על גורלן המר של דמויות משנה בתנ"ך - שמו"א כ"ה | דודו פלמה

מאת: כתיבה וציור דודו פלמה ת.פרסום: 11/07/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

מד) וְשָׁאוּל נָתַן אֶת מִיכַל בִּתּוֹ אֵשֶׁת דָּוִד: לְפַלְטִי בֶן לַיִשׁ אֲשֶׁר מִגַּלִּים.

מי היה מאמין שבסוף פרק כה ממש ככה בפסוק האחרון תמצא מקופלת טרגדיה אנושית מסעירה של אחת מדמויות המשנה הרבות הממלאות את תפקיד הטיח המחזיק את הקיר ממנו בנוי ספר הספרים. 
ותזכרו טוב את הפסוק הזה מד בשמואל א`, כי כמו האקדח של צ`כוב שתלוי על הקיר בשמואל ב` תבוא שעתו לפלוט את האיש פלטי בן ליש אל מחוץ לסיפור. הנה היה איש פלטי בן ליש שמו ואיננו עוד.
---

שמואל ב פרק ג
יד וַיִּשְׁלַח דָּוִד מַלְאָכִים אֶל אִישׁ בֹּשֶׁת בֶּן שָׁאוּל לֵאמֹר: תְּנָה אֶת אִשְׁתִּי, אֶת מִיכַל, אֲשֶׁר אֵרַשְׂתִּי לִי בְּמֵאָה עָרְלוֹת פְּלִשְׁתִּים. טו וַיִּשְׁלַח אִישׁ בֹּשֶׁת וַיִּקָּחֶהָ מֵעִם אִישׁ מֵעִם פַּלְטִיאֵל בֶּן לוש (לָיִשׁ). טז וַיֵּלֶךְ אִתָּהּ אִישָׁהּ הָלוֹךְ וּבָכֹה אַחֲרֶיהָ עַד בַּחֻרִים; וַיֹּאמֶר אֵלָיו אַבְנֵר לֵךְ שׁוּב וַיָּשֹׁב.

****

לפעמים אני חושב על דמויות המשנה המבליחות בתנ"ך להרף עין ונעלמות להן בערפילי האלמוניות הגואלים. פלטי בן ליש הוא אחד מהם. הלב יוצא אליו, איך הפך להיות כלי משחק במשחק המלכים המסיעים את דמויות המשנה כדי להקריב אותן במהלך מבריק על הלוח. חייל שחור מכה חייל לבן. ולפעמים הם אפילו מוקרבים לטובת איזו פעולה נעלמת מן העין שתלך ותתגלה רק בעתיד.

הלב נחמץ כאשר הוא נמוג בשמואל א פרק כה אל ערפילי הרקע המטושטשים ומבליח שוב כדמות טראגית ומרוסקת בשמואל ב פרק ג כאשר הוא מלווה את מיכל אשתו הנלקחת אל דוד, והוא הולך ובוכה עד בחורים. ושם כבר נמצא אבנר הפוקד עליו בקשיחות אדישה של בעל שררה לשוב אל ביתו. 

ופלטי בן ליש דנן בולע את דמעותיו בגרון חנוק, סב על עקביו ושב אל מקומו כשהוא גורר אחריו את עלבונו ואת עליבותו אל מעבר לגבעה ונעלם מהבמה. וזהו. והנה היה איש פלטי בן ליש שמו. ואיננו עוד.

****

תחלופנה שנים רבות ופלטי בן ליש עוד ישוב אלינו כקריין ברדיו שיאמר בקול בס-בריטון מרשים "והרי החדשות מפי פלטי בן ליש...", שבסופו של דבר יהגר לארה"ב שם ימות כאלמוני. ואני בטוח שכל זה כלל לא קשור לשם שקראו לו הוריו, אבל זהו כבר סיפור אחר לגמרי...

שחמט / חנוך לוין
---------------------

לאן הלך ילדי 
ילדי הטוב לאן 
חייל שחור מכה חייל לבן 
לא יחזור אבי 
אבי לא יחזור 
חייל לבן מכה חייל שחור 
בכי בחדרים ובגנים שתיקה 
המלך משחק עם המלכה 

ילדי שוב לא יקום 
לעולמים יישן 
חייל שחור מכה חייל לבן 
אבי בחשכה לא יראה עוד אור 
חייל לבן מכה חייל שחור 
בכי בחדרים ובגנים שתיקה 
המלך משחק עם המלכה 

ילדי שבחיקי עכשיו הוא בענן 
חייל שחור מכה חייל לבן 
אבי בחום ליבו 
עכשיו ליבו בקור 
חייל לבן מכה חייל שחור 
בכי בחדרים ובגנים שתיקה 
המלך משחק עם המלכה 

לאן הלך ילדי 
ילדי הטוב לאן 
נפלו חיל שחור וגם לבן 
לא יחזור אבי 
אבי לא יחזור 
ואין חייל לבן ואין שחור 
בכי בחדרים ובגנים שתיקה 
על לוח ריק רק מלך ומלכה