סיפורה של יבש גלעד  - שמואל א' י"א  | מני גל  

מאת: מני גל,https://bibleatlas.org/jabesh-gilead.htm ת.פרסום: 19/06/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

את יבש גלעד הכרנו מהסיפור המוזר של פילגש בגבעה. אותה עיר ממזרח לירדן, בתחומי שבט מנשה, עברה זעזוע רציני באותה פרשה.

וְהִנֵּה לֹא בָא-אִישׁ אֶל-הַמַּחֲנֶה, מִיָּבֵישׁ גִּלְעָד--אֶל-הַקָּהָל. וַיִּתְפָּקֵד, הָעָם; וְהִנֵּה אֵין-שָׁם אִישׁ, מִיּוֹשְׁבֵי יָבֵשׁ גִּלְעָד. וַיִּשְׁלְחוּ-שָׁם הָעֵדָה, שְׁנֵים-עָשָׂר אֶלֶף אִישׁ--מִבְּנֵי הֶחָיִל; וַיְצַוּוּ אוֹתָם לֵאמֹר, לְכוּ וְהִכִּיתֶם אֶת-יוֹשְׁבֵי יָבֵשׁ גִּלְעָד לְפִי-חֶרֶב, וְהַנָּשִׁים, וְהַטָּף. וְזֶה הַדָּבָר, אֲשֶׁר תַּעֲשׂוּ: כָּל-זָכָר, וְכָל-אִשָּׁה יֹדַעַת מִשְׁכַּב-זָכָר--תַּחֲרִימוּ. וַיִּמְצְאוּ מִיּוֹשְׁבֵי יָבֵישׁ גִּלְעָד, אַרְבַּע מֵאוֹת נַעֲרָה בְתוּלָה, אֲשֶׁר לֹא-יָדְעָה אִישׁ, לְמִשְׁכַּב זָכָר; וַיָּבִאוּ אוֹתָם אֶל-הַמַּחֲנֶה שִׁלֹה, אֲשֶׁר בְּאֶרֶץ כְּנָעַן. וַיִּשְׁלְחוּ, כָּל-הָעֵדָה, וַיְדַבְּרוּ אֶל-בְּנֵי בִנְיָמִן, אֲשֶׁר בְּסֶלַע רִמּוֹן; וַיִּקְרְאוּ לָהֶם, שָׁלוֹם. וַיָּשָׁב בִּנְיָמִן, בָּעֵת הַהִיא, וַיִּתְּנוּ לָהֶם הַנָּשִׁים, אֲשֶׁר חִיּוּ מִנְּשֵׁי יָבֵשׁ גִּלְעָד.

במילים אחרות: אנשי יבש לא השתתפו במלחמה האכזרית שניהלו שבטי ישראל כנגד אנשי בנימין. כל אנשי העיר, פרט לארבע מאות בתולות, נרצחו כעונש על ההשתמטות מהמלחמה. הבתולות נמסרו לאותם שש מאות לוחמי בנימין ששרדו את הזוועה, כמחוות פיוס בין שבטי ישראל לבנימין. זו היתה הדרך להציל את השבט מכליה מוחלטת, שכן נשים מבנימין לא שרדו את מלחמת האזרחים הנוראה.

השם  `יבש` שרד, ככל הנראה, בשמו של ואדי יאבס שממזרח לירדן.

אם כן, מיהם אנשי יבש גלעד של ימי ראשית המלוכה של שאול? למלבי"ם הסבר מעניין. הוא אומר כי חלק מבני בנימין, שנשאו להם את נשות יבש גלעד, ירשו את נחלות משפחותיהן שממזרח לירדן. לפי הסבר זה היו אנשי יבש גלעד בימי שאול קרובי משפחה של שבט בנימין.

היענותו של שאול לקריאת המצוקה של אנשי יבש גלעד מובנת, על פי הסבר זה, על רקע הקשרים המשפחתיים בין שבטו לאותה עיר שממזרח לירדן.

נשוב לפרשת פילגש בגבעה. מדוע לא הצטרפו אנשי יבש גלעד למלחמת ההשמד שקרא כל שבטי ישראל על שבט בנימין? נוסיף הסבר אפשרי משלנו: אולי אנשי יבש גלעד היו בעצמם בני בנימין, שנדדו מנחלתם הקטנה שבהרי יהודה, והתיישבו לצד חצי המנשה באותה ארץ ממזרח לירדן, ארץ שמדי פעם הותקפה או נכבשה על ידי העמונים?

יבש גלעד תופיע פעם נוספת בסיפור מותם של שאול ובניו על הגלבוע. הם, מכל ישראל, שמרו לו חסד מאותם ימים בהם הציל אותם מידי העמונים, והם נותנים לו כבוד אחרון , וקוברים אותו אצלם.

וכך, אותה עיר מרוחקת, המצויה באזור עוין תחת השפעה עמונית, זוכה במקום כבוד בתולדות ארץ ישראל.