סמטוחה בחבל פלשת - שמואל א' כ"ג | מני גל

מאת: מני גל התמונה PIXABAY עיבוד תמונה יונה ארזי ת.פרסום: 07/07/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

הפלישתים עשו רושם של עם מאורגן. יש להם חמש ערי-ממלכה, נשלטות על ידי סרנים, יש להם רכב ברזל, ובראשית מלכות שאול הם הצליחו לגייס צבא ענק, ועלו למלחמה עם צבא שאול בחבל בנימין. כך מספר שם התנ"ך: וּפְלִשְׁתִּים נֶאֶסְפוּ לְהִלָּחֵם עִם יִשְׂרָאֵל, שְׁלֹשִׁים אֶלֶף רֶכֶב וְשֵׁשֶׁת אֲלָפִים פָּרָשִׁים, וְעָם כַּחוֹל אֲשֶׁר עַל שְׂפַת הַיָּם לָרֹב.

הקרב ההוא הסתיים בניצחון מובהק של צבא שאול, אשר חזר והשתלט על השטח שהיה כבוש לפני כן על ידי הפלישתים.

והנה כעת, בפרקנו, מסתבר כי מיליציות פלישתיות ממשיכות לחדור לתחום המושב של בני ישראל ולעשות צרות. לא מדובר כאן בצבא מול צבא. חלק מהפעולות התוקפניות הן מעשי שוד וביזה כנגד אזרחים:

הִנֵּה פְלִשְׁתִּים נִלְחָמִים בִּקְעִילָה, וְהֵמָּה שֹׁסִים אֶת הַגֳּרָנוֹת.

האתגר של התמודדות עם התוקפנות הפלישתית הזאת מתאים לדוד כמו כפפה ליד. יש לו צבא קטן, הנע במהירות ממקום למקום, מתחבא מפני שאול, ותוקף את מי שכדאי לתקוף. לצבא של דוד אי אפשר אפילו לקרוא `סיירת`. זו מיליציה, הנשמעת רק למפקד הישיר שלה. צבאו של דוד אינו עסוק בדיוק בהגנה על חבלי המולדת, אלא מנצל הזדמנויות לשוד וביזה, שיקיימו את עצמו מעת לעת; ואם פעולות אלה משרתות גם את האינטרס הלאומי, כלומר מצילות בני ישראל משודדים פלישתים – מה טוב.

וַיֵּלֶךְ דָּוִד וַאֲנָשָׁיו קְעִילָה, וַיִּלָּחֶם בַּפְּלִשְׁתִּים, וַיִּנְהַג אֶת מִקְנֵיהֶם, וַיַּךְ בָּהֶם מַכָּה גְדוֹלָה, וַיֹּשַׁע דָּוִד אֵת יֹשְׁבֵי קְעִילָה.

גם הפלישתים המותקפים אינם בדיוק צבא. הם רועים עדרים, ונעים איתם למסעות ביזה של הגרנות הישראליות. דוד המנצח נוהג את מקני הפלישתים המנוצחים. אלה יספקו מזון לחיילי דוד לתקופה הקרובה. מקרב האוכלוסיה הישראלית שניצלה בזכות מבצעי דוד יבואו עוד לוחמים מתנדבים, שיגדילו את המיליציה הדוידית.

דבר לא נאמר על מעורבותו של שאול המלך בסכסוכי השכנים שבחבל פלשת. שאול עסוק, במקום זה, ברדיפה אחר דוד.