איזה יחס מגיע לפילגש?  שופטים י"ט  |מני גל

מאת: מני גל, הציור ג'יימס טיסו ת.פרסום: 02/06/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

נתחיל בשאלה חשובה: מהי משמעות המונח `פילגש` במקרא? לא נוכל ללמוד על כך מגלגולי המשמעות של המונח בתקופות מאוחרות יותר. לומר שפילגש היא אישה שנלקחה ללא כתובה וקידושין זה אנכרוניזם, השואב את מושגיו ממנהגי תקופת המשנה. אחת ההגדרות היותר מתאימות למונח המקראי היא, ככל הנראה: `פילגש - מקור המילה ביוונית, שם משמעה אישה שאינה גברת הבית, אבל מעמדה גבוה יותר ממעמד שפחה`. למעמד הפילגש משמעות, למשל, בדיני ירושה, ולבניה מעמד נחות יותר ממעמדם של בני האישה הראשונה, ולהם זכויות ירושה נחותות יותר. בני שפחות הם בעצמם עבדים לבעל הבית, כלומר מעמדם נמוך אף ממעמדם של בני הפילגשים.

נזכור כי אפילו האישה הראשונה, מעמדה (במקרא, וגם ביהדות בית שני, המשנה והתלמוד) נחות למדי, בהשוואה למעמדו של בעלה. המחשה למעמד הפילגש אנו מקבלים בבירור מסיפור אברהם, שרה והגר. בנה של הגר, כל עוד הוא בן יחיד לאברהם, מעמדו מובטח לו, שכן הוא נחשב כאילו בנה של שרה הוא; אך מרגע שנולד יצחק, הופך ישמעאל, בן הפילגש, למיותר ולמאיים על מעמד הבן החדש, והוא מגורש אל המדבר. גם בני זלפה ובלהה, פילגשי יעקב, שהן גם שפחותיהן של לאה ורחל, מעמדם נחות ממעמדם של בני לאה ורחל.

מהמסופר במעשה פילגש בגבעה קשה ללמוד על היחס שהמקרא מצפה מבעלים לגבי פילגשיהן. הזקן, המארח את האיש הלוי ואת פילגשו, נאמן למצוות הכנסת האורחים יותר מאשר לשלומן ולביטחונן של הפילגש, ואף של בתו. שתיהן חשובות בעיניו פחות מאשר חיי האורח הזכר שלו, והוא מציע להוציא את השתיים אל בריוני הגבעה, וכל זאת כדי להגן על האורח שלו.

בחירתו של הלוי להוציא את הפילגש החוצה, ולהפקירה לאונס אכזרי של המקומיים, היא בחירה, המונעת גם מהפחד המובן מאליו ממה שעלול לקרות אם לא ימצא דרך כלשהי לפייס את הקהל המרושע שמחוץ לבית, אך גם מההירארכיה המוטבעת בדמו, שבה מעל לכל נמצא אדוני הבית, המארח, ואחריו, בסדר יורד, נמצאים הלוי האורח, בת המארח, ואחרונה – הפילגש של האורח.

תגובתו של הלוי למותה של פילגשו היא מזעזעת, ולא רק בשל הפגיעה בגווייה של הקרבן שלא חטא בכלום, אלא גם בשל יחסו אליה כאל רכושו, שנפגע על ידי זרים.

דמו לעצמכם סיום אחר לסיפור: הפילגש הנאנסת שורדת את ליל הבלהות, ולא נופחת את נשמתה. איך היה מגיב אז בְּעָלֶיהָ?