מעלילות צקלג - שמואל א' ל' | מני גל

מאת: מני גל התמונה 123RF ת.פרסום: 16/07/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

וַיְהִי בְּבֹא דָוִד וַאֲנָשָׁיו צִקְלַג בַּיּוֹם הַשְּׁלִישִׁי, וַעֲמָלֵקִי פָשְׁטוּ אֶל נֶגֶב וְאֶל צִקְלַג, וַיַּכּוּ אֶת צִקְלַג וַיִּשְׂרְפוּ אֹתָהּ בָּאֵשׁ, וַיִּשְׁבּוּ אֶת הַנָּשִׁים אֲשֶׁר בָּהּ מִקָּטֹן וְעַד גָּדוֹל, לֹא הֵמִיתוּ אִישׁ, וַיִּנְהֲגוּ, וַיֵּלְכוּ לְדַרְכָּם.

אני רק שאלה! בספר דברים פרק כ"ה נאמר: וְהָיָה בְּהָנִיחַ ה` אֱלֹהֶיךָ לְךָ מִכָּל-אֹיְבֶיךָ מִסָּבִיב, בָּאָרֶץ אֲשֶׁר ה` אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ נַחֲלָה לְרִשְׁתָּהּ – תִּמְחֶה אֶת-זֵכֶר עֲמָלֵק, מִתַּחַת הַשָּׁמָיִם; לֹא תִּשְׁכָּח. זו מצוה מהתורה, המורה לנו לא לשכוח, ולהשמיד את עמלק השמדה טוטאלית אחרי הכניסה לארץ כנען. אז מותר להשוות אותנו לעמלקים? אם נשווה, אנחנו לא נצא כל כך בסדר. הם תוקפים אותנו כדי לבזוז, ואינם הורגים סתם, ואנחנו? יש לנו מצוה קדושה מן התורה!

וַיִּשָּׂא דָוִד וְהָעָם אֲשֶׁר אִתּוֹ אֶת קוֹלָם, וַיִּבְכּוּ עַד אֲשֶׁר אֵין בָּהֶם כֹּחַ לִבְכּוֹת. וּשְׁתֵּי נְשֵׁי דָוִד נִשְׁבּוּ, אֲחִינֹעַם הַיִּזְרְעֵלִית וַאֲבִיגַיִל אֵשֶׁת נָבָל הַכַּרְמְלִי. וַתֵּצֶר לְדָוִד מְאֹד, כִּי אָמְרוּ הָעָם לְסָקְלוֹ, כִּי מָרָה נֶפֶשׁ כָּל הָעָם אִישׁ עַל בָּנָיו וְעַל בְּנֹתָיו, וַיִּתְחַזֵּק דָּוִד בַּיהוָה אֱלֹהָיו.

מה מביא את דוד להתחזק ולצאת למרדף אחר העמלקים? בחר את התשובה הנכונה:

א. כוח לבכות לא היה בו, לדוד, אבל כוח לצאת למלחמה עוד היה.
ב. דוד התגעגע לשתי נשותיו, שהיו גם הן בין השבויות אצל העמלקים.
ג. דוד פחד מזעם העם, והבין שאין לו בררה.
ד. אלוהים חיזק את דוד.
ה. כל התשובות נכונות.

וַיַּעַן כָּל אִישׁ רָע וּבְלִיַּעַל מֵהָאֲנָשִׁים אֲשֶׁר הָלְכוּ עִם דָּוִד, וַיֹּאמְרוּ: יַעַן אֲשֶׁר לֹא הָלְכוּ עִמִּי, לֹא נִתֵּן לָהֶם מֵהַשָּׁלָל אֲשֶׁר הִצַּלְנוּ, כִּי אִם אִישׁ אֶת אִשְׁתּוֹ וְאֶת בָּנָיו, וְיִנְהֲגוּ, וְיֵלֵכוּ. וַיֹּאמֶר דָּוִד: לֹא תַעֲשׂוּ כֵן, אֶחָי! אֵת אֲשֶׁר נָתַן יְהוָה לָנוּ, וַיִּשְׁמֹר אֹתָנוּ, וַיִּתֵּן אֶת הַגְּדוּד הַבָּא עָלֵינוּ בְּיָדֵנוּ, וּמִי יִשְׁמַע לָכֶם לַדָּבָר הַזֶּה? כִּי כְּחֵלֶק הַיֹּרֵד בַּמִּלְחָמָה, וּכְחֵלֶק הַיֹּשֵׁב עַל הַכֵּלִים, יַחְדָּו יַחֲלֹקוּ. וַיְהִי מֵהַיּוֹם הַהוּא וָמָעְלָה, וַיְשִׂמֶהָ לְחֹק וּלְמִשְׁפָּט לְיִשְׂרָאֵל עַד הַיּוֹם הַזֶּה.

וכעת נותר רק לשאול כמה שאלות תם: אותם חיילים שהתנדבו או גויסו לקרבי וחרפו את נפשם במלחמה, לא מגיע להם איזה צ`ופר מיוחד? מה, רק צל"שים ושירי תהילה? ומהו החלק היושב על הכלים? המערך תומך הלחימה, או הג`ובניקים, או אולי אפילו גם המתנדבים לשרות הלאומי לשנה במקום שלוש? או אולי אפילו גם היושבים על הכלים בישיבות? הלא הם יושבים... ומי אתם, שתערערו על חוק ומשפט שהנהיג דוד מלך ישראל עוד בתקופת התנ"ך?