מלאכתו של דויד נעשית בידי "צדיקים" שמו"ב ד'| עופר בורין

מאת: עופר בורין, בתמונה רצח בקט ת.פרסום: 23/07/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין


אבנר מת. ברור שזוהי שעת כושר לדויד לפעול כדי לחסל את איש בושת, מלך ישראל החלש, ולתפוס את המלוכה על ישראל ויהודה.
אבל דויד מחכה. דויד לא פועל באופן אקטיבי לביצוע רציחות של מנהיגים מישראל בדרך למלוכה. את המלאכה המלוכלכת הזו הוא משאיר לאחרים.
את שאול הרגו הפלישתים. גם את יהונתן, בנו הגיבור של שאול, שרבים ראו בו יורש טבעי (חוץ מיהונתן עצמו שנשבע לדויד נאמנות אחרי מות שאול) חסלו הפלישתים.
את אבנר בן-נר חיסל יואב בן צרויה.
ואילו בפרק הזה, את איש בושת, בנו של שאול, מחסלים שני רוצחים, שהיו מפקדים בדרג ביניים בצבא שאול.
הרוצחים האלה ציפו לקבל שכר מדויד על חיסול איש בושת, אבל דויד, כפי שנהג עם העמלקי שטען שהרג את שאול, מודיע להם שהם טעו. הוא מצווה להרוג אותם, מקצץ את ידיהם ורגליהם ותולה אותם בראש חוצות למען ידעו כולם – דויד מתנגד לרציחות פוליטיות כדרך לגיטימית לכיבוש המלוכה.

יב וַיְצַו֩ דָּוִ֨ד אֶת־הַנְּעָרִ֜ים וַיַּהַרְג֗וּם וַֽיְקַצְּצ֤וּ אֶת־יְדֵיהֶם֙ וְאֶת־רַגְלֵיהֶ֔ם וַיִּתְל֥וּ עַל־הַבְּרֵכָ֖ה בְּחֶבְר֑וֹן וְאֵ֨ת רֹ֤אשׁ אִֽישׁ־בֹּ֨שֶׁת֙ לָקָ֔חוּ וַיִּקְבְּר֥וּ בְקֶֽבֶר־אַבְנֵ֖ר בְּחֶבְרֽוֹן ׃ פ

את העמלקי דויד הרג, את יואב, שחיסל את אבנר, דויד מקלל. מה עוד הוא היה צריך לעשות כדי שאנשים סביבו יבינו שזו לא דרכו? קשה לבוא אליו בטענות.
=====
מדוע דויד כל כך פאסיבי? אני חושב שדויד מרגיש שכדי להיות מלך מקובל על כל ישראל הוא חייב לשמור ככל הניתן על ידיים נקיות מדם ישראל. הוא כאילו אומר ליהוה: משחת אותי למלך – בבקשה תגרום לעם לבוא אלי ולבקש ממני למלוך עליהם. אני לא מתכוון לקחת את זה בכוח.

זו החלטה אסטרטגית של דויד והיא משתלמת לו פעם אחר פעם. מול אויבים חיצוניים הוא מראה לכולם שהוא לוחם אמיץ שלא מפחד מדם. במאבקים הפנימיים – הוא שומר על עצמו נקי ככל שניתן.

ועל רצח פוליטי מ 1995 לא נדבר היום.