על בדידותו של הגיבור - שופטים ט"ז | מני גל

מאת: מני גל התמונה PIXABAY ת.פרסום: 27/05/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

חז"ל לא תורמים הרבה לדמותו של שמשון. חלק ממדרשי חז"ל אודותיו מפליגים בגוזמאות אודות כוחו וגודלו של הענק הזה, גוזמאות שרבה בר בר חנה לא היה מתבייש בהן. על פי שניים ממדרשים פנטסטיים אלה היה רוחב כתפיו של שמשון שישים אמה, מה שאיפשר לו לשאת את שערי עזה על כתפיים רחבות אלה, ובכוחו הרב הוא עקר את הרי צרעה ואשתאול וטחנם זה בזה. נו, טוב...

מדרש אחד מעניין נותן לנו מבט מיוחד על דמותו יוצאת הדופן של שמשון.

אמר רב, אמר שמשון לפני הקב"ה: רבש"ע, זכור לי עשרים שנה ששפטתי את ישראל, ולא אמרתי לאחד מהם העבר לי מקל ממקום למקום" (תלמוד בבלי, סוטה).

כבר שאלנו את עצמנו מדוע כונה שמשון בתואר `שופט`. השופטים האחרים היו, כמתואר בספר שופטים, מנהיגים צבאיים לשעה, שבעקבות הצלחתם בשדה הקרב קיבלו מהעם את הסמכות לשלוט בו גם בימי שלום, ושליטה זו באה לידי ביטוי באותם הימים גם בישיבה בדין, בשיפוט. שמשון לא היה כזה. הוא לא ארגן את העם למלחמה. להפך, מלחמותיו בפלשתים היו לצנינים בעיניהם של בני ישראל, שחששו מתגובת הפלשתים. הם אף הסגירו את עושה הצרות לאויביהם, כדי להינצל מנחת ידם. הפסוק `והוא שפט את ישראל עשרים שנה`, שכבר הוזכר בדברי בפרק קודם, הוא, אולי, תוספת של עורך מאוחר, שרצה להצדיק את כלילתו של סיפור שמשון בקובץ סיפורי השופטים.

רב, שהיה מאחרוני התנאים ומראשוני האמוראים של בבל, סבור גם הוא, ששמשון לא שופט רגיל היה. על פי רב, מודע היה שמשון לבדידותו בקרב בני ישראל, ואף לא חפץ להיות מנהיג של שבט או שבטים. לא היו לו כל ציפיות מבני עמו, ומלחמתו בפלשתים לא היתה משימה לאומית כלל.

הערתו המעניינת של רב מקלה עלינו לקבל את דמותו של שמשון ואת מעשיו, שכן הערה זו משחררת אותנו מלשפוט את שמשון כמנהיג לאומי. אם נשוב לבחון את הרקע ההיסטורי העולה מפרקי שמשון, ניווכח כי הקרקע לא היתה בשלה עדיין למרי מאורגן של בני ישראל נגד הפלשתים. שליטתם של הפלשתים בחבל פלשת, שבו חיו גם בני עמנו, היתה מוחלטת. על רקע זה אפשר להבין את דמותו של שמשון, לא כמנהיג מרד, אלא כמי שמתגרה בפלשתים, פוגע בהם פגיעה קשה, וכל זאת במבצע יחיד, שלא קיבל כל גיבוי מבני עמו. האתגר של השתחררות מעול פלשתים יידחה לדורות הבאים, לזמן בו יצליחו בני ישראל להעמיד מעליהם מלך אחד, מלך שיידע כיצד מקימים צבא של ממש, שמסוגל לקחת על עצמו יותר מפעולות גרילה. ובינתיים, מסביב למדורה, יישבו זקני השבטים ויספרו את נפלאות הענק האימפולסיבי, שהראה להם, לפלשתים השנואים, מאיפה משתין הדג...