ספר שפטים - שופטים כ"א | עופר בורין

מאת: עופר בורין התמונה PIXABUY ת.פרסום: 03/06/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

הפרק האחרון בספר שופטים, שעכשיו, לאחר שהשלמתי קריאה רצופה של כל 21 הפרקים שלו, הייתי מציע שייקרא ספר שפטים, מלשון: עונשים כבדים, אסונות: 
שמות יב יב ( ה` למשה ואהרון):
יב וְעָבַרְתִּ֣י בְאֶֽרֶץ־מִצְרַיִם֮ בַּלַּ֣יְלָה הַזֶּה֒ וְהִכֵּיתִ֤י כָל־בְּכוֹר֙ בְּאֶ֣רֶץ מִצְרַ֔יִם מֵאָדָ֖ם וְעַד־בְּהֵמָ֑ה וּבְכָל־אֱלֹהֵ֥י מִצְרַ֛יִם אֶֽעֱשֶׂ֥ה שְׁפָטִ֖ים אֲנִ֥י יְהוָֽה ׃

פרק הסיום מסתיים במשפט, שהוא המוטו בפרקיו האחרונים של הפרק:
כה בַּיָּמִ֣ים הָהֵ֔ם אֵ֥ין מֶ֖לֶךְ בְּיִשְׂרָאֵ֑ל אִ֛ישׁ הַיָּשָׁ֥ר בְּעֵינָ֖יו יַעֲשֶֽׂה ׃

לרגע נסקור את המעשים ה"ישרים" שבפרק הזה:
1. כזכור מהפרק הקודם, שבט בנימין הושמד ע"י שאר השבטים. נותרו ממנו רק 600 לוחמים. השבטים נבהלים ממצב שבו שבט בנימין ייכחד ובוכים על כך לאלוהים, מבלי לקחת על עצמם שמץ של אחריות למצב הנורא אליו הגיעו.
2. כפתרון, הם מחליטים לתת ל 600 הלוחמים נשים בתולות כדי שיוכלו לחדש את השבט האומלל. מאיפה לעזאזל מביאים 600 בתולות? הרי נשבענו שלא לתת מבנותינו לאנשי בנימין? מטכסים עצה ומוצאים פתרון שהוא בעצמו טירוף מוסרי מזעזע – הולכים ל"יבש גלעד", שמשם לא נשלחו לוחמים למלחמת האחים, ולכן הם לא כלולים בשבועת האיסור לתת בנות לשבט בנימין. נלחמים באנשי יבש גלעד, מוציאים מהם את כל הבתולות (מעניין איך המופרעים האלה בדקו מי בתולה ומי לא) ואת שאר אנשי יבש גלעד – הורגים (איך לא?).
3. אוקיי – המצב השתפר, מצאנו 400 בתולות ל 600 גברים. חסרות עוד 200 בתולות לאיזון המשוואה. מה עושים? דרך אחת, שכלל לא עלתה על דעתם, היא להרוג 200 מאנשי בנימין ובכך לאזן את המשוואה. דרך שנייה, בה בחרו ה"גאונים" היא למצוא עוד 200 בתולות ולתת אותן לאנשי בנימין. ובכן, הנה צץ במוחם המעוות רעיון – יש מנהג, של בנות שילה, פעם בשנה לצאת במחולות בשדות ובכרמים. הלכו לאנשי בנימין ואמרו להם – תארבו לבנות שילה ותחטפו מהן 200 ותינשאו להן (לא להאמין, אבל זה באמת מה שכתוב):
כא וּרְאִיתֶ֗ם וְהִנֵּה אִם־יֵ֨צְא֥וּ בְנוֹת־שִׁילוֹ֮ לָח֣וּל בַּמְּחֹלוֹת֒ וִֽיצָאתֶם֙ מִן־הַכְּרָמִ֔ים וַחֲטַפְתֶּ֥ם לָכֶ֛ם אִ֥ישׁ אִשְׁתּ֖וֹ מִבְּנ֣וֹת שִׁיל֑וֹ וַהֲלַכְתֶּ֖ם אֶ֥רֶץ בִּנְיָמִֽן ׃

יש הקושרים, למרבה הזוועה, את אישור החטיפה של בנות שילה ביוצאן לכרמים, עם חג האהבה בטו` באב.
זהו, נפתרה הבעיה, המשוואה 600 גברים = 400 בתולות מיבש גלעד + 200 חטופות משילה אוזנה, שבט בנימין ניצל, אפשר לחזור לשגרה:
כד וַיִּתְהַלְּכ֨וּ מִשָּׁ֤ם בְּנֵֽי־יִשְׂרָאֵל֙ בָּעֵ֣ת הַהִ֔יא אִ֥ישׁ לְשִׁבְט֖וֹ וּלְמִשְׁפַּחְתּ֑וֹ וַיֵּצְא֣וּ מִשָּׁ֔ם אִ֖ישׁ לְנַחֲלָתֽוֹ ׃

שופטים או שפטים – תשפטו אתם!
=====
והערה אחרונה: מקובל לחשוב שספר שופטים כולו נועד להכין אותנו לצורך במלך שיעשה סדר. 
אני אומר, שספר שופטים נועד לעוד משהו.
מלך ושלטון חזק ומרכזי הם חשובים, אבל הם לא מונעים ריקבון חברתי. 
חברה בריאה חייבת להיות מושתתת על ערכים וחזון משותפים ומוסכמים שבתוכם, שלטון מרכזי וחזק אחראי לביטחון, חינוך, בריאות, משפט, חוקים, אכיפה וכו`.
כאשר החברה שבטית ואין חזון וערכים משותפים, שום מלך או שלטון מרכזי, לא יוכלו לעצור את הכאוס, את ה"תוהו ובוהו".