בימים ההם אין מלך בישראל איש הישר בעיניו יעשה - שופטים י"ז | עופר בורין

מאת: עופר בורין התמונה pixabay ת.פרסום: 27/05/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

הפרק הזה כולל את המשפט הבא:
ו בַּיָּמִ֣ים הָהֵ֔ם אֵ֥ין מֶ֖לֶךְ בְּיִשְׂרָאֵ֑ל אִ֛ישׁ הַיָּשָׁ֥ר בְּעֵינָ֖יו יַעֲשֶֽׂה ׃ 
ראינו לכל אורך ספר שופטים שבני ישראל היו מחולקים לשבטים.
כל כמה שנים קם שופט, מאיזשהו שבט, והוביל את העם (או חלקו) לניצחון צבאי על אויבים שונים, ואח"כ נעלם והעם ממשיך להתנהל ללא שלטון מרכזי, ללא מלך.
המלך אמור להיות אלוהים, כפי שאומר גדעון – לא אני אהיה לכם למלך, אלוהים הוא המלך שלכם.
אבל מסתבר שזה לא עובד.

התנ"ך בוחר סיפור קטן, כמעט שולי, ועליו הוא כותב: בַּיָּמִ֣ים הָהֵ֔ם אֵ֥ין מֶ֖לֶךְ בְּיִשְׂרָאֵ֑ל אִ֛ישׁ הַיָּשָׁ֥ר בְּעֵינָ֖יו יַעֲשֶֽׂה

הסיפור הוא על אחד בשם מיכה (המכונה מיכיהו), גנב קטן שגנב את כספי אמו.
הוא נתפס בקלקלתו, אמו מוותרת לו, ואז בחלק מהכסף שגנב, הוא מקים פסל ליהוה.
בנוסף הוא ממנה, תמורת תשלום כספי, עובר אורח משבט לוי, ככוהן למזבח הפרטי אותו בנה.

זה הסיפור שהתנ"ך בוחר בו, כסיפור שעליו נכתב: "בימים ההם אין מלך בישראל, איש הישר בעיניו יעשה".

האם הכוונה כאן היא שכדי שלא "איש הישר בעיניו יעשה" צריך מלך?
האם הכוונה ב "אין מלך בישראל" היא שאין מלך במובן הפשוט של המילה?
מה כבר מיכה עשה? לקח כסף מאמו ובנה פסל בביתו? על זה כותבים משפט כזה חמור?
האם כולם היו כמו מיכה?
האם מיכה גנב כסף רב מאנשים אחרים?
האם המיכה הזה היה מנהיג של קבוצה גדולה?

כמובן שלא!

אני חושב, שהמשפט הזה הוא משפט מפתח באפיון של עם ישראל כעם של שבטים שלא מצליח להפוך לעם עם קוד מאחד.
בימים ההם אין מלך בישראל שווה בעיני ל "בימים ההם וגם היום אין מוסר בישראל".
איש הישר בעיניו יעשה שווה בעיני ל "איש הישר בעיניו יעשה ועושה גם היום".

מה רואה איש שרואה רק ישר וקדימה?
הוא לא רואה את אחוריו, את ההיסטוריה שלו. הוא לא רואה את צדדיו, את האנשים האחרים, הוא לא רואה מעליו – אין לו אלוהים, הוא לא רואה את האדמה עליה הוא דורך ואולי חושב שהוא מנותק מכוח הכובד – הוא רואה קצת קדימה ותו לא, כך שאם יש תהום לפניו, הוא כנראה ייפול וימות!

הבעיה איננה מלך. 
הציפייה היא שיהוה ימלוך על ישראל, שתורת משה תהייה זו שלפיה ינהגו האנשים וזה פשוט לא עובד. גם השופטים שאבו את כוחם מהדת, מהכוהן הגדול.
כדי לקיים חברה יציבה, עם חזון משותף, שיחזיק לאורך זמן, לא ניתן לבסס אותה על ענייני דת. זה לב הטיעון הדורש הפרדת הדת מהמדינה.

