אקטואליה בגרוש  שופטים - ט"ו | מני גל

מאת: מני גל ת.פרסום: 26/05/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

סיפור שמשון מתרחש בחבל פלשת, חבל ארץ שגם בימינו משמש זירת התכתשות בין שני עמים. הפיתוי לחפש בסיפור המקראי רמזים אקטואליים לימינו – גדול מאד. עם קצת חיוך נוכל לעשות קישורים וחיבורים בין אז לעתה.

אז פלשתים, והיום פלשתינאים. לא נרחיב כאן ולא נתאר את השתלשלות השם `פלשתים` לאורך הדורות, וכיצד בחרו בו ערביי ארץ ישראל כשם לאומי. כמה מהם יודעים, כי הפלשתים היו עם זר, שפלש לארץ כנען עם תרבות אחרת, והתנגש פה עם תושבי הארץ? תולדותיהם של שמות עמים הם לפעמים מוזרים, ואם נחשוב על שם העם שלנו, העם העברי (עוד לפני שהפכנו ליהודים), הרי שגם אנו נושאים עמנו איזו חטוטרת, המזכירה לנו ולעמים סביבנו כי אנו הגענו `מֵעֵבֶר`, כלומר – גם אנו זרים.

מן הצד העברי – צרעה ואשתאול (היום קיבוץ ומושב), ומן הצד הפלשתי – אשקלון ועזה. היום אשקלון אצלנו ועזה אצלם, אבל שתי ערים אלה קשורות בקשר גורלי מטריד. כשבעזה קופץ הפיוז – באשקלון לא מצליחים לישון.

וַיֵּלֶךְ שִׁמְשׁוֹן, וַיִּלְכֹּד שְׁלֹשׁ מֵאוֹת שׁוּעָלִים, וַיִּקַּח לַפִּדִים, וַיֶּפֶן זָנָב אֶל זָנָב, וַיָּשֶׂם לַפִּיד אֶחָד בֵּין שְׁנֵי הַזְּנָבוֹת בַּתָּוֶךְ, וַיַּבְעֶר אֵשׁ בַּלַּפִּידִים, וַיְשַׁלַּח בְּקָמוֹת פְּלִשְׁתִּים, וַיַּבְעֵר מִגָּדִישׁ וְעַד קָמָה וְעַד כֶּרֶם זָיִת. וַיֹּאמְרוּ פְלִשְׁתִּים: מִי עָשָׂה זֹאת? וַיֹּאמְרוּ: שִׁמְשׁוֹן חֲתַן הַתִּמְנִי, כִּי לָקַח אֶת אִשְׁתּוֹ, וַיִּתְּנָהּ לְמֵרֵעֵהוּ. וַיַּעֲלוּ פְלִשְׁתִּים, וַיִּשְׂרְפוּ אוֹתָהּ וְאֶת אָבִיהָ בָּאֵשׁ.

חבל פלשת הוא חבל ארץ דליק, לכל הדעות. לא צריך יותר משלוש מאות שועלים כדי להבעיר את השטח, מגדיש ועד קמה ועד כרם זית. העזתים של היום מתקשים לארגן כמויות כאלה של שועלים, והם מבעירים את הגדיש והקמה שלנו באמצעות בלוני תבערה ונפץ, מה שמקלקל עבורנו קצת את ההנאה משימוש בציוד זה לימי הולדת.

וַיֹּאמֶר שִׁמְשׁוֹן: בִּלְחִי הַחֲמוֹר, חֲמוֹר חֲמֹרָתָיִם, בִּלְחִי הַחֲמוֹר הִכֵּיתִי אֶלֶף אִישׁ!

ויאמר בני גנץ: צה"ל בפיקודי התנקש ברמטכ"ל חמאס אחמד ג`עברי, הפציץ מטרות טרור ברצועת עזה, והרג 1,364 מחבלים.

כלום לא השתנה מאז?