאַשְׁלִכֵ֔ם מֵעַ֖ל שְׁתֵּ֣י יָדָ֑י וָאֲשַׁבְּרֵ֖ם לְעֵינֵיכֶֽם ׃

בפרק הזה, משה מקבל את הלוחות בפעם השנייה (אלוהים עושה העתק) אבל מכניס אותם לתוך ארון:
א בָּעֵ֨ת הַהִ֜וא אָמַ֧ר יְהוָ֣ה אֵלַ֗י פְּסָל־לְךָ֞ שְׁנֵֽי־לוּחֹ֤ת אֲבָנִים֙ כָּרִ֣אשֹׁנִ֔ים וַעֲלֵ֥ה אֵלַ֖י הָהָ֑רָה וְעָשִׂ֥יתָ לְּךָ֖ אֲר֥וֹן עֵֽץ ׃ב וְאֶכְתֹּב֙ עַל־הַלֻּחֹ֔ת אֶת־הַדְּבָרִ֔ים אֲשֶׁ֥ר הָי֛וּ עַל־הַלֻּחֹ֥ת הָרִאשֹׁנִ֖ים אֲשֶׁ֣ר שִׁבַּ֑רְתָּ וְשַׂמְתָּ֖ם בָּאָרֽוֹן ׃

מדוע אלוהים מצווה לשים את הלוחות בתוך ארון? התשובה פשוטה – אלוהים יודע שהעם הזה עוד יחטא פעמים רבות ולכן הוא אינו ראוי להיות בקשר עם הלוחות. את הלוחות אפשר יהיה להוציא מהארון רק כאשר העם יהיה ראוי להם. 
אגב כשזה יקרה – כבר לא יצטרכו את הלוחות.
לא יכולתי להתחמק מהאסוציאציה על הומואים ולסביות ה"יוצאים מהארון". הם למעשה שואלים את החברה: "אתם כבר מסוגלים לקבל את אותנו?" 
אז נכון שההומואים והלסביות אינם לוחות הברית אבל יחס החברה למה שנמצא בתוך הארון צריך להיות כזה שיאפשר גם ללוחות הברית וגם להומואים ולסביות לחיות ללא ארון המגן עליהם מפני החברה.
=====
הפרק ממשיך ומשה מבקש מעם ישראל לאהוב את אלוהים:
יב וְעַתָּה֙ יִשְׂרָאֵ֔ל מָה יְהוָ֣ה אֱלֹהֶ֔יךָ שֹׁאֵ֖ל מֵעִמָּ֑ךְ כִּ֣י אִם־לְיִרְאָה אֶת־יְהוָ֨ה אֱלֹהֶ֜יךָ לָלֶ֤כֶת בְּכָל־דְּרָכָיו֙ וּלְאַהֲבָ֣ה אֹת֔וֹ וְלַֽעֲבֹד֙ אֶת־יְהוָ֣ה אֱלֹהֶ֔יךָ בְּכָל־לְבָבְךָ֖ וּבְכָל־נַפְשֶֽׁךָ ׃

מה בסך הכל דורש ממך אלוהים:
1. שתגלה כלפיו יראה. כלומר – שתפחד ממנו ותיתן לו כבוד.
2. שתקיים את הדרך שאלוהים מתווה לך.
3. שתאהב את אלוהים.

מדוע אלוהים צריך שיאהבו אותו? הוא הרי מעל כל זה. מדוע הוא אינו מסתפק ביראה ובעשיית המצוות?
ההמשך מבהיר את העניין – שמירת המצוות היא כדי שלאדם ולעם יהיה טוב:
יג לִשְׁמֹ֞ר אֶת־מִצְוֹ֤ת יְהוָה֙ וְאֶת־חֻקֹּתָ֔יו אֲשֶׁ֛ר אָנֹכִ֥י מְצַוְּךָ֖ הַיּ֑וֹם לְט֖וֹב לָֽךְ ׃

אלוהים לא צריך דבר כי הוא שולט בהכל:
יד הֵן לַיהוָ֣ה אֱלֹהֶ֔יךָ הַשָּׁמַ֖יִם וּשְׁמֵ֣י הַשָּׁמָ֑יִם הָאָ֖רֶץ וְכָל־אֲשֶׁר־בָּֽהּ ׃

אבל אלוהים נתן הבטחה לאברהם יצחק ויעקב, והדרך היחידה שבה יוכל לקיים את ההבטחה היא שלך, לעם ישראל, יהיה טוב.
ואיך יהיה לך טוב? טוב זה פשוט – קח דוגמא מאלוהים!! מנהיגות זה קודם כל דוגמא אישית. ובפרק הזה מתמצת משה את אלוהים בצורה שקשה שלא להתפעל ממנה:
יז כִּי יְהוָ֣ה אֱלֹֽהֵיכֶ֔ם הוּא אֱלֹהֵ֣י הָֽאֱלֹהִ֔ים וַאֲדֹנֵ֖י הָאֲדֹנִ֑ים הָאֵ֨ל הַגָּדֹ֤ל הַגִּבֹּר֙ וְהַנּוֹרָ֔א אֲשֶׁר֙ לֹא־יִשָּׂ֣א פָנִ֔ים וְלֹ֥א יִקַּ֖ח שֹֽׁחַד ׃ יח עֹשֶׂ֛ה מִשְׁפַּ֥ט יָת֖וֹם וְאַלְמָנָ֑ה וְאֹהֵ֣ב גֵּ֔ר לָ֥תֶת ל֖וֹ לֶ֥חֶם וְשִׂמְלָֽה ׃ יט וַאֲהַבְתֶּ֖ם אֶת־הַגֵּ֑ר כִּֽי־גֵרִ֥ים הֱיִיתֶ֖ם בְּאֶ֥רֶץ מִצְרָֽיִם ׃

אלוהים הוא גדול, חזק, גיבור. ואיך זה בא לידי ביטוי כל החוזק הזה – בעשיית צדק (לא רק ליהודים!), באי לקיחת שוחד ובדאגה לחלשים ביותר בחברה – יתום, אלמנה, גר (כמו שאתם הייתם בארץ מצרים).
זו התמצית – לאהוב את אלוהים דרך עשיית משפט צדק, דרך אי לקיחת שוחד ודרך אהבה ודאגה לחלש. בעצם, ידוע הוא שאלוהים נמצא למעשה בתוכנו. אז בראייה הזו זה אפילו מובן מאליו – לאהוב את אלוהים זה להתייחס באופן שווה לכולם, כי כולם מכילים את אלוהים בתוכם.

משה נותן לכל אדם ולכל מנהיג את תמצית עקרון החיים כפי שדורש אלוהים. מסתבר שכדי לאהוב את אלוהים אין צורך להתפלל יותר מדי (אם בכלל), אין צורך להקריב קורבנות, אין צורך בגילויים חיצוניים כלשהם שנועדו להזכיר לאדם שיש אלוהים.

מה שבאמת צריך זה לא לקחת שוחד, לעשות משפט צדק, לאהוב את החלשים בחברה ולעזור להם – כל כך פשוט עד שממש אפשר להשתגע.