טועים לחשוב שהפרדת הדת מהמדינה היא נושא שבא לפגוע בדתיים – ולא היא. להיפך – חיבור הדת למדינה גורם לדת להפוך לעניין "פוליטי" המנוהל ע"י "מאכערים" שכל מטרתם אינה אלא להגדיל את ערך העולם הדתי באמצעות כסף.

מיכה הוא דוגמא נפלאה לכך – הוא לוקח איש משבט לוי, וממנה אותו לכוהן במזבח הפרטי שלו תמורת כסף! הפולחן הדתי מתחבר לכסף ובכך מאבד את כל מהותו המוסרית:

י וַיֹּאמֶר֩ ל֨וֹ מִיכָ֜ה שְׁבָ֣ה עִמָּדִ֗י וֶֽהְיֵה־לִי֮ לְאָ֣ב וּלְכֹהֵן֒ וְאָנֹכִ֨י אֶֽתֶּן־לְךָ֜ עֲשֶׂ֤רֶת כֶּ֨סֶף֙ לַיָּמִ֔ים וְעֵ֥רֶךְ בְּגָדִ֖ים וּמִחְיָתֶ֑ךָ וַיֵּ֖לֶךְ הַלֵּוִֽי ׃ יא וַיּ֥וֹאֶל הַלֵּוִ֖י לָשֶׁ֣בֶת אֶת־הָאִ֑ישׁ וַיְהִ֤י הַנַּ֨עַר֙ ל֔וֹ כְּאַחַ֖ד מִבָּנָֽיו ׃ יב וַיְמַלֵּ֤א מִיכָה֙ אֶת־יַ֣ד הַלֵּוִ֔י וַיְהִי־ל֥וֹ הַנַּ֖עַר לְכֹהֵ֑ן וַיְהִ֖י בְּבֵ֥ית מִיכָֽה ׃ יג וַיֹּ֣אמֶר מִיכָ֔ה עַתָּ֣ה יָדַ֔עְתִּי כִּֽי־יֵיטִ֥יב יְהוָ֖ה לִ֑י כִּ֧י הָיָה־לִ֛י הַלֵּוִ֖י לְכֹהֵֽן

מיכה חושב שיהוה ייטיב עמו כי יש לו כהן בבית! הוא קנה כהן בכסף ומצפה להטבה מיהוה. זה לא עבד אז למיכה, וזה לא יעבוד היום למדינת ישראל.

ולעניין נוסף – על מעשים שיש בהם עבודה זרה שעושה מיכה בביתו, עם כספו שלו, מבלי שיגזול אותו מאיש אחר – כתוב: איש הישר בעיניו יעשה.
ואצלנו, היום, כששר אוצר ישב בכלא, נשיא מדינה ישב בכלא, ראש ממשלה הורשע, מספר רב של מנהיגים דתיים הורשעו וישבו בכלא, כשראש ממשלה עושה בכספי ציבור כבשו והוא מואשם בשוחד, מירמה והפרת אמונים (בכפוף לשימוע כמובן) , כשסוחרי הכסף (בנקאים, מנהלי חברות ביטוח ופנסיה) לוקחים לעצמם בונוסים של מיליוני שקלים בשנה ללא בושה, כשנכסי מדינה ומשאבי הטבע שלה מחולקים בין מספר קטן של אנשים ולמעשה נגזלים מכלל הציבור, כשהמדינה שולחת את חייליה לקרב ושוכחת לנהל מהלכים מדיניים במטרה לנסות למנוע את המלחמה הבאה, כשהפערים בחברה הופכים לגדולים ביותר בכל העולם המערבי, ועוד ועוד ועוד – מה נאמר?

פרק קטן ופסוק אחד קטן בתוכו מספרים את כל הסיפור.

איך יוצאים מכל זה?
צריך לבנות אמנה חברתית חדשה בישראל וצריך להפריד את הדת מהמדינה וצריך לקבל הכרעות כואבות על גבולות המדינה וצריך להקים מתוכנו מנהיגות ראויה וצריך לחדול מהשדים השבטיים.

זה אפשרי.