הללויה, אינשאללה, אמן!  דברים י"ג  | מני גל

מאת: מני גל; Image by mccartyv on Pixabay ת.פרסום: 02/03/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

ההתנגדות הלוחמנית הקיצונית לכל פולחן של דת אחרת מאפיינת לא רק את מצוות התורה, אלא גם את רוב רובה של היהדות הדתית עד ימינו. תופעה זו היתה מוכרת לאורך ההיסטוריה גם בדת המוסלמית כמו גם בנצרות, שלא פעם רדפו בני דתות אחרות רדיפות קנאיות ורצחניות.

יש הטוענים כי מצוות התורה המדברות על מלחמת החורמה שיש להילחם בפולחנים הזרים מכוונות לעבודות האלילים של תקופת המקרא, בעוד שבין שלוש הדתות המונותיאיסטיות, למרות ההבדלים ביניהן, יש בסיס להבנה משותפת.

למרות טענות אלה קל להתרשם כי בקרב היהודים הדתיים האורתודוכסיים קיימת סלידה עמוקה מכל דבר המזכיר לנו דת אחרת.

זו אינה האופציה היחידה עבור אדם בעל רגש דתי עז. לפנינו מנשר של התארגנות ירושלמית לקירוב ההבנה הבין-דתית, ואפילו לקיום תפילות של שלוש הדתות במרחב משותף, ר"ל...

 `אָמֵן` הוא משכן, רוחני וארצי כאחד, שמזמין את בני שלוש הדתות, שחולקות אהבה משותפת לירושלים, ואת כל מי שליבו חפץ לפגוש זה את זו במרחב של תפילה.

`אָמֵן` מבקש להראות שאפשר, למרות כל הקשיים הגשמיים וחרף כל המכשולים הארציים, ליצור מציאות אחרת. לא בעתיד, ולא בחלום ולא בתקווה – אלא כאן ועכשיו, על פני האדמה, בעיר אותה חלמו נביאיּ שלוש הדתות. מציאות שנשענת על הנבואה "כי ביתי בית תפילה יקרא לכל העמים", ויונקת השראה ממסורות עתיקות יומין של שיתוף ומפגש.

`אָמֵן` הוא שיאו של תהליך בן כשנה, בו נפגשו בירושלים מנהיגים דתיים וראשי קהילות יהודים, מוסלמים ונוצרים כדי ללמוד יחד על עולם התפילה הייחודי לכל מסורת ולכל אחד מהחברים. יחד, הם שיתפו, דנו, גיבשו, עיצבו והקימו בית תפילה משותף לכל המאמינים.

`אָמֵן` הוא פרי שיתוף פעולה יוצא דופן בין קהילת ציון, מנהיגי דת נוצרים ומוסלמים ופסטיבל מקודשת 2016 מבית עונת התרבות בירושלים, שהחליטו שאמנות ואמונה צריכות ויכולות לחיות ולהפרות זו את זו תחת קורת גג אחת.

קבוצת המייסדים מאמינה שאפשר וחשוב לשלב כוחות של יצירה ואמונה כדי ליצור תרכובת שיש ביכולתה להשפיע כאן ועכשיו.

אמן שנצליח. בואו, הצטרפו אלינו.

הללויה, אינשאללה, אמן!