מדרג הנבואה - שמואל א' י"ט  |מני גל

מאת: מני גל התמונה PIXABAY ת.פרסום: 29/06/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

וַיִּשְׁלַח שָׁאוּל מַלְאָכִים לָקַחַת אֶת דָּוִד, וַיַּרְא אֶת לַהֲקַת הַנְּבִיאִים נִבְּאִים, וּשְׁמוּאֵל עֹמֵד נִצָּב עֲלֵיהֶם, וַתְּהִי עַל מַלְאֲכֵי שָׁאוּל רוּחַ אֱלֹהִים, וַיִּתְנַבְּאוּ גַּם הֵמָּה.

שאול שולח מלאכים, כלומר שליחים, לאסור את דוד או להמיתו. שלוש פעמים מנסה שאול את הדבר, ושלוש פעמים הוא נעצר בדרך פלאית. שליחי שאול פוגשים להקת נביאים בעת התנבאות, והחוויה הנבואית משתלטת גם עליהם, על השליחים. במקום למלא את צו המלך ולאסור את דוד, הם מתמסרים לחוויה הרוחנית המוזרה הזאת. גם שאול מנסה בעצמו לפגוע בדוד, ואותו מחסום בולם גם אותו, אולי בדרך משפילה ומבזה. מה היתה ההתנבאות הזאת, מה היה המסר שלה, ובמה היה כוחה לעצור את תכנית שאול להמית את דוד? הנה דבריו של מלבי"ם:

`ושמואל עומד ניצב עליהם` - מבואר אצלי, שיש הבדל בלשון בין עמידה ובין התייצבות, שעמידה הוא רק הֵפֶךְ הישיבה או השכיבה וההליכה, אבל ההתייצבות היא העמידה שצריכה כוח וחיזוק להיות נשאר על עמדו, כמו לפני גדול, לפני בעל ריבו, ובא גם כן על הממונה ומשגיח על דבר, כמו `לנערו הניצב על הקוצרים` (רות ב` ה`). והנה כל הנביאים בעת חול עליהם הנבואה, נפלו על פניהם, ואיבריהם מתמוטטים מרוב החרדה, לבד שמואל, (ש)היה גדול במעלתו ... ניצב עליהם, ומשפיע עליהם שפע הנבואה. הוא היה המקור שממנו שאבו, הוא היה הנר שממנו הודלקו נפשותיהם באור האלוהי הגדול, והשפע הגדול הזה שהיה שלם בין מצד המשפיע, שהיה עומד כנ``ל, בין מצד המקבלים, שהיו להקת הנביאים כולמו, שלפי רוב הקהל האלוהיים התרבה הקדושה וההארה, בין מצד הקשר שבין המשפיע והמקבלים, שהיה ניצב עליהם, וממשיך מן המקור אל פלגיו. על ידי כן הודלקו גם הניצוצות הטמונות בנפשות מלאכי שאול, ויתנבאו גם המה (במדרגה קטנה, שזה גדר מתנבא בהתפעל כנ``ל סי` י``ח) ועל ידי כן לא פנו עוד אל אזהרת שאול לקחת את דוד .

תמצית דבריו של מלבי"ם: א. היתה שם הירארכיה של כוח רוחני – שמואל מעל כולם, להקת הנביאים מתחתיו, ואחרונים – מלאכי שאול. ב. שמואל, שעוצמתו הרוחנית היתה גבוהה במיוחד, מסוגל היה לעמוד זקוף בעת החוויה הנבואית, בעוד שהאחרים נפלו על פניהם והתגלגלו על הקרקע מרוב אימה. ג. שפע הנבואה, יהיה תוכנו אשר יהיה, זרם מהאל דרך שמואל והנביאים עד למלאכי שאול. ד. בנפשות כולנו ישנן ניצוצות, ואלה מסוגלות, בתנאים מיוחדים, להידלק באור נבואי. ה. המילה `מתנבא`, המעוצבת בבניין התפעל, מעידה על דרגה נמוכה יחסית של נבואה, זו הנבואה שהשתלטה על השליחים. ו. גם אם לא ידוע לנו מה היה תוכן הנבואה, השפעתה על השליחים היתה התעלמות מצו המלך להרוג את דוד.

נשים לב לפרט חשוב. שאול ושמואל נפגשים בפרק זה, אך שום דיאלוג אינו מתפתח ביניהם.

אותה חוויה קשה, של מחסום רוחני-אלוהי, המונע ממנו לפגוע פיסית בדוד, צריכה היתה ללמד את שאול, כי דוד הוא בחיר אלוהים בחסות הנביא הגדול שמואל. אבל שאול הוא אנושי ומורכב, כמו בספרות טובה, והוא ימשיך ללכת בעקבות רגשותיו הקשים, גם אם לבו יאמר לו כי לדרך זו אין תוחלת